Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ценова секира за българите заради Шенген, над 1 милиард лева е загубата за страната ни

Чакането на камионите ни на границата е загуба за цялата ни икономика, каза Николай Рашков. Това води и до директен минус в бюджета ни от 300 млн. лева, поясни той
Ключови думи: Николай Рашков, превозвачи, камиони, граници, Шенген

Над 1 милиард лева е загубата за страната ни от това, че оставаме извън сухопътния Шенген. Цифрите са стряскащи за всички нас като потребители. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия Николай Рашков от Съюза на международните превозвачи.

Истината е, че плащаме цената с по-скъпи стоки в магазините в сравнение със западноевропейските, коментира той.

На въпроса на кои стоки и с колко ще падне цената, ако сме в Шенген, Рашков отговори, че е по-важно да се каже защо в България е по-скъпо, отколкото в Западна Европа. „Причината е, че нашите камиони изчакват на границата. Средното чакане край Видин е 16 часа, тъй като голяма част от стокообмена на страната ни минава точно оттам. 11 часа до Русе също е безумие“, подчерта той.

Огромен проблем е и трафикът, който се получава в големия дунавски град, изтъкна експертът в студиото, който бе представен от водещите и като български представител в Работната група на Еврокомисията по темите на транспорта.

Рекордите по чакане на границата са над два дни, уточни той.

„На „Кулата” трафикът е нерегулярен, тъй като много зависи и от обмена на пристанищата на Гърция, а и съседната страна е част от Шенген и това ни улеснява“, коментира Рашков. 

„Чакането на камионите ни на границата е загуба за цялата ни икономика, което води и до директен минус в бюджета ни от 300 млн. лева. При условие, че сме най-бедната държава в ЕС е нелепо да коментираме такова разхищение при сегашната ситуация“, подчерта той.
 

6
Коментара по темата
6.
Абориген Балкански
16.04.2024 10:53:15
Проблема не е Шенген , а паразитите в хранителната при трансфера на стоки и ресурси от производител/ вносител до краен потребител / това при нас това олицетворява обществото което се превърна в гостоприемник на тази еволюираща система от лапачи
5.
Хронос
16.04.2024 09:50:00
Време е да влезем в Шенген, да му ядем главата, да премахнем лева, да приемем истанбулска конвенция, да раздадем и боеприпасите от оръжейните магазини и стрелбищата на украина и израхел и да пуснем всички, които искат да влизат в страната да влязат. Така ще се затрием по-ефикасно и след като Турция придобие територията ни, със своето мъдро управление и упорит народ, ще облагороди това жизнено пространство.
Другите варианти са различни форми на агония и утопични сънища.
4.
Га га га гааааа
16.04.2024 09:46:18
Рошков в България е по-скъпо защото си разбихме цялата държавна икономика до 1989г.която беше на много високо ниво и сега всичката стока в държавата ни е 100 процента внос от чужди страни!И логично да е по-скъпа от там от където се произвежда, а също така и големите чужди картели от монополи в различните сектори,които определят нивата на цените на вноса за различните държави,особенно за тези без никакво собствено производство и на практика без конкуренция за тях.Ако сме в Шенген единствено транспортните фирми и вносители ще си поделят този 1 милрд. като печалба без да се отрази на цените по никакъв начин.
Ама верно че ти наистина си Рошков?!?!
Стоката от Турция,която има разходи за мита,акцизи и транспортни разходи залива българския пазар без да има някаква конкуренция от наша страна така че ще си продават боклуците на каквито си искат цени.
3.
До 1
16.04.2024 09:45:05
По скоро българите ги мързи да произведът български храни и който го прави го прави от алчност!
За 1 кг сирене е нужно 5 литра мляко, заедно с печалбата един килограм сирене не би трябвало да е по скъп от 10-11 лева, но като му сложат цена 16-17лв и има купувачи, защо да не го продават на по висока цена?
На българите отдавна ръцете им и двете са леви и не могат да си приготвят почти нищо сами, ни кисело мляко, ни сирене, а са и глупави каквато и цена да им поискаш ще я платят, ще помрънкат, ще пишат излияния по форумите и пак ще купят, защото ги мързи да си направят сами.
Купуват разреден смлян компот под името "натурален сок" а ги мързи да си направят сами компоти и да си ги пасират.
2.
Пешо
16.04.2024 09:34:00
Този кого си мисли че лъже? значи за бавното минаване на граници е виновен Шенген, а не калпавите граничари. И цените ще поевтинеят ако сме в Шенген, така ли?
1 милиард на година се пада точно 41ст на човек на ден! Честно казано предпочитам да плащам 40ст на ден или отколкото да ми настанят авганистански войници за съседи.
1.
Да бе да
16.04.2024 09:03:35
Защото у нас, в Западните магазини се продават Западни стоки !
А оборота от тези магазини още същата вечер безпроблено "отпътува" на Запад.

Ако имахме наши магазини в които да се продават български стоки ....

Бълтария е Колония !
  Добави Коментар
Почина известна писателка С разбито сърце съобщаваме за кончината тази сутрин на нашата скъпа Софи (известна още като Мади, известна още като Мама) Не съм терорист, оплака се германският принц Хайнрих XIII Ройс Принцът отрече да е членувал или ръководил терористична организация
Защо пъстървата е една от най-полезните риби на трапезата ни Пъстървата е лека, вкусна и богата на ключови хранителни вещества – истинска супер храна в чинията Пробив: Комета може да е донесла живот на Земята! Учени откриха уникални градивни елементи Междузвездната комета 3I/ATLAS има безпрецедентни нива на метанол и циановодород, ключови за ДНК и РНК
Учени с плашеща информация за ледник в Антарктида Става дума за най-бързото свиване на сухоземен ледник, регистрирано някога Литературен кабинет в чест на Веселин Пъйнев открита в ПГСАГ Кольо Фичето в Бургас Веселин Пийнев си отива в навечерието на учебната 2023 година, но следата му остава жива в съзнанието на учениците и колегите, които го описват като поетична душа и всеотдаен педагог
Най-бързият чийзкейк в света: рецепта с 3 съставки След изпичане, оставете чийзкейка да се охлади в затворената фурна и тогава сервирайте До Коледа ни очаква спокойно време и малък шанс за сняг, прогнозира синоптик Следващите 10–12 дни ще са тихи и по-топли от обичайното, с кратко застудяване около 15–17 декември
Патинсън и Зендая „обявиха годеж“, но какъв Маркетолози превърнаха романтичната си комедия „The Drama“ в истинско вирусно явление, след като двете звезди се „сгодиха“ само за нуждите на Холивуд Коя е Нобеловата лауреатка за мир и защо Тръмп не е доволен Говорителят на Белия дом Стивън Чунг смята, че отличието е трябвало да бъде спечелено от президента Доналд Тръмп
Окръжен съд - Бургас дари учебници по право за нуждите на СУ „Йордан Йовков“ Жестът е насочен към подпомагане на специализираната паралелка „Съдебна администрация“ Коледни любовни чудеса за Дева и Козирог и още един зодиакален знак през декември Телецът трябва да съхрани енергията си, Девата да приеме подаръка на съдбата, а Козирогът да се довери на сърцето вместо на перфекционизма