Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

6 грешки с възпитанието, които ни провалят като родители

Ключови думи: деца, дете, дисциплина, възпитание, родител, стратегии за възпитание

Една популярна поговорка гласи: „Преди нямах деца и имах хиляди идеи за отглеждането им, сега имам деца и нямам нито една“. Родителството е етап в живота, за който колкото и да се опитвате, няма как напълно да се подготвите предварително. Улисани в ежедневието и задачите, може би не се замисляте, че някои от вашите методи на възпитание може и да са недотам добри.

Сверете часовника си и вижте кои могат да са грешките, които допускате при отглеждането на вашето дете в следващите редове.

Не сте последователни

Малко неща могат да навредят на децата ви повече от непоследователния стил на родителство. Ако понякога сте много строги, но друг път отстъпвате или просто изглежда, че не ви пука какво правят децата ви, на тях ще им е много трудно да разберат какво се очаква от тях и как да действат. Когато родителите не са последователни в отношението към децата си или дисциплината, това създава погрешна комуникация и смесени сигнали.

Децата няма да приемат сериозно авторитета на родителите си, ако те самите не го следват. Това може да доведе до липса на уважение. При непостоянство децата могат също да станат тревожни и да се чувстват несигурни.

Избягвате създаването на правила или ограничения 

Може да си мислите, че правите услуга на децата си, като ги оставяте да правят каквото си искат, но за повечето деца, особено за по-малките е трудно да живеят без никакви насоки. Наличието на правила, поставянето на ограничения, следването на последователни процедури и предлагането на ограничен избор ще помогнат на детето ви да знае и да очаква какво предстои през деня.

Когато родителите нямат правила или не поставят ограничения, това може да доведе до негативно поведение, избухливост, враждебност и поведение, търсещо внимание. Това се отразява на децата както в краткосрочен, така и в дългосрочен план по отношение на начина, по който се научават да реагират на ситуации. В краткосрочен план децата може да прекрачат границите и да имат малко или никакво уважение към родителите си. В дългосрочен план децата може да почувстват, че имат право и очакват да получат това, което искат, дори и с лошо поведение.

Минимизирате емоциите на вашето дете 

Ако вие сте сред тези, които искат да направят детето си емоционално силно, тогава може би мислите, че трябва да ги учите, като използвате изречения като: „Не бъди толкова тъжен за това“, „Ти си моето силно дете, а силните деца никога не плачат“ или „Това не е голям проблем“.

За съжаление обаче, това е още един мит за родителството. Нашите деца трябва да разберат, че изразяването и споделянето на техните емоции е здравословно. Когато казвате на децата си такива твърдения, вие предавате посланието, че емоциите не са важни и че е по-добре да ги контролирате.

Наказвате детето физически 

Деца, които са наказвани физически от родителите си (чрез удряне), са по-склонни към насилие и агресивно поведение в социални ситуации. Суровата вербална дисциплина (например викове) също може да бъде вредна в дългосрочен план, увеличавайки вероятността от лошо поведение в училище и склонност към лъжи, кражби или побой.

Опитвате се да отгледате перфектно дете 

Много родители се опитват да отгледат „перфектно дете“. Тези родители са толкова фокусирани върху това децата им да бъдат перфектни, че стават властни. Перфекционистичните родители налагат прекалено строги правила, принуждават децата да се държат според нереалистични стандарти и никога не намаляват бдителността си дори за секунда.

Трябва да помним, че няма такова нещо като съвършенство. Всички имаме недостатъци и това е добре. Децата не трябва да изпитват нужда да бъдат съвършени, за да бъдат достойни за любов или да бъдат приети от родителите си. Децата трябва да се чувстват сигурни в любовта на родителите си въпреки несъвършенствата си.

Ограничавате възможностите на вашето дете да изследва 

Децата са естествено любопитни същества. Те непрекъснато изследват и търсят начини да разберат света около тях. Като родители е естествено да чувствате необходимостта да защитавате децата си по всяко време. Въпреки че искате да сте сигурни, че децата ви няма да бъдат наранени, вие не трябва да ограничавате възможностите им да учат или да им пречите да изследват света около тях.

източник: az-jenata.bg

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Дует от Бургас оглави „Ново 10+2“, тяхната „Хлебарка“ е на крачка от хит на месеца Втори в музикалната класация на БНТ2 са Мартина Табакова от морския град и Коцето Калки с „Търсехме щастие“ Странен въпрос втрещи мрежата: Изневяра ли е сексът с проститутка?  Не, бе - утринна зарядка е, коментира един от възмутените и съветва жертвата да потърси утеха в прегръдките на жиголо 
Разсъблече се и запали пожар Водещата на "Островът на 100-те гривни" Диляна Попова сподели, че имала едно и също гадже със сестра си няколко месеца Вкараха Андреа спешно в болница Феновете й са в потрес, надяват се да не е пипнала коронавирус
Гамени крадат гайки от джантите в Пловдив, стотици животи са застрашени Има опасност гумите да изхвърчат в движение Златка и Дънди: "Хелс Китчън" е истински ад Всеки път имахме таймер, което допълнително увеличаваше стреса, споделя бургазлийката
Съпруга се разрови в телефона на мъжа си и животът й се преобърна на 180 градуса  Не мисля, че има някакъв начин да се справим с това, признава съсипаната жена Галена по бански в скъп хотел Певицата показа и в каква топ форма е
Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент
Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана