Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

380 000 лева за гараж в България? Невероятно, но факт

Ключови думи: гараж, цени, българия, имоти, пари, инвеститори

През изминалата седмица гараж в София за 190 000 евро предизвика масово възмущение в социалните мрежи. За 190 000 евро, колкото е един гараж, човек може да си купи 190 000 къщи в Италия. В същото време тези 5 квадратни метра може да са доста просторни за някой в Южна Корея, разказва Нова телевизия.

Живот в 5 квадратни метра в Южна Корея или къща за 1 евро в Сицилия. А как се омайват инвеститори от Германия и Швейцария да изхарчат парите си за имоти в България.Цените на имотите през 2025 г.: Очаква се ръстът да продължи, влизането в еврозоната също ще повлияе. Месеци наред Йордана Стоянова живее в малка стая. Видео от стаята ѝ в азиатската страна се превърна в хит в социалните мрежи. "Получих повече от 1 милион гледания в TikTok. Не съм очаквала, честно казано, но предполагах, че ще има доста гледания, защото мисля, че българинът не се интересува от такива видеа", разказва тя.

Стаята, в която Йордана живее се нарича "гошиуон". Като студентка в Южна Корея, за нея това е най-евтиният вариант за кратко пребиваване. "Депозитите за едно нормално жилище в Корея тръгват от може би 10 000 долара и нагоре", споделя младата жена.

"Платих около 800 лева за един месец. Има такива, които са примерно и по 450 лева, по 600-700 лева. Много варират в зависимост от това, примерно, има ли прозорец в стаята, колко е голяма стаята", добавя Йордана. Тя се къпе над мивката, а за нощно шкафче – използва стол. "Стаята е колкото да се прибереш, да си сготвиш нещо и да спиш", казва още Йордана.

Дълги години семейство Гарибачеви живеят в Англия. След една почивка в Сицилия случайно разбрали, че могат да имат къща в рая само за евро. "Първоначално, разбира се, си казах, че е някаква щуротия", казва Кристина Гарибачева. Ето какви са условията: "Къщите да се ремонтират, като има срок, който е между 3 и 5 години в зависимост от общината. Обаче изискването за ремонт е единствено къщата, ако има нужда, да се оздрави структурно, да ѝ се оправи покрива и да се оправи фасада", разказва тя.

Това и правят. Но без големи бригади майстори, а напълно сами. В куфарите от Англия слагат инструментите и започват ремонта. "Има още довършителни неща, но вече стъпка по стъпка ще стават", обяснява Стефан Гарибачев. Грубата им сметка сочи, че са похарчили около 20 000 евро. От няколко месеца живеят за постоянно там и никога не са били по-щастливи. "Даже нашият син вече си има и гаджe. И на нас много ми харесва тук, защото те имат нашето детство. Всеки следобед, като си напишат домашното, ще излизат навънка, играят си със съседските деца. Ние сме супер спокойни, не се притесняваме. Тук е селският телефон - излезеш от терасата и викаш да се прибират за вечеря", казва още Кристина.

От Южна Корея и Сицилия, последна спирка - Дружба, София. Ако погледнем цифрите за инвеститора Иво Димовски няма разлика дали е в сърцето на Европа или в края на София.

"Един имот може да е по статут гараж или жилище, но дори да е гараж и го направиш с условията на един апартамент и дори никой да не знае, че той е със статут гараж, той доставя жизнения стандарт, който търсиш. Тъй че той струва това, което дава, не това, което е по документ", посочва инвеститорът Иво Димовски. На прага на еврозоната главната дилема на българина е дали да купи апартамент сега или да изчака. Същото е и с продаването. Иво казва, че не е оракул, но съветва: "Нали знаете какво казват за имотите - недей да чакаш да купиш имот - купи имот и чакай", добавя той.

"Ако гледаме статистиката по другите държави, които са влизали имотите продължават да се качват, особено ако е хубав, на добра локация", казва Иво. Хубавото струва скъпо. А понякога плащаме и за тротоара, който е голям психологически фактор. "Тротоарът създава общество, това е мястото, където се срещаме със съседи и това дефинира цената на един имот, колкото по-голям е тротоара, толкова е по голяма социализацията", коментира инвеститорът.

"Този тротоар със сигурност не е това, което ние искаме за нашия жизнен стандарт. Също като гледаме назад и панелките. Това не е най-красивото място, където може да си прекарате живота, но истината е, че подържана панелка няма. Това е като еднорог, чувал си за него, обаче никой не ги е виждал", казва Иво.

"Какво се случва в Германия - те направиха тотална реновация, изкараха хората от жилищата, реновираха ги, дадоха им временно място за живеене и след това ги върнаха. Тези панелки със сигурност ще ги надживеят след това", добавя още той.

Въпреки ръста на цените България остава европейската държава с най-много жилища на глава от населението. "Българите обичаме имоти, финансовата култура е била да имаш покрив над главата, за да го оставиш на децата си", смята Иво. В България, Европа или Азия - всяко нещо си има цена. А понякога дори и 1 евро е много. "Всеки си плаща цената. Защото пък все пак ние не живеем в България, липсва ни, имаме близки, имаме родни, ние имаме приятели в България. така че ние също плащаме някаква цена", посочва Кристина.

"Друго си е човек да си е близко до семейството. И това е лично за мен. Много зависи от типа човек. Има хора, които наистина си остават в Азия, защото много им харесва", добавя Йордана.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Тежък инцидент с ел. тротинетка в Средец, 42-годишен мъж е със счупен прешлен на гръбначния стълб Мъжът е блъснат от автомобил Депутатите излизат в лятна ваканция Продължителността й е мечта за мнозина
Искате да направите курбан за здраве? Добре, но подгответе няколко хиляди Ще са ви нужни минимум 2 хил.лева Защо трябва да се търси второ мнение при повреда на колата Американец си спести близо 7000 долара
Български национал направи супер изненадващ трансфер Отиде в Тел Авив Хеликоптери и самолети се борят срещу огъня в Струмяни, заваля и дъжд Хората от района се надяват природата да помогне
Подгответе се за незабравим купон! "Вълкът" Руши ще превземе сцената на Амфитеатъра в Созопол на 1 август Побързайте, за да станете част от това незабравимо шоу, местата са ограничени!  Къде изчезнаха българските зеленчуци от пазара, 2/3 са вносни Слънчевото време се отразява добре на гроздето
Мащабна руска атака по Киев, има загинали Ранени са над 50 човека, поне 2 са жертвите Рибена чорба в чаша за сладолед и таратор с повече лед, отколкото кисело мляко - това са измамите по морето Комисията за защита на потребителите с ясно предупреждение към ресторантьорите
Гунди бе класиран в Топ 100 на най-добрите нападатели, ясно е защо Стоичков не фигурира Лудогорец влезе в групи на евротурнирите след драма срещу хървати Продължения в Разград при сериозно числено преимущество за "зелените"