Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бюджет 2025: Ключови промени с майчинството и осигуровките

Ключови думи: бюджет, промени, майчинство, осигуровки, народно събрание

Замразяване на парите за майчинство през втората година. Това е заложено в проектът на Бюджет 2025, изготвен от служебното правителство. Така през следващите четири години парите за отглеждане на дете през втората година ще останат 780 лева.

Друга важна промяна в макрорамката за следващата година ще бъде вдигане на максималния осигурителен доход през 2025 г. Предвидено е удръжките на "богатите" да се смятат върху 4130 лева, при максимален осигурителен доход в момента 3740 лв. Това означава, че на хората с високи заплати ще се удържат повече пари за осигуровки.

Преди ден работодателските организации потвърдиха след среща във финансовото минситерство, че от догодина работещите на по-високи заплати ще плащат повече за осигуровки.

Проектобюджетът предвижда да се орежат с 10% парите за издръжка на различните ведомства, което означава, че те ще имат по-малко пари за консумативи като ток, вода и отопление. За сметка на това служебният кабинет се отказа от идеята си да отложи с няколко месеца увеличенията на заплатите на държавните служители във ведомства като МВР и Министерство на отбраната. Така новите заплати ще влязат в сила от 1 януари 2025 така както са гласувани от парламента.

Минималната работна заплата ще стане 1077 лева, а пенсиите ще продължат да растат по швейцарското правило.

При анализа на приходите и разходите за 2025 г. беше установено, че предвидените разходите са с 18 млрд. лв. повече, отколкото са приходите, предупреди преди дни служебният министър на финансите Людмила Петкова.

Това налага промяната в някои ставки - увеличават се акцизите на алкохола и тютюневите изделия. За цигарите предложението на финансовото министерство е увеличението за 2025 и 2026 г. да влезе в сила накуп през януари, а за алкохола и бирата се предвижда увеличение от около 10-15%, което няма да има драстично поскъпващ ефект върху цената, обясни вицепремиерът.

Дупката между разходите и приходите ще се запълни с пари, идващи от някои нови мерки - облагане на свръхпечалбите на банките, данък върху подземните богатства, както и отмяна на двете данъчни амнистии - за декларирани, но невнесени навреме данъци и осигуровки, другата е свързана с недекларирани доходи.

Очаква се следващата седмица бюджетът да мине през социалните партньори в НСТС, след което да бъде внесен за одобрение в Народното събрание, пише "ДарикНюз".

1
Коментара по темата
1.
Хахахахахаха
06.12.2024 16:51:14
Всички плащаме заплатите на държавните калинки и увеличения на всеки 6 месеца. И изобщо не става въпрос за бедни и богати! Става въпрос за плащащи и неплащащи! Нека посочим 600 000 търтея в тази държава и това са ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ! Да ви преседнат парите, които дерете от всички работещи!
  Добави Коментар
Пакистан започна военна операция срещу Индия Съседните страни водят боеве помежду си от три десетилетия насам 10 знаменитости, за които се говори, че не са добри в леглото Понякога сексът с актриси е като… буквално да спиш с диван
Направи гръмко изказване за Русия От Кремъл отдавна искат мир, твърди Лукашенко Новият папа е голям фен на... Лъв Четиринадесети е привърженик на италианския Рома
Много се харесват Памела Андерсън и Лиъм Нийсън - това ли е новата звездна двойка? Преследва я маниак Мъж тормози Анистън
Продават на загуба Бившата двойка иска да се отърве от имение Спират им парите? Скандал със Семен Новиков и Кирил Милов
Притеснителна информация за Варна Наркотици отведоха трима в арестите Извънредно: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента Причината е идеята за референдум за еврото
Задава ли се потоп в областите Бургас и Ямбол  BG-ALERT с предупреждение за опасност Див екшън в Перник Четирима младежи са задържани