Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Тревожна тенденция! Все повече домакинства задължняват със скъпи бързи кредити

Ключови думи: домакинства, задължения, задлъжнялост, бърз кредит, заем, бнб

Сериозен ръст на отпуснатите бързи кредити за първото полугодие отчете БНБ. До края на юни домакинствата са изтеглили 4.1 млрд. лв., което е с 19.2% или 658.7 млн. лв. повече спрямо юни 2023 г. показват данните на БНБ за дружествата. 

Бизнесът също по-често прибягва до бързи кредити, въпреки по-високите лихви. За първите шест месеца на годината фирми са изтеглили 1.612 млрд. лв., което е с 26.9% (341.4 млн. лв.) повече в сравнение с края на юни 2023 г. 

Заедно с нарасналото кредитите се увеличават и необслужваните заеми - те са за  404.2 млн. лева през това полугодие при 333 млн. лв. в края на юни 2023 г.

Впечатление прави, че почти половината от бързите кредити в статистиката на БНБ са отпуснати с погасителен период по-дълъг от 5 годин. Точно тези заеми отбелязват най-силен годишен ръст - 26%, като достигат 2.808 млрд. лв. в края юни. Това не са обикновените фирми за бързи кредити, които отпускат сравнително ниски суми с период на връщане "до заплата" или до 2-3 месеца на хора с проблемно кредитно досие. Повечето търговски банки развиха през последните години дружества за небанково кредитиране, чиито служители на място в магазините за техника, обзавеждане и ремонтни материали предлагат бързо одобряване на заем, разбира се при двойно и тройно по-високи лихви от обикновените потребителски кредити. Именно тези дружества, специализирани в кредитиране, отчитат бум в последните години.

При бързи кредити с погасяване от 1 до 5 години се наблюдава ръст от 22% до 1.310 млрд. лв. за първото полугодие. Докато кредитите с матуритет до 1 година са 1.495 млрд. лв. в края на юни, като нарастват с 15.2% годишно.

От Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, където членуват фирми за отпускане на бързи кредити, посочват, че пазарът не отчита толкова растеж в броя кредитите, а по-скоро в размера на исканите заемни суми, което е логично при висока инфлация и повишена цената на живота.  Средният размер на отпуснатите заеми се повиши през последните няколко години, най-вече поради високата инфлация, като достигна средно 1200 лв., посочва в интервю за БТА Николай Цветанов, председател на асоциацията. По данни на нейните членове най-често бързи кредити се взимат между половин и една година, като това са 36% от случаите или между три и шест месеца - 31%. Над 90 на сто от ползвателите изплащат задълженията си в срок. На бърз кредит до следваща заплата разчитат 5% от клиентите на фирмите от асоциацията. 

За разлика от банките, фирмите за бързи кредити не са стриктно под надзора на БНБ, те трябва единствено да се регистрират към централната банка. Лихвите им са чувствително по-високи от нормалните потребителски кредити, които отпускат банките. Все пак лихвите по бързите кредити са ограничени в Закона за потребителския кредит в размер на не повече от 50% от изтеглената сума. Много некоректни кредитори обаче надхвърлят този процент, като добавят към лихвата различни допълнителни такси и неустойки.

Очакват се промени в сектора, свързани с влизането на България в еврозоната и въвеждането на новата директива за потребителския кредит, каза Николай Цветанов. По думите му тези промени ще подсилят правата на потребителите и силно ще ограничат нелоялните практики на някои от фирмите за бързи кредити.

От асоциацията предупредиха да се избягват социалните мрежи за търсене на потребителско финансиране. "Често потребители се свързват с кредитори, които нямат регистрация в БНБ, нямат линк към сайт или пък изобщо нямат официален сайт, който съдържа изискуемите данни и информация за кредитора. Не се предоставя и задължителната преддоговорна информация, която е и най-ценна за потребителя и му позволява вземането на информирано решение", посочи Цветанов.

Обикновено измамниците използват сайтове за малки обяви (онлайн пазари), като искат да се плати авансово някаква такса от клиента на каса на платежна институция. "Това не е практика, потребителите не трябва заплащат предварителни такси за отпускане на кредит. Особено съмнителни са и гръмки обещания от типа "Отпускане на пари с лошо ЦКР и без проверки!", посочиха от асоциацията.
 

6
Коментара по темата
6.
До 4
20.08.2024 08:58:55
Държавата не е длъжна да те пази от собствената ти глупост. Щом си необразован, нискоинтелигентен и отявлено прост се научаваш да си плащаш сметката. останалите правим проучвания, сметки и мислим рационално. На всеки според акъла.
5.
набутан
20.08.2024 08:33:08
голяма набутка си е това с бързите кредити. не се лъжете, че после няма отърване.
4.
Държавата спи
20.08.2024 06:17:16
Пълно е с реклами как някой си купува автомобил, друг как щял да изкара до заплата с бърз кредит... Ами от следващата заплата, когато трябва да връщаш скъпият бърз кредит, как ще изкараш? Обаче институциите спят. Дали им бутат по нещо?
3.
Анонимен
20.08.2024 01:14:42
А някога беше срамно да вземаш кредит за щяло и нещяло. Хората бяха възпитани в други ценности и не мислеха толкова потребителски като сега. Сега се иска всичко и веднага без да преценят кои и какви са.
2.
ДРЕМЕ МИ.....
19.08.2024 20:09:18
Местя......
1.
Хмммм
19.08.2024 17:31:46
Що да е притеснително? Всеки според акъла му.
  Добави Коментар
Филип Буков, първото куче робот, звездите от „Един грам живот“ и още над 100 популярни лица идват на Teen Boom Fest На 22 и 23 август в Бургас ще бъде щуро, ще бъде смислено, зареждащо и емоционалено, ще бъде повече „уау“, отколкото може да събере едно сторѝ. Ще бъде Teen Boom Fest! София търси нов главен архитект след половин година с временни назначения Кандидатите ще преминат през тест и интервю, а документите се приемат в 14-дневен срок
Мартин Елвиса отново е ерген - раздели се с Йоана Илиева Риалити героят обяви края на връзката, преди раздялата да предизвика слухове и злонамерени коментари След атентата на Берлин Прайд: Проблемът е, че се казва Абдул, а не Хайнрих Абдул Б. е бил осъден седмици преди нападението и познат на службите, а случаят постави тежки въпроси за оценката на риска в Германия
Илин Димитров: Поставяме началото на национално партньорство в подкрепа на българското вино Две министерства обединяват сили за утвърждаване на родни брандове като част от идентичността на страната ни Заемите на домакинствата скочиха с 21%, ипотеките вече са 18,7 млрд. евро Жилищните кредити растат с 26,4% за година, а спестяванията в банките достигнаха 56,5 млрд. евро
Защо замразеният хляб може да е по-добър от пресния Охлаждането и препичането променят част от нишестето и могат да забавят покачването на кръвната захар Шелдън от „Теория за големия взрив: Не бих се върнал за никакви пари Джим Парсънс разкри, че зад 12-годишното участие в хитовия сериал са стояли напрежение, тревожност и много лични трудности
Кой е Владимир Янков - бизнесменът зад Загато, открит мъртъв в Банкя 56-годишният предприемач развивал търговия с кафе, вендинг машини и професионално оборудване, а причините за смъртта му се изясняват Автобус проби мантинелата на "Цариградско шосе" в столицата, четирима са ранени Бетонен ограничител спрял превозното средство и предотвратил падането му от моста при Четвърти километър
Дрегерът удари 5,35 промила: Иззеха буса на пиян шофьор във Велики Преслав 59-годишният водач бил във видимо нетрезво състояние при проверката посред бял ден 29-годишен се бори за живота си след падане с тротинетка в Пазарджик Мъжът е катастрофирал самостоятелно, полицията образува досъдебно производство