Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Посрещаме най-ранното слънцестоене от 228 г. насам

През 2024 година най-дългите дни в годината за нас ще са два и ще продължат 15 часа, 19 минути и 35 секунди
Ключови думи: Пенчо Маркишки, Лятното слънцестоене, луна, Марс

Лятното слънцестоене тази година за България и нашите географски дължини настъпва малко преди полунощ на 20 юни. Затова и продължителността на двата съседни дни - 20 и 21 юни, ще бъде практически еднаква – с разлика по-малка от секунда.

Това коментира пред БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия при БАН и в катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Климент Охридски“, съобщава бТВ. 

Тази година Земята ще посрещне най-ранното лятно слънцестоене от 1796 г. насам, когато то е настъпило в 20:45 ч. местно време на 20 юни. 

Така през 2024 година най-дългите дни в годината за нас ще са два и ще продължат 15 часа, 19 минути и 35 секунди.

През 2024 г. астрономическото лято ще започне на 20 юни в 23:50 ч. българско време. Тогава Слънцето ще бъде в точката на лятното слънцестоене, която в наше време се намира в източната част на съзвездието Бик – много близо до неговата граница с Близнаци.

Това ще се случи почти три седмици след началото на метеорологичното лято, което започна на 1 юни.
 
„Реалната продължителност на дните зависи от атмосферната рефракция, която ни позволява да започнем да виждаме Слънцето близо 4 минути преди то да е изгряло геометрично, както и да продължаваме да го виждаме още толкова време след геометричния му залез“, коментира Пенчо Маркишки.

Лятото е най-дългият сезон в годината, който продължава 93 дни, 15 часа и 52 минути, като приключва в 15:43 ч. източноевропейско време на 22 септември по време на есенното равноденствие.

През втората нощ на астрономическото лято - на 22 юни, в 04:07 часа българско време ще настъпи пълнолуние, първото от общо четири през сезона.

Юнското пълнолуние обикновено се нарича Ягодова луна, тъй като това е най-подходящото време от годината за бране на ягоди в Северното полукълбо. 

Най-доброто подреждане на планетите през месеца ще се случи през последния уикенд на юни и ще изисква от хората да се събудят доста преди зазоряване, за да го видят.

Тогава полумесецът ще попадне в една линия със Сатурн, Марс и Юпитер преди изгрев слънце на 29 юни. И четирите небесни обекта са достатъчно ярки, за да се видят без телескоп, въпреки че ще е необходимо безоблачно небе, за да се наблюдава явлението.

Още едно планетарно подреждане ще се състои на 30 юни, а на 1 юли, когато Луната ще се появи изключително близо до Марс, подредбата може да бъде още по-впечатляваща.
 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Празник е! Могат да почерпят хората казващи се... Летен Никулден е Първият папа Лъв е изключителна личност Успява да се разбере с Атила, спасява Рим
Интересно време днес Слънчево през деня, много валежи вечерта Обиди политици от Украйна и Западна Европа Медведев с краен изказ
Състоянието му се влошава Твърдят, че Бийбър е в секта и е загубил огромно количество пари "Честито, Кирчо" Станка Златева лаконична в разговор с Милов след триумфа му, разкри борецът
Не е добре със здравето "Мич" от сериала "Спасители на плажа" се подготвя за операция Хвана си 2 пъти по-младо гадже, но... Твърди се, че Александър май се задява с по-млади жени
Хвърли голяма бомба В спорта... Руши се завръща на сцената в Бургас – клубен концерт на Морска гара с хитове, класа и парти до зори DOCK 5 няма аналог в морския град – и точно затова вечерта с Руши ще бъде не просто концерт, а култово събитие
Мобилизация в "Созопол" Изпълнителният директор на ФК "Созопол" Румен Димов: Надявам се да сме си взели поуки от минали грешки и да се възползваме от новия шанс Министерството на туризма стартира международен конкурс Български и световни артисти ще покажат своята визия за страната ни по инициатива на Мирослав Боршош