Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Лимонови резанки - американското изобретение, долетяло в соца

Ключови думи: Лимонови резанки, американското изобретение, долетяло в соца

Лимоновите резанки за мнозина продължават да са символ на соца или поне един от символите. Всъщност в тях няма и никога не е имало лимонов сок, а и не са българско, а американско изобретение. Смята се, че десертът придобива сравнително познатата ни и до днес форма в САЩ между двете световни войни, пише webcafe.bg.

Кой ги измисля?

Две компании - от Бостън и от Чикаго - спорят кой за първи път измисля желираните сладки под формата на плодови резени.

И до ден-днешен бостънските плодови желирани десертчета обаче си остават по-популярните в Америка. Причината за създаването на сладкишите пък е прозаична - сладкарите искат да сътворят вкусни и свежи сладки, които са подходящи и за евреите, спазващи строги ограничения по време на Пасха.

Сайтът Old Time Candy приписва изобретението на сладкаря Джеймс О. Уелч.

Той основава фабриката си през 1927 г. и много скоро започва да предлага плодови желирани бонбони във формата на лимонови резени, само че в разнообразни цветове.

Друга компания, която продава почти същите дъвчащи шарени сладки, се нарича Ferrara и е от Чикаго.

Общ е не само видът на бонбоните - цветни резенчета желе с различни вкусове и поръска от захар.

Общото е и че сладкарите използват агар-агар вместо желатин, защото последният е с животински произход. Агар-агар се използва и в българските лимонови резанки.

Някои обаче биха се зачудили защо се е наложило изобретяването на бонбони с ароматизанти и желиращ агент, които само имитират формата на лимонов резен, след като по цял свят има традиция в мариноването на плодови резени и корички в захар.

Опитът отново идва от САЩ, където установяват, че захаросаните лимонови и портокалови резени може и да са съвместими с постите и с Пасха, но са трудни за превозване.

Захарта се оказва недостатъчно мощен консервант, а и десертът губи търговския си вид - парчетата изсъхват и се сбръчкват. Затова се налага вариантът с желирани бонбони с агар-агар.

Как лимоновите резанки прескачат в България - от Запада или от Турция, където правят локуми с формата на плодови резени?

Никой не може да каже със сигурност.

Рецептата, по която сладкарските цехове по времето на социализма започват да правят резанките, е изключително сходна с американската. Агар-агарът дори не е заместен с пектин или с желатин и така десертът си остава напълно подходящ за пости.

Сладките се приготвят по абсолютно същия начин и до днес - с вода, агар-агар, лимонена киселина, ароматизанти и оцветители, най-често каротенал и/или каротини. Оцветителите се извличат от цитрусови плодове и моркови.

На етикета могат да се срещнат и номенклатурите E160, E160a и E160e, както се обозначават всъщност каротините.

На българския пазар вече има и "лимонови резанки" и в други вкусове, например диня и пъпеш, както се предлагат и в САЩ и до днес.

 

4
Коментара по темата
4.
До 3
30.06.2024 21:36:33
статията е копи пейст от уеб кафе ;)
3.
Топез Гомес
30.06.2024 21:31:53
Това не може да е статия на ФлЕгман - пълният член си е на мястото, няма Й вместо И... Загадка.
2.
а кое става за ядене!?
30.06.2024 19:28:08
Пуканките,захарния памук ,слънчогледа,захаросаните ябълки и петлета, марципана,байкала и т.н...
Бяха си вкусни и още са! И не! Не са за наяждане.
Е, "Кума Лиса" беше друго нещо)))
1.
....
30.06.2024 18:40:50
Абсолютна отврат! И тогава, и сега това нещо за ядене не става! Никакво значение къде е измислено. ВИНАГИ Е БИЛО ОТВАРТ!
  Добави Коментар
Дует от Бургас оглави „Ново 10+2“, тяхната „Хлебарка“ е на крачка от хит на месеца Втори в музикалната класация на БНТ2 са Мартина Табакова от морския град и Коцето Калки с „Търсехме щастие“ Странен въпрос втрещи мрежата: Изневяра ли е сексът с проститутка?  Не, бе - утринна зарядка е, коментира един от възмутените и съветва жертвата да потърси утеха в прегръдките на жиголо 
Разсъблече се и запали пожар Водещата на "Островът на 100-те гривни" Диляна Попова сподели, че имала едно и също гадже със сестра си няколко месеца Вкараха Андреа спешно в болница Феновете й са в потрес, надяват се да не е пипнала коронавирус
Гамени крадат гайки от джантите в Пловдив, стотици животи са застрашени Има опасност гумите да изхвърчат в движение Златка и Дънди: "Хелс Китчън" е истински ад Всеки път имахме таймер, което допълнително увеличаваше стреса, споделя бургазлийката
Съпруга се разрови в телефона на мъжа си и животът й се преобърна на 180 градуса  Не мисля, че има някакъв начин да се справим с това, признава съсипаната жена Галена по бански в скъп хотел Певицата показа и в каква топ форма е
Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент
Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана