Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда

Поздравителният адрес е сътворен в Лондон в далечната 1843 година.
Ключови думи: коледна картичка, печат, ретро, новини от русе, Симеон Сакскобурготски

"Весела Коледа и Щастлива Нова Година". Това е посланието на първата в света коледна картичка. Тя е изработена през 1843 г. по идея на директора на лондонския музей "Виктория и Албърт" Хенри Коул, който в качеството си на неин съавтор прави истинска революция, докарвайки солидни печалби.

А ето и историята на картичката. Държавният служител бил твърде зает с организацията на предстоящо изложение и нямал достатъчно време да напише своите пожелания до роднини, колеги и приятели, както правел преди. Така му хрумнала идеята да изработи рисунка с  пожелание, което да се изпрати на всички свои близки. И, речено - сторено. Със съдействието на британския художник Джон Хорсли той сътворява първообраза на коледната картичка.  Тя представлява триптих - в центъра около богата трапеза е изобразено семейство Коул, а на страничните сцени са изрисувани библейски сцени - обличане на бедните и хранене на гладните. 

Джон Коул поръчал 40 картички за приятелите си, от които днес 12 са в частни колекции и имат изключително висока стойност. Година по-късно - през 1844-та се произвеждат общо 1000 картички със "сцената" на семейство Коул. Всяка от тях е струвала 1 шилинг, което било равно на средната седмична надница.

Отличителното при британските поздравителни картички е, че те рядко показват зимни или религиозни пейзажи. По тях с фино перо са изографисани цветя и феи, които напомнят на човека за настъпването на предстоящата пролет.

Хумористичните и сантиментални изображения на деца и животни също са доста популярни, както и все по-сложните форми, декорации и материали. Масовото производство на коледни картички от различни компании започва след 1860 г. като през 50-те години на 20-ти век те стават световен хит.  Такъв пример е широко признатата марка Hallmark Cards, създадена през 1913 г. от

Джойс Хол и брат му Роли. Двамата печелят от производството си по време на Първата световна война, когато хората масово търсили и купували картички, за да поздравят роднините си на фронта. Световните войни дават повод за изработване на картички с патриотична тематика.  Носталгичните, сантиментални и религиозни изображения продължават да се радват на популярност като и през 21 век репродукциите на викториански и едуардски карти стават хит.

Първите коледни картички от Великобритания пристигат в Америка през 1850 г. Тук обаче те били много скъпи и в началото се считали привилегия на по-богатите.  През 1875 г. печатарят Луис Пранг, който бил полски емигрант, започва масово производство на картички, използвайки технологията на пълноцветния печат. Той продавал по около 5 милиона екземляра всяка година. През 1915 г. пък Джон Хол и братята му създават картички "Холмарк" (Hallmark), които са много известни по цял свят и днес.

Първата коледна картичка в Русия била сътворена през 1898 г. от известните  художници Александър Бенуа и Иван Библин като парите от продажбата на тиража й отивали за благотворителни цели. Следва внос на напечатани коледни картички от Европа без надписи. Изписването било дело на калиграфи, което правело изкуството на създаване и изпращане на коледни картички твърде скъпо за всеки джоб.

В България първата коледна картичка е изпратена по пощата през 1885 г. Традицията датира от времето на княз Фердинанд, първият притежател на подобна честитка. И до днес семейството на Симеон Сакскобурготски притежава една от най-богатите и ценни колекции в света от поздравителни коледни и новогодишни картички.

Първите картички за нашия пазар били печатани в Германия, след което у нас се добавял текст на български език.  Най-масово картичките се разпространявали в крайдунавските градове Русе, Лом, Видин, тъй като модата идвала от Виена. 

В началото на 20-ти век русенската печатница "Модерно изкуство" произвела първите картички в България. Днес в Историческия музей в Горна Оряховица може да се види уникална експозиция от пощенски картички, повечето от които са коледни. Общият им брой надхвърля 10 000, като много от експонатите са с голяма антикварна стойност.

Предпочитените от цял свят поздравителни картички по всички поводи обаче, остават дигиталните. 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Информационният здравен център Ashkan Life чества 10 години и посреща в нов офис Широкият спектър медицински услуги – от диагностика до крайния стадий на лечението и индивидуалният подход са най-важният белег за успеха Пожар в къщата на Стармър Гъмжи от полиция около дома
Проблем с тока и метрото в Лондон Преустановено е било движението по две линии на метрото Тръмп е готов да отиде в Истанбул, чака се решение на Путин Може да има среща между 4 президенти
Шокиращ инцидент в Германия, замесени са деца 14-годишно момче е прободено много тежко от 17-годишен, друг тийнейджър също е ранен Почина известен бизнесмен Близките му веднага подали сигнал на спешния телефон 112, но пристигналите медици само констатирали смъртта му
Грандиозен скандал: Новиков, сподели, че... Семен пропуска Световното заради неразбирателство със Станка Златева? Президентът подписа указ касаещ Крум Зарков Зарков поиска да бъде освободен като секретар на държавния глава
Тези зодии са магнит за негативна енергия Тези знаци са склонни да бъдат по-интровертни, заземени и отзивчиви към външни влияния  4 медала завоюваха малките каратеки на СК "Бушидо"-Несебър от държавни първенства Всички несебърски състезатели са дебютанти и се представиха чудесно
Напръскаха 11-годишно момиче с лютив спрей заради…паркомясто Семейна разходка приключи с шок и психотерапевт – агресивен младеж посегнал и на бащата, и на детето Осигуряват безплатна почивка за 300 000 семейства Право на ваучери за нощувка имат пенсионерите, семействата с ниски доходи и многодетните семейства