Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

България изпадна от топ 50 на света в икономическа свобода

Ключови думи: Бизнес ЮГ, БсТПП, икономика

Канадският институт „Фрейзър“ публикува новото издание на проучването „Икономическата свобода по света през 2024 г.“. За поредна година начело на класацията са Хонконг, Сингапур и Швейцария, а България отстъпва в своя резултат и изпада от групата на най-свободните икономики в света. Резултатите подкрепят наблюденията и препоръките на ИПИ в публикувания наскоро доклад „Икономическата свобода в България: Преглед и препоръки за растеж“, в който се прави анализ на представянето на страната в последните три десетилетия и се търсят причините за изоставане от успешните примери в Централна и Източна Европа.

Изданието за 2024 г. дава на България оценка от 7,16 т. (от максимум 10 т.), което ни класира на 52-ра позиция в света. За поредна година страната получава най-нисък резултат по отношение на правната система и върховенството на правото. Това е категорията, в която България изостава спрямо всички останали страни членки от региона на Централна и Източна Европа. След пандемията в България се наблюдава отстъпление и по отношение на размера на правителството и регулациите върху бизнеса. В последното издание се регистрира и отчетлив спад на резултата по отношение на стабилността на парите, което е следствие от високата инфлация през 2022 и 2023 година. Комбинацията от всички тези фактори води до отстъплението по икономическа свобода, като България е извън топ 40 на света по всяка една от 5-те водещи категории на проучването.

Скорошният доклад на ИПИ показва, че през последните 25 години икономическата свобода в България се разширява, страната бележи почти постоянен икономически растеж и отчита значително подобрение в показателите за сближаване с големите европейски икономики. Въпреки това отстъплението на икономическата свобода в годините след пандемията отправя сериозно предизвикателство пред потенциала за развитие. В условията на продължителна политическа криза и на прага на поредните парламентарни избори, оценките на икономическата свобода дават добър ориентир за приоритетите и политиките, които могат да подкрепят растежа.

Икономическата свобода изисква ясен ангажимент за поддържане на макроикономическа стабилност и добра бизнес среда. Това включва ограничаване на макроикономическите дисбаланси, оттеглянето на държавата от определени сфери и политики в подкрепа на конкурентоспособността. От ключово значение е провеждането на разумна бюджетна политика, спазването на фискалните правила, както и поддържането на ниски преки данъци. На преден план следва да се изведе политиката за намаляване на регулаторната тежест и ограничаване на непотизма, кронизма и дискриминацията в работата на публичната администрация. Огромният фокус остава върху ефективната политика за борба с корупцията и полагането на постоянни усилия за защита на независимостта и осветяване на неправомерното влияние в съдебната власт.

***

„Икономическата свобода по света“ е годишно проучване, публикувано от канадския институт „Фрейзър“. Изданието измерва степента на икономическа свобода в 165 държави по света. Изследванията показват, че най-свободните държави са поне осем пъти по-богати от най-несвободните и над два пъти по-богати от държавите във втория квартил на класацията. Нещо повече – доходите на най-бедните 10% от обществото са значително по-високи в групата на най-свободните държави, което показва, че свободата води както до просперитет, така и до повече възможности за всички групи в обществото и свиване на неравенствата. Продължителността на живота също е значително по-висока в най-свободните страни, като достига над 80 години при едва 65 години очаквана продължителност на живота в най-несвободните страни.

Автор: Институт за пазарна икономика

 

Внимание, мъже! Жените от тези 3 зодии изневеряват най-много Имайте едно наум, ако имате до себе си представител на тези знаци Превърнете 1 кг бутчета в домашен салам за цялата седмица Много по-вкусно, отколкото в магазина. Освен това е напълно естествено
Показа Анди (СНИМКА) Башар Рахал за първи път сподели с публиката малко късче от най-новата и най-лична роля в живота си – тази на баща на новородения Анди Тези зодии манипулират жестоко В следващите редове ще ви разкрием номерата им
Показа топ форма на яхта за милион (СНИМКИ) Впечатляващата визия на Биляна и нейното излъчване показват, че дори далеч от телевизионната сцена тя продължава да съчетава увереност, елегантност Младокът на Мара Отварачката – женен мъж с дете? 35-годишният Теодор Петков е богаташ
Най-влюбчивите зодии са... Астролозите направиха рейтинг на най-любовните зодиакални знаци Нарязах тиквичките, добавих още няколко съставки и запекох - получи се не ястие, а шедьовър Нарекох ги Рошави тиквички, опитайте тази рецепта
Новата е копие на бившите му Джизъса си пада само по дами с множество корекции Това са най-верните съпрузи според зодията За щастие все пак има и мъже, за които думата чест и вярност важат с пълна сила
Експерт от НАСА: Никога не ни е посещавало извънземно, ако видите НЛО, то това са руснаците или китайците Той посочи луни като Европа, Ганимед, Титан и Тритон като единствените правдоподобни места за примитивен живот в нашата слънчева система Няма да допуснем спекулативно завишаване на цените, увери шефката на КЗП Съвместните проверки на КЗП, НАП и КЗК в търговските обекти са без аналог по честота и по мащаб, каза Мария Филипова