Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Отбелязваме с шествия и тържества Деня на българската азбука, просвета и култура

Днес почитаме делото на светите братя Кирил и Методий
Ключови думи: Кирил и Методий, 24 май, азбука, просвета, София

На 24 май отбелязваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 

В София празничният ден започва с традиционното шествие от площада пред Националния археологическия музей, съобщава бТВ.

С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги.

С това се полагат основите на старобългарския литературен език.

Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата "Св. Климент". Методий продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г.

Кирило-Методиевото дело е съхранено и продължено от техните ученици - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий. В края на девети век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.

В 11 часа е тържествената церемония пред Националната библиотека.

През целия ден входът в общинските музеи и галерии е бъде свободен. Следобед се открива се и Пролетният панаир на книгата.

Вечерта в Театър „Българска армия“ ще бъдат раздадени наградите „Аскеер“. Награда за цялостен принос в театралното изкуство ще получи актьорът Руси Чанев.

С шествия и тържества празникът ще бъде отбелязан в цялата страна.
 

3
Коментара по темата
3.
Измислена дата
24.05.2024 10:24:17
Найден Геров през 1851 умишлено избира 11 май за ден на шествието. Макар, че грешката в църковния календар е изчистена заради тренда остава да се чества на 24 т.е. знае се, че не е тогава, но въпреки това се отбелязва на тази дата.
На всичкото отгоре всички знаят, че първото честване на Кирил и Методи не е в Пловдив на 11 май 1851, а още на 22 май 1814 г. в Шумен, но така или иначе онова което се има за българска история не са факти, а митове.
2.
Евровизионер
24.05.2024 09:36:24
Върви народе възродени ,
към Евро бъднина върви.
И с Талибаните таз сила нова ,
Ти бъдещето си унищожи !
1.
Хахаха
24.05.2024 09:06:14
Честит празник и на укроробите !
  Добави Коментар
Унищожени са останки от дрон, с взривно вещество, близо до Елените Групата за разузнаване, обозначаване, извличане, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси е активирана по искане от областния управител на Бургас Нов обрат с времето: скоро идва топлото, термометрите ще показват 33 градуса След 10-ина дни жегата ще се усети
Тръмп: Не съм доволен от последния разговор с Техеран Кризата заплашва световния бизнес Президентът Илияна Йотова обяви кога започва консултации с партиите Процедурата стартира във вторник
Мъртво пиян катастрофира пред полицията Див екшън в Русе АПИ с информация за критичния пътен участък Смолян - Пампорово Пътят продължава да е затворен 
Крум Зарков на Първи май: Втори живот и втора държава нямаме! В словото си председателят на НС на БСП напомни, че осемчасовият работен ден поставя граница на експлоатацията Подробности за пожара в Мол Не се стига до паника, много пожарникари се заемат с гасенето на огъня
Румен Радев: Благодарност към поколенията, съградили днешна България "Нека почитаме чуждия труд", акцентира той В пекарната струват центове, а аз правя от тях закуска за милиони! Пълнени хлебчета – сочни и зверски вкусни Всичко, от което се нуждаете, са няколко обикновени съставки
Психолог направи на пух и прах ергените Какво всъщност стои зад поведението на тримата ергени и техните „романтични“ решения Активисти по цял свят излязоха на протестни шествия на Първи май Призовават за мир, по-високи заплати и по-добри условия на труд