Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо 9% от родителите на деца от 0 до 4 г. не са поставили задължителните ваксини на децата си

Ключови думи: задължителни ваксини, деца, родители

В България към момента около 9% от родителите на деца на възраст от 0 до 4 г. не са поставили всички задължителни ваксини на децата си. Тази тенденция е по-слаба, когато става въпрос за друго, по-голямо дете в семейството.

Това показват резултатите от национално представително проучване за нагласите на родителите и общопрактикуващите лекари към Националния имунизационен календар за 2023 г. Проучването е проведено от социологическа агенция „Глобал Метрикс“ по инициатива на Министерството на здравеопазването и Детския фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ) сред 1002 родители на деца до 4-годишна възраст и 350 общопрактикуващи лекари с деца в практиката си, съобщиха от УНИЦЕФ.

В изследваната съвкупност при родителите, които имат и друго дете, на възраст над 4 г., делът на неваксинираните деца е около 4%. Изследването не позволява да се направи извод дали това е сигнал за тенденция към увеличаване на дела на неваксинираните деца, или е възрастова специфика в избора на родителите, но е индикация, че неваксинираните деца в групата 0–4 г. са повече в сравнение с групата 4–18 г.

У нас повече от половината родители на деца от 0 до 4 години подкрепят задължителната имунизация. Общо 61% от родителите подкрепят задължителните ваксини и биха поставили всички или дори допълнителни ваксини на децата си.  

Според изследването има тенденция към нарастване на дела на родителите, които по собствено решение отказват задължителната имунизация на децата си. Голяма част от родителите са взели решение да спрат изпълнението на задължителния ваксинационен календар след поставянето на определена ваксина (32,2%).

Над 77% от родителите определят лекарите като основен източник на информация по въпросите на ваксините, а  95% от общопрактикуващите лекари (ОПЛ) съветват родителите да ваксинират децата си с всички ваксини от задължителния имунизационен календар. 

Според общопрактикуващите лекари, участвали в проучването, основните причини, които родителите изтъкват за решението си да не ваксинират децата си, е притеснението, че ваксините причиняват аутизъм (18,4%). Следващите две най-често посочвани причини са притесненията от странични ефекти (15,8%) и от вредни съставки в съдържанието на ваксините (14,5%).

По данни на УНИЦЕФ, през последните три години повече от 1,8 милиона деца в Европейския регион на Световната здравна организация (СЗО) са пропуснали да се ваксинират срещу морбили. Последицата от това е 60-кратно увеличение на броя на случаите на морбили през 2023 г. спрямо 2022 г., включително в някои от съседните на България държави, което прави страната уязвима към странични ефекти от миграцията, например.

През последните дни в България са регистрирани близо двеста потвърдени случая на коклюш, като епидемиологичните прогнози са за увеличаване на броя им до хиляда през следващия месец, отбелязват от УНИЦЕФ.

Децата до едногодишна възраст, заболели от коклюш, са 38, каза вчера д-р Кремена Пармакова, началник на отдел „Надзор на заразните болести" към Министерството на здравеопазването. До месец болните от коклюш ще бъдат най-малко хиляда, коментира проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана още месец и половина след раждането, решиха днес на среща в Министерския съвет служебният премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева, заместник-министъра на образованието и науката Емилия Лазарова и главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Съпруга се разрови в телефона на мъжа си и животът й се преобърна на 180 градуса  Не мисля, че има някакъв начин да се справим с това, признава съсипаната жена Галена по бански в скъп хотел Певицата показа и в каква топ форма е
Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент
Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана
За нищо на света не съхранявайте този продукт в хладилник Някои продукти изискват специфични условия за съхранение, за да се запазят в най-доброто си състояние, както по отношение на вкус, така и по отношение на безопасност Тошко Йорданов: В ИТН няма разнобой, отдавна сме посочили, че сме за еврото Референдумът не е чрезвичайна ситуация, каквато се опитват да я изкарат част от партиите
Всеки клиент на тази голяма БГ банка да чете, за да не загуби много пари Потребителите получават в електронните си пощи мейл, в който се алармират клиентите на банката, че трябва да "актуализират" документа си за самоличност Тиктака бомба: Учени засякоха времето до пълното изчезване на живота на Земята Всъщност, колкото и да не ни се мисли за това, рано или късно всичко на Земята ще приключи
60 лева за килограм череши у нас, дори във Франция са по-евтини Трагична година за овошките, не само в района на Кюстендил, но и в страната Мръсна игра за книжки: Как спират новия контрол над шофьорските курсове Приложение трябва да ги следи, но е пълно с дефекти, заяви шефът на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев