Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ако ядете консерви с риба - задължително прочетете този текст

Снимката е илюстративна
Ключови думи: консерви, риба, риба тон, опасна ли е консервата

Установено е, че консервираната риба тон съдържа високи нива на живак, което представлява "огромен риск за общественото здраве". Френски неправителствени организации алармират за високите нива на живак в консервираната риба тон - разследването им открива метала във всички взети проби.

Високи концентрации на живак са открити в консерви от риба тон в Европа, надвишаващи нормите за други риби, според нов доклад на базираната в Париж неправителствена организация за опазване на морската среда Bloom и групата за защита на потребителите Foodwatch.

Неправителствените организации анализираха около 150 консерви с риба тон от пет европейски страни: Германия, Великобритания, Испания, Франция и Италия. На база на резултатите те установиха, че всички продукти съдържат живак, като 57% от тях надвишават лимита от 0,3 части на милион (ppm), определен за други видове риба. „Това, което накрая получаваме в чиниите си за вечеря, представлява огромен риск за общественото здраве, който не се приема на сериозно“, заявява Карин Жакмар, главен изпълнителен директор на Foodwatch France, пред репортери.

Средният европеец консумира повече от 2,8 килограма риба тон годишно, предимно консервирана. Подобна обработка обаче удвоява или утроява концентрацията на живак в сравнение с пресния продукт, посочват от Bloom. Европейският стандарт понастоящем определя максималното ниво на живак на 1 ppm. „Няма да се откажем, докато не бъде приет по-безопасен европейски стандарт“, казва Жакмар.

Междувременно Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) определи допустимата седмична доза (TWI) на 1,3 микрограма метилживак на килограм телесно тегло през 2012 г. За сравнение, TWI в Съединените щати е 0,7, казват от неправителствените организации.

„Ако приложим максималния праг, определен от европейските разпоредби, тогава всеки, който тежи над 79 кг, ще бъде изложен на риск след консумация на една порция. И така, какъв е смисълът от тези стандарти?“ попита Джули Гутерман от Bloom, която ръководи 18-месечното разследване.

В свое изявление Европейската комисия посочва, че „максималните нива на живак в храните се основават на наличните данни за действителното наличие на опасния химикал в тях“. „За да постигнем това, ние наблюдаваме продуктите, които излизат на пазара, като вземаме предвид принципа „Толкова малко, колкото е разумно постижимо“, където производителите използват най-добрите практики“, добавят от Европейската комисия. Неправителствените организации обаче твърдят, че регулациите са били определени през 80-те и 90-те години на миналия век под силното влияние на лобистите в индустрията за риба тон.

Какви са последиците за здравето

Метилживакът, най-често срещаната форма в храната, е класифициран като „възможно канцерогенен за хората“, което означава, че може да причини рак.

Според Световната здравна организация бременните жени и децата са особено уязвими към високи нива на метилживак.

„Живакът очевидно е невротоксин. Той е токсичен за нервната тъкан и по-специално, за формирането и развитието на мозъка, което се случва по време на вътреутробния живот и ранното детство“, посочва д-р Филип Гранджан, професор по екологична медицина в Университета на Южна Дания.

Излагането на плода на метилживак може да причини проблеми с познанието, паметта, вниманието, езика, фините двигателни умения и пространственото зрение.

„Ядем малки дози за много дълго време и те се натрупват с течение на времето в процес, наречен биоакумулация“, обяснява Гутерман.

1
Коментара по темата
1.
*********
06.12.2024 11:20:41
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
  Добави Коментар
Странен въпрос втрещи мрежата: Изневяра ли е сексът с проститутка?  Не, бе - утринна зарядка е, коментира един от възмутените и съветва жертвата да потърси утеха в прегръдките на жиголо  Разсъблече се и запали пожар Водещата на "Островът на 100-те гривни" Диляна Попова сподели, че имала едно и също гадже със сестра си няколко месеца
Вкараха Андреа спешно в болница Феновете й са в потрес, надяват се да не е пипнала коронавирус Гамени крадат гайки от джантите в Пловдив, стотици животи са застрашени Има опасност гумите да изхвърчат в движение
Златка и Дънди: "Хелс Китчън" е истински ад Всеки път имахме таймер, което допълнително увеличаваше стреса, споделя бургазлийката Съпруга се разрови в телефона на мъжа си и животът й се преобърна на 180 градуса  Не мисля, че има някакъв начин да се справим с това, признава съсипаната жена
Галена по бански в скъп хотел Певицата показа и в каква топ форма е Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба
Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика
Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана За нищо на света не съхранявайте този продукт в хладилник Някои продукти изискват специфични условия за съхранение, за да се запазят в най-доброто си състояние, както по отношение на вкус, така и по отношение на безопасност