Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Чуждите работници излизат на хотелиерите ни до 50% по-скъпо от нашенците

Ключови думи: сезонни работници, бизнес юг

На прага на летния сезон в туристическия бранш липсват 30 000 работници. Най-голям глад има за камериерки, чистачи, сервитьори, работници в кухнята. Заради дефицита на работна ръка сезон 2024 е под въпрос, някои бизнеси могат да фалират.

Това съобщи пред „Телеграф“ Веселин Халачев, председател на Обединени бизнес клубове и шеф на Българо-узбекската търговска камара.

Общо 200 000 работници не достигат на бизнеса в различни сектори. В сферата на транспорта липсват 24 000 души, в строителството – 25-30 хиляди.

Дефицитът на работна ръка се дължи на това, че българските работници избягаха да работят по Западна Европа или САЩ за по-високи възнаграждения. Мнозина се научили и на лесното – отиват в Западна Европа, работят известно време, връщат се тук и получават социални помощи, които надвишават заплатите, които нашите работодатели предлагат.

Чуждите сезонни работници, които идват за до 90 дни у нас, струват с около 50% по-скъпо, защото за тях има постоянни разходи – за самолетен билет, медицинска застраховка и жилище, които работодателят е длъжен да осигури. Въпреки това родният бизнес нямал избор и бил принуден да ги плаща, защото българи се намират вече много трудно.

У нас идват основно хора от средноазиатските държави като Киргизстан, Узбекистан, Таджикистан. Пристигат и работници от Непал, Индия и Шри Ланка. Миналата година имало и хора от Бангладеш, но родните работодатели вече не ги искали. В момента консулските ни служби в азиатските държави са задръстени от молби за визи на сезонни работници, а нямало достатъчно принтери и служители, които да се справят с такъв огромен брой документи. В Узбекистан в момента чакат визи 14 500 човека. А на ден могат да се издават само по 30 документа.

От 1 юни в консулствата ни щели да бъдат командировани допълнително служители. Халачев обаче смята, че тези мерки са много закъснели. Каквото може да се направи, трябва да се направи на пожар, най-късно до края на май, след това ще е късно. За догодина трябва да се измисли план и график, така че да не изпадаме отново в тази ситуация, коментира още той.

На фона на това, което чужденците биха взели в собствените си държави, българските заплати изглеждат привлекателни – минималната е вече 933 лева или над 500 долара. Общ работник в склад вече може да вземе 1800 лева чисто на месец, а помощник в кухнята – от 1800 до 2500 лева, ако работи за голяма верига ресторанти.

В същото време в Узбекистан в селата и малките градове заплатите варират от 80 до 120 долара на месец. В голям град продавачка взима 250-300 долара. Държавните служите са по-добре платени – те получават по 400-500 долара. Най-добре са тези, които работят за международни компании – те взимат 700-1000 долара, но са малцинство.

Източник: econ.bg

Тази зодия е като акумулатор - черпи сила от някакъв тайнствен вътрешен източник Представителите на този знак са ненадминати във всичко, с което се захванат Ето как да разбереш, че до теб има подъл човек – дори и да ти е много близък Предателството от любим човек не просто боли – то те сломява, сякаш собствената ти сянка внезапно се е превърнала във враг
Откъде са парите на Малката перука Николай Михайлов и Николета Лозанова живеят в лукс за милиони Кинобиографии на известни личности влизат в извънконкурсната програма на „Златната липа“ 2025 Сред десетките любопитни заглавия се открояват няколко интересни блокбастъра, представящи живота на световноизвестни музиканти и изпълнители
Кметът Васил Едрев удостои с почетен плакет и диплом 40 отличници от община Айтос Това стана на традиционна среща в навечерието на 24 май През 1967 г. се случва нещо историческо за Царево Кметът Марин Киров се срещна с представителите на Българска асоциация за климатолечение и здравен туризъм
Несебър се включи в проект „Архитектурните забележителности на България” Вижте кои с основните аспекти на инициативата Правят списък какво да дадат на концесия До 16 юни 2025 г. всяко министерство трябва да определи по три значими проекта за строителство или услуги
Възстановиха барелефа на Сталин в московското метро Той бе премахнат по ред съображения през 1966 г. Тези 4 зодии никога няма да се променят, дори по любов! Когато сме влюбени, сме готови да променим навиците си или да се откажем от нещо заради половинката
Всеки има продуктите за тези мини понички, приготвям ги всяка неделя Готови са буквално за 5 минути Има огледало за 15 бона Искам го това кръгло огледало, изобщо не ми пука колко струва. Ще си го платя, каза плеймейтката