Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Мозъкът пази три копия на всеки спомен

Ключови думи: Мозък, новини, Флагман, как работи мозъкът

Проучване разкри, че мозъците използват три различни групи неврони, за да съхраняват един и същ спомен. Откритието може един ден да помогне за смекчаване на болезнените спомени при хора, претърпели травма. Освен това то напомня за компютърна система, ползваща бекъп (backup) памет, пише NewAtlas.

Изследователи от института Biozentrum на университета в Базел са наблюдавали мозъци на мишки и са проучвали какво се случва, когато се формира нова памет.

Те откриват, че мозъците на гризачите задействат три различни групи неврони, за да запишат паметта. Първите са известни като ранни неврони и се развиват най-рано, докато фетусът расте. В другия край на спектъра са късно родените неврони, които се появяват късно в ембрионалното развитие. Между тях има неврони, които се образуват някъде точно по средата на растежа в утробата.

Изследването с изображения разкрива, че когато новата памет се съхранява в ранните неврони, първоначално е трудно да се възстанови, но с течение на времето става по-трудно за "забравяне".

Копието на паметта, съхранено в късно родените неврони, от друга страна, е много силно в началото, но избледнява с времето до степен, че в крайна сметка става недостъпно за мозъка.

В средата копието на паметта показа по-висока степен на стабилност, отколкото при която и да е от другите невронни групи.

"Предизвикателството, пред което мозъкът е изправен с паметта, е доста впечатляващо", казва Флавио Донато, който е ръководител на изследователската група в Biozentrum. "От една страна, той трябва да помни какво се е случило в миналото, за да ни помогне да осмислим света, в който живеем. От друга страна, той трябва да се адаптира към промените, случващи се навсякъде около нас, както и нашите спомени, за да ни помогнат да направим правилния избор за нашето бъдеще.

С новото си разбиране изследователите успяха да разгледат по-задълбочено как се формират и достъпват спомените. Тук е важно да споменем, че въпреки че изследването е проведено върху мишки, техните мозъци често се използват в неврологията като заместител на нашия собствен. Като се има предвид това, изследователите смятат, че работата им може да има последици за лечението на хора, които са били увредени от травматично събитие.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Нова драма в Испания: 160 000 души бяха предупредени да не напускат домовете си Спрени са влакове, блокирани са пътища и са отменени събития Земетресение с магнитуд 5,5 по Рихтер удари... Крайбрежието на Еквадор
Направи световен рекорд Жоро Вратарчето сякаш не остарява, той е най-възрастният действащ футболист Малко след обявеното примирие: Експлозии в индийски град Напрегната ситуация
Макрон, Мерц, Стармър и Туск посетиха Киев Те искат 30-дневно спиране на огъня между Украйна и Русия Пакистан и Индия потвърдиха примирието Огънят спира веднага
Германия затегна граничния контрол Засилени са проверките по границите с Люксембург и Белгия Джеки Чан: Никога няма да спра да правя сам каскадите си 71-годишният aктьор все още не мисли за пенсиониране
Сашка съжалява, че се е снимала гола Дупнишката Мадона не губи надежда, че ще прогледне Професор от Сеул: Медицината в България е на световно ниво Той е впечатлен от нивото на науката, медицината и хирургията в България
Ким Чен-ун: Безкрайна чест е да имам за свой най-близък приятел Путин Той е опитен лидер на силна държава, смята севернокорейският диктатор Близо 15 тротинетки бяха извадени от водата на Морската гара във Варна Находката е открита при почистване на дъното