Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Увеличава се броят на жертвите на трафик за трудова експлоатация

България продължава да е страна на произход на жертви, стана ясно от думите на Ваня Стойнева
Ключови думи: трафик на хора, експлоатация, трудова експлоатация, Флагман

"Трафикът на хора с цел трудова експлоатация се изравнява с този, който цели сексуална експлоатация", посочи на Конференция за засилване на ролята на частния сектор в борбата с трафика на хора и трудовата експлоатация във веригите за доставки Ваня Стойнева, началник на политическия кабинет на заместник министър-председателя Людмила Петкова и председател на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ).

Все по-често пострадалите са въвлечени и в други престъпления, стана ясно от думите й. България продължава да е страна на произход на жертви. За компаниите е трудно да проследяват как партньорите им спазват правата. Важно е сътрудничеството с правоприлагащите органи, посочи тя и допълни, че България е изправена пред редица предизвикателства, свързани с този проблем.

На практика около 40 % от всички случаи на трафик на хора са свързани с трудова експлоатация, разкри от своя страна.Петя Несторова, изпълнителен секретар към Конвенцията за борба с трафика на хора на Съвета на Европа (СЕ).

Жертвите са мъже, жени, деца, граждани на Европейския съюз и трети държави, както нискоквалифицирани работници, така и висококвалифицирани. Понякога става дума за пране на пари и данъчни престъпления, стана ясно от думите на Несторова.

Според данните ѝ от тази нелегална дейност се генерират около 245 млрд. долара, като 76 млрд. долара са свързани с насилствен труд в частния сектор. Несторова посочи, че бизнесът има сериозни отговорности за спазване на човешки права.

За трафика на хора се говори като за съвременно робство, макар жертвите да не изглеждат като роби, коментира тя. Трафикът на хора е подпомогнат от нарушение на трудово законодателство, свързан е с политика за намаляване на разходи, посочи Несторова.

Обществената осведоменост за риска от трафик на хора вече е много по-висока, каза посланикът на Германия у нас Ирене Планк, която също присъства на конференцията.

През 2010 година в Германия не си давахме сметка за това, което се случва, но през 2012-2013 г. всичко се промени. Започнахме да разбираме, че там, където се шият дрехи, условията не са добри, каза дипломатът.

Гражданското общество се активизира след два огромни пожара във фабрики за дрехи. Тогава стана ясно, че трябва ясен план за действие. Такъв беше приет няколко години по-късно, посочи Планк.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ученичка от Варна даде страхотен пример Реши да изчисти подлез в града Алкохол менте уби над 20 души Шок в Индия
16-годишен реши да се прави на Майк Тайсън Но не да нокаутира на ринга в професионалния бокс, а погазвайки закона в България  Култов финал в "Ергенът" Вики си избра гадже
Корекция в движението по "Хемус" На 14 и 15 май движението от 384-и до 386-и км в посока Варна ще се осъществява в аварийната лента за геодезическо заснемане Тръмп: Рубио ще участва в преговорите между Украйна и Русия Важно събитие предстои в Турция
Сензационна информация за Родриго Мисли за смяна на тима Зеленски: Путин се страхува от директни преговори с мен Президентът на Украйна с тежки думи
Майски сняг заваля в... Стара планина Кметът на София с важно решение за учениците 14 май - неучебен ден за училищата в столицата
Тренират усилено с... Фарниев Ген. Атанасов: Кой натисна копчето на Радев, наричат го президента Боташ заради заробващата сделка  Всеки ден плащаме по 1 милион за този договор, каза председателят на Комисията за контрол на службите