Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Голям проблем в строителния бранш, ще се оскъпят ли новите сгради

Ключови думи: Георги Шопов, новини, Национална асоциация

Обикновеният пясък се превръща дефицитна стока. Доставчиците или орязват поръчките, или изобщо не ги изпълняват. Това съобщи пред телевизия България он ер председателят на Националната асоциация на строителните предприемачи Георги Шопов.

"Пясъкът е основен материал в строителството. Транспортът му е много скъп. Неговата цена през годините нараства много. В неговата компонента влизат главно транспортни разходи и концесионни такси за добива му. Ресурсът от пясък на планетата е огромен. Много по-лоши неща ще се случат преди пясъкът да свърши. Повишаващата се цена на пясъка ще повиши стойността на строителството. Голяма част от БВП е строителство", уточни Шопов.

Той подчерта, че цените в строителството продължават да се повишават, като само през тази седмица бетонът е поскъпнал с 4%. За две години строителната себестойност се е повишила с 42 на сто.

"Това е инфлационната компонента. И в Европа, и в САЩ продължават да се печатат необезпечени пари. Когато напечаташ и пуснеш една парична маса, цените се вдигат. В това няма нищо лошо, защото позволява махалото на икономиката да се върти. Проблемът е, че политиците не казват кога и колко пари ще напечатат, а са длъжни. Това води до непрекъснато поскъпване на всички стоки и услуги", обясни Шопов.

По думите му при пазарната икономика богатият става все по-богат. Но хората, които нямат този ресурс и са насочени към друг начин на мислене и съществуване, обедняват.

"Печатайки парична маса, се обезценяват натрупаните пари от някого и раздавайки ги в обществото, се повишава стандартът на тези, които нямат. Но всичко трябва да е предвидимо в една съвременна икономика", отбеляза Шопов.

Той обърна внимание и на спекулативната компонента - създават се картели и търговците се възползват от това да вдигат цените. Оказва се, че най-много е поскъпнала топлоизолацията, но тя не дава голяма тежест върху стойността на сградата. Бетонът е поскъпнал по-малко, но той дава голяма тежест върху стойността на сградата. Има индикации, че циментът също ще поскъпне.

"Не е вярно, че има много строежи. По времето на социализма нормата за София е била 30 хил. жилищни единици на година, без да се говори за бум на строителството. В момента в най-силните години правим по 8 хил. жилищни единици. В София с една работна заплата може да купите 0,7 кв.м жилищна площ. По времето на социализма цифрата е същата. Лошото е, че вървим към намаляване на покупателната възможност", каза Георги Шопов.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Оставаме си най-нещастните в ЕС, според световните класации България е на 85-о място в света по индекс на щастие и заема последната позиция в Европейския съюз България изпреварва Сърбия по военна мощ, но остава зад Турция и Румъния Страната ни заема 62-ро място в света според индекса Global Firepower за 2025 г.
Само 5 български университета влизат в класацията Times Higher Education 2026 Софийският университет е единственият български ВУЗ, класиран в седем предметни области на Times Higher Education Бившата на Джизъса с чанта за 20 бона: Бъбрека си да беше продал, пак нямаше да ми осигури този живот! Тя не пропусна да метне саркастичен коментар към бившия си съпруг
Лорд Минчев се изгаври с Азис: Тази година булка, догодина - люлка Време е да се помисли за име на бебето, което да обединява тази интернационална любов Почитаме двама свети чудотворци, ето какво повелява традицията и кой празнува днес Светите безсребреници и чудотворци Кир и Йоан са покровители на болни и страдащи хора с тежки заболявания
Ще има ли промени в таксите в банковия сектор след 1 февруари Изпълнителният директор в една от големите ни търговски банки обясни, че от утре банкоматите ще започнат да приемат единствено евро Режисьорът и част от актьорския състав на "Клошар" гости на предпремиерата в Културен дом НХК Зрителите ще се запознаят и проследят съдбата на Спас Кандиларов – бездомен мъж с амнезия, който живее по софийските улици
Само 1 консерва риба тон и 3 картофа: 10 минути и имате пълна купа вкусни кюфтета на масата Кюфтета от риба тон е най-новият хит вкъщи, всички ги обожаваме Стотинките стават на скрап, режат левовете на ленти Стотинките ще преминат първо през т.нар процес на демонетизация
Усложненията след грип по време на епидемията Специалистите призовават хората да не подценяват признаците на заболяването Това, което ви се случва през февруари, ще определи останалата част от годината! Тамара Глоба разкри какво очаква всяка зодия през месеца