Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Млади лекари се редят на опашка за детската болница „Света Анастасия“ в Бургас

Шестима млади лекари присъстваха на общественото обсъждане на концепцията „Нов модел на интегрирана здравна грижа за деца в Югоизточния регион“
Ключови думи: бургас, младите лекари, стамен пишев, детска болница, опашка за работа

Млади лекари и специализанти се редят на опашка за работа в новата детската болница „Света Анастасия“ в Бургас. Регионалната концепция с водещ партньор Община Бургас - „Нов модел на интегрирана здравна грижа за деца в Югоизточния регион“, бе представена на обществено обсъждане във „Флора Бургас“. Заедно с председателя на Сдружение „Младите лекари“ д-р Стамен Пишев в залата присъстваха д-р Димитър Буковинов – трансфузионен хематолог, д-р Християн Ричев, който специализира пулмология в белодробната болница в Бургас, д-р Иван Чулков от „Сърце и мозък“, който специализира гастроентерология, д-р Явор Павлов – специализира патология в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна. По този начин те заявиха своята нагласа да станат част от екипа на детската болница и задаваха въпросипо темата.

На събитието присъстваха още заместник-кметовете на Община Бургас Станимир Апостолов, Манол Тодоров, Весна Балтина и Михаил Ненов, както и представители на здравни заведения и образователни институции в региона.

Зам.-кметът Весна Балтина, ръководирелят на проекта Мария Куманова и управителят на ОИЦ-Бургас Ана Янчева представиха проекта

Проектната идея обединява 18 общини, 9 държавни и общински болници, висше и средно училища, фирми, НПО, иновативни центрове и Министерство на здравеопазването - за използване на техния потенциал и ресурси за създаване на нов модел за интегрирана здравна грижа за деца и постигане на качествена, модерна, навременна и достъпна здравна грижа, фокусирана върху децата от Югоизточния регион.

Ръководителят на проекта Мария Куманова запозна присъстващите на обществените обсъждания с напредъка на строителството на детската болница в Бургас, която ще обслужва малките пациенти от целия Югоизточен регион. Тя отговори на въпроси, свързани с разработването на програми за привличане и обучение на кадри.

„Това е концепция, която последва мечтите и е резултат от четиригодишен труд на много хора. Целта ни е да осигурим нов модел на детско здравеопазване – интегриране на всички звена, за да осигурим качествено детско здравеопазване“, обясни Куманова.

На събитието присъстваха още заместник-кметовете на Община Бургас Станимир Апостолов, Манол Тодоров, Весна Балтина и Михаил Ненов, както и представители на здравни заведения в региона

 4,68% от населението на България живее в област Бургас и изпълнението на този проект е много голяма и важна крачка.

Три основни направления има концепцията – профилактика, грижа в болнична среда и човешки ресурси. Предвижда се създаване на центрове за профилактика в Стара Загора и Бургас.

 Детската болница догодина ще бъде готова, а през 2026 г. вече ще функционира.

Ще бъде изготвен общ календар за Югоизточния регион, който да обхване всички деца и в големите, и в малките населени места. Предвижда се ремонт на здравните кабинети в общините партньори – Карнобат, Поморие, Руен, Созопол, както и на медицинските центрове в Царево, Созопол и Приморско.

Предстои създаване на два координационни (кол центрове) в Стара Загора и Бургас, които ще бъдат 24/7 на разположение на родителите. Те ще са обща платформа за обмен на здравна информация и насочване на пациентите към подходящото лечебно заведение. Предстои ремонт на детските отделения в Стара Загора и Сливен, закупуване на оборудване и линейки, както и мобилни здравни служби.

Предвидено е в Стара Загора всички детски отделения да се обединят в едно. Ресурсът, който се използва за болницата, не е от този проект, това не е проект за детската болница в Бургас, а за детското здравеопазване, уточни Мария Куманова.

 Предвиждат се стимули за подкрепа и стимулиране на медицинските специалисти, както и подкрепа на дуалното обучение – в СУ „Иван Вазов“ в Бургас вече има разкрити такива специалности.

В проекта влиза и създаване на академичен център със симулационен център към Тракийския университет в Стара Загора.

 Както и създаване на научноизследователски център за ранна диагностика и персонализирано лечение на деца с онкологични заболявания и редки болести при децата чрез генетични изследвания – Югоизточен иновационен център по генетика и биотехнологии в Бургас.

20 признака, че сте във връзка с контролиращ партньор Знаците, по които това личи в отношенията 10 неща, които правят един мъж прекрасен партньор и съпруг Забелязва малките промени
Забавни въпроси, които да зададете на съпруга си, когато няма за какво да си говорите Ако можеше да смениш за един ден живота си с този на някой друг, кой би бил той и защо? Ботев Пловдив вдигна Купата на България, радостта е в жълто-черно на стадион "Васил Левски" Гледахме голово шоу и огромна драма на "Васил Левски"
Нова система популяризира исторически и културни забележителности на територията на община Поморие 9 причини, поради които мъжете предпочитат по-възрастни жени В наши дни виждаме все повече двойки, в които жената е по-възрастна от мъжа. На какво се дължи това
Хрупкаво и здравословно: 3 лесни рецепти за еър фрайър Юпитер преминава в Близнаци – късметът ни се усмихва Време е за промени
Защо в хонконгските небостъргачи зеят дупки Според принципите на китайското учение фън шуй тези дупки позволяват на драконите всеки ден да прелитат от планината, където живеят, към водата Тюрбан-бюрек: Турската рецепта, която кара лигите ти да потекат! Всички ще искат рецептата
3 зодии ще извадят неочакван късмет в края на май Вселената им е подготвила куп неочаквани изненади, подаръци и дори любовни признания Предците на Хомо сапиенс са ловували с бягане на дълги разстояния Книгите, посветени на праисторията, показват множество илюстрации на групи ловци, въоръжени с копия, приближаващи бавно към плячката, или обкръжили капан