Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ученици и под 16 г. ще може да се обучават във фирма

Учениците в дуална форма ще трябва да описват в дневник "в края на всеки работен ден" изпълняваните практически задачи
Ключови думи: ученици, фирма, обучение, практика, работодател

Учениците в 11. клас, които нямат навършени 16 г. към началото на учебната година, ще могат да провеждат практическо обучение в реална работна среда като производствена практика до навършване на възрастта и сключването на трудов договор с работодател.

Това предвиждат промени в наредбата за условията и реда за провеждане на обучение чрез работа, или т.нар. дуално обучение. Целта е редакциите да се синхронизират с промените в закона за професионалното образование и обучение от март т.г., свързани с изискванията за професионален опит на наставниците.

Досега само учениците, навършили 16 г., можеха да започват практическо обучение в реална работа среда. Занапред това ще може да става и малко по-рано, като в периода до навършване на възрастта и сключването на договора те ще могат да получават стипендии от работодателите по реда, по който учениците получават стипендии след завършено основно образование.

С промените се въвеждат нови изисквания за наставниците, които учениците трябва да имат във фирмите. Това са работници или служители в предприятието, притежаващи професионална квалификация по професия от същото професионално направление, от което е професията, по която се извършва обучението. Досега те трябваше да имат най-малко 3 г. трудов стаж по същата професия и да са преминали обучение за наставници, осигурено от работодателя. Занапред изискването ще е да имат поне 2 г. професионален опит по професията от професионалното направление и да са минали обучение за наставници. Освен това в бъдеще те не просто ще запознават всеки обучаван с вътрешните правила на предприятието за дуално обучение и ще правят инструктажи за безопасни условия на труд, но и ще следят дали те се спазват. Вместо оценки за изпълнението на възложените задачи и постигнатия напредък те ще вписват в дневниците "качествена оценка за изпълнението на възложените задачи и постигнатия напредък след преминаване на обучението по всяка тема от учебната програма", ще могат да отправят и препоръки относно изпълнение на дейностите.

Връзката между работодателя, наставника и училището в дуалната форма ще се осъществява, освен от учител методик или преподавател методик по професионално обучение, и от учител по професионална подготовка. Той ще изпълнява функциите на учител по предмети или модули за професионална подготовка от учебния план, ще координира работата с наставниците за установяване на единни критерии за оценяване на постиженията на учениците и ще работи с не повече от шестима наставници.

С промените се детайлизират и някои текстове, целящи подобряване на процесите, свързани с кариерното ориентиране на учениците. Посочва се, че работодателите и училищата ще организират и провеждат съвместно информационни кампании за професионално ориентиране сред учениците от 5 до 7. клас и с техните родители за запознаване с дуалната система на обучение, избора на професия и възможностите за кариерно развитие. Фирмите ще трябва да осигурят възможности за запознаване с дейността на предприятието и за посещения на място в него за учениците от 8 до 10. клас. Училищата ще правят същото, като ще трябва да съобразяват предложението за държавен план-прием със заявките на работодателите-партньори и заедно с тях да разработват и изпълняват програми за провеждане на производствените практики на учениците, както и съвместно да разработват критерии за подбор и разпределяне на лицата за обучение чрез практика в реална работна среда.

Практическото обучение в реална работна среда ще се провежда в предприятията на работодателите-партньори и в учебно-производствените бази към тях, като обучението по производствена практика може да се провежда в сътрудничество с работодателите-партньори в реална работна среда, предвиждат още новите текстове. 

Занапред работодателите ще заявяват писмено пред директора на училището броя на обучаваните лица, професиите и специалностите, по които да се осъществи прием за дуално обучение за следващата учебна година в срок до 30 ноември на текущата учебна година, а не както досега - до 15 декември. А договорът с учениците ще трябва да се сключи не до две, а до една седмица преди началото на учебната година, в която ще започне практическото обучение в реална работна среда.

Както и досега, по време на практическото обучение в реална работна среда ще се води дневник за практическото обучение, като обучаемите ще вписват в него изучаваните теми, изпълняваните практически задачи, използваните материали, инструменти и машини, усвоените компетентности и възникналите проблеми не когато решат, а "в края на всеки работен ден".

НОВ СПИСЪК НА ПРОФЕСИИТЕ

МОН предлага и нов списък на професиите (тук), който да влезе в сила за осмокласниците през учебната 2026/27 г., а за навършилите 16 г. - от януари 2026 г.

Новите професии акцентират върху трудовите дейности, свързани с дигитализацията и устойчивото развитие в различните сектори: технологии в биопроизводствата, хибридни и електрически пътни превозни средства, електрообзавеждане на тролейбуси и електрически автобуси, устойчива мода, устойчиво земеделие и растителна защита, автоматизирани системи и технологии в машиностроенето, дигитално проектиране на мебели и интериор, дигитален дизайн на текстил, механизация и цифровизация в растениевъдството. механизация и цифровизация в животновъдството и др.

Източник: Сега

1
Коментара по темата
1.
_nib_
20.07.2024 18:26:25
...'89-та...
Настъпи деградацията...Някои глупаци все още я наричат ,,демокрация".
Послушните наши продажници,от безпросветното министерство,въведоха булонската система...
Закриха професионалните паралелки...
Сега няма стругари...шлосери...елтехници...
Изникнаха кото гъби университети и бълват армии, некадърници с виШУ,икономисти и прависти...
А завършилите средно са си завършени търтеи...пардон-тиктокъри е модерното наименование...
А дано излезе нещо от това обучение.
  Добави Коментар
Работим повече от германците Българите са на второ място в ЕС по продължителен труд Бутер тесто, малко мляко и сметана и правя този божествен десерт Крем питата става много лесно по тази рецепта
Тържествено изпращане на Випуск 2025 в община Руен Кметът Мехмед с признание към учители, директори и ученици Посрещна рождения си ден в прегръдките й (СНИМКИ) Ден преди да навърши 34 години, двамата присъстваха на гала вечерята „Жените в киното“
Тези зодии получават титлата "супер суеверни" За тях поличбите са много важни Годеницата на Безос с пищно моминско парти Ким Кардашиян и Кейти Пери са само част от гостите
18-годишен видинчанин открадна седем таблета от училище Задържан е Мъж уринира по Триумфалната арка - няма проблем, защото е бежанец (ВИДЕО) Пакистанецът не се срамува да отиде по малка нужда точно пред цветята, поставени в памет на загиналите за Франция. Не е арестуван, нито глобен
Тя е Царицата на розата Мария Шамбурова е носителката на короната през 2025 Класация на най-лесните жени в зодиака Почетното 12-то място е за Стрелците
Терзиев: Ако дадем пари за градския транспорт, няма да има за детски градини Той обясни, че е поканил синдикатите на среща в понеделник Украински Ф-16 е свален, пилотът катапултирал успешно На борда се създала "необичайна ситуация"