Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Две седмици преди 15 септември: Колко тежи в пари и килограми ученическата раница?

Вадим от портфейлите най-малко 200 лв. и натоварваме гърбовете на първолаците с близо 5 килограма
Ключови думи: ученическа раница, първи учебен ден, колко тежи, пари и килограми, образование

С всяко ново началото на учебната година раниците на първокласниците стават все по - тежки, а пособията все по-скъпи. За това сигнализират родители. А въпреки че до 12 клас учебните вече са безплатни, децата се нуждаят от много допълнителни пособия.

Собственик на книжарница във Враца започва да пълни с нужните пособия раница, която празна е с цена от 89 лева. С тетрадки, химикали, линии раницата става все по-пълна и тежка, а сметката набъбва над 200 лева.

"5 кг стана. Сметката е 270,60 лв. Разбира се, ако вече има някакви глезотийки, отива и по-нагоре, но това е стандарта. А виждате, че работим на прилични цени", коментира финансовата тежест на ученическата раница Иван Иванов.

Според него през последните две години цените за учебните помагала са балансирани и не са поскъпвали драстично. Наблюдението му е, че родителите не пестят пари в подготовката за новата учебна година, предава dnes.bg.

"Вълнувам се, очаквам да ми е интересно в училище. Раницата много тежи", сподели бъдещата първокласничка Вероника.

В същото време все повече семейства все по-трудно успяват да осигурят всичко необходимо за началото на учебната година. Мая Методиева от сдружението "Прави добро! Бъди добър!" раздава учебни помагала и раници на над 400 врачански семейства.

"До момента имаме раздадени 31 раници в Малорад, раздаването продължава до 15 септември", сподели Мая Методиева.

Проучване на Новините ON AIR в Северозапада показа, че стандартната раница и нови дрехи за първия учебен ден излизат на едно семейство около 1000 лева.

 

4
Коментара по темата
4.
Аве
31.08.2024 22:55:53
От опит ще ви кажа една раница ,която да носи всичко вътре и да издържи на килограмите на учебниците е от 240 до към 600 лв . Може и с по евтини ама ще се наложи да повтаряте шевове използвайки конец за ръчно шиене . Това е за ученик ,който мъкне всичко всеки ден ако е съвестен. Дрехите и обувките те така или иначе си вървят за всеки сезон , там минимум 1500лв на сезон . Джобните минимум 10 лв , защото е цял ден на училище и трябва да яде поне два пъти. И накрая ако не го натискаш и изпитваш ,знанията са под нуждите да може да се оправя в бъдеще сам . Да му мислят работодателите , защото е нужна сериозна корекция в заплащането на работещите родители .
3.
Фекрет Стораро
31.08.2024 22:39:00
за кво са им учебници ... кат станат 6-7 клас и почват да дишат балони, да боготворят fyre и диона, и да им подражават
2.
ТБС
31.08.2024 22:32:11
Малоумните учебни помагала са поскъпнали, както и самите учебници. За това миналата година се купувахме стари издания на нова цена, защото,.новите бяха по-скъпи с около 8-10 лева. И какво значи.безпляпни, ще ни ги раздават в училище ли? Имбецилизма на безплатни онлайн учебници ще завърши с увеличение на децата с очила. Кой ще им пряка загубата на зрението? МОН, здравната каса? Разбира се, че ние?
1.
УУУУУ
31.08.2024 21:11:13
Ко ви пука , цяло лято ядохте и пихте по морето сега сметките стават трудни!!!
  Добави Коментар
Ново строителство срещу панелки: Големият сблъсък на имотния пазар у нас Строители и адвокати кръстосаха шпаги за качеството на съвременните кутийки и реалните цени на квадратен метър С много емоции и зрелищни мачове приключи големият футболен уикенд в Приморско Новото модерно съоръжение в двора на СУ „Никола Й. Вапцаров“ посрещна бъдещите спортни звезди от набор 2015
Километрично задръстване по АМ "Тракия" в посока Пловдив заради продължаващите ремонти Колоната се движи бавно почти до края на стеснения участък Цените на Световното - 14,99 долара за 1 бира, вода - 5,99 долара, паркинг - 20 долара Феновете недоволстват от скъпотията на Мондиала 
Uber в Пхенян и BMW по улиците: Как Северна Корея се превърна в неочакван икономически хит Смартфони, QR-кодове и луксозни имоти заличиха ефекта от западните санкции под диктовката на Ким Чен Ун Илюзия за милиарди: Как Brexit сви британската икономика и загроби растежа Десетилетие след съдбовния вот експертите са единодушни – Обединеното кралство е трайно по-бедно извън Европейския съюз
Куриозен инцидент в Пловдив: Шофьор забрави пистолета и отнесе колонка на метанстанция Произшествието на „Пещерско шосе“ се размина без изтичане на опасен газ и пострадали благодарение на бърза реакция Доналд Тръмп се скара на Израел заради атаката срещу Ливан „Нападението срещу Бейрут тази сутрин не трябваше да се случва, особено в специален ден, когато сме толкова близо до мирно споразумение с Иран. Израел има право да се защитава от заплахи, но атаката, на която отговаряше, беше много малка и безсмислена, никой не беше пострадал, ранен или убит и не трябваше да нарушава този важен процес“, написа Тръмп
Скритата схема „Баба Алино“: Бойко Рашков осветли дубайска връзка, наркотрафик и разследване за милиони На преден план изплува фигурата на Олег Невзоров и неговата дейност, която според Рашков отдавна е надхвърлила границите на обикновено незаконно строителство Оръжия и списъци с проститутки: Какво откри МВР при зрелищната акция срещу „Калашниците“ Времето на тези групи като "Калашниците" приключи, действаме безкомпромисно, обявиха от МВР
МВР удари „Калашниците“ при зрелищна акция Държавата си влиза във функциите. Недосегаеми няма. Анклави - също, обяви вътрешният министър  38-годишен преби жестоко приятелката си, а после взе трион и... Арестуван е и му е повдигнато обвинение за закана за убийство