Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Две пълни лунни и две частични слънчеви затъмнения ни очакват през 2025 г.

Ключови думи: лунни затъмнения, слънчеви затъмнения, 2025 г.

Две пълни лунни затъмнения ни очакват през 2025 г., каза за БТА директорът на Народната астрономическа обсерватория Свежина Димитрова. При това явление спътникът на Земята преминава изцяло през тъмната сянка на нашата планета или през нейната полусянка. Тогава Луната постепенно потъмнява и придобива ръждив или кървавочервен цвят.

Първото пълно лунно затъмнение ще бъде през март и ще бъде видимо в цяла Северна Америка, Мексико, Централна и Южна Америка, допълни Димитрова. Следващото ще бъде през септември. Ще може да се наблюдава в цяла Азия и Австралия, както и в централната и източната част на Европа и Африка.

Още в началото на януари любителите на звездното небе ще могат да видят метеорния поток Квадрантиди. За него се предполага, че се дължи на зърна прах от изчезнала комета. Потокът се наблюдава всяка година, като най-добра видимост ще има след полунощ от неосветена локация. В края на март ни очаква частично слънчево затъмнение. То обаче ще бъде видимо в Гренландия, по-голямата част от Северна Европа и Северна Русия. Най-добре явлението ще се наблюдава от Канада.

От април до август в небето ще се виждат няколко метеоритни потока. Първи ще са Лиридите. Някои от тези метеори произвеждат ярки следи от прах, които продължават няколко секунди. През май е ред на Ета Акваридите, чиято активност е по-висока в Южното полукълбо. Два месеца по-късно е времето на потока Делта Аквариди. Този поток може да се наблюдава от 12 юли до 23 август, но ще достигне своя връх в нощта на 28 юли. През август ще „пристигнат“ и Персеидите.

През септември отново ще има частично слънчево затъмнение, което обаче ще бъде видимо само в Нова Зеландия, Антарктика и южната част на Тихия океан.

През октомври ще видим Суперлуна, допълни Димитрова. Тогава видимият пълен диск на спътника е изцяло осветен от Слънцето, като Земята е разположена между тях. Луната е приблизително на най-близкото си разстояние до нашата планета и изглежда малко по-голяма и бляскава от обикновено. През октомври всъщност ще се види първата от трите Суперлуни през 2025 г. Следващите подобни явления ще бъдат през ноември и декември. Декември е и месец на метеорния поток Геминиди - най-изобилният и ефектният от всички, които могат да бъдат наблюдавани от Земята. Потокът се дължи на отломки от астероид.

През 2025 година засега не се очакват ярки комети, каза още Димитрова. По думите й все пак не е изключено да има изненади. Тези комети, чиито траектории са известни, се следят от астрономите, но винаги може да „изскочи“ някоя и да ни изненада приятно, допълни Димитрова. 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок
Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение
Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г. Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“
Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания
Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда
Европейски лидери заминават за Киев на безпрецедентно посещение Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна, единни са няколко държави в ЕС Пакистан започна военна операция срещу Индия Съседните страни водят боеве помежду си от три десетилетия насам