Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо преяждаме с ултрапреработени храни

Ключови думи: преяждане, храна, преработена храна

Защо много хора преяждат с чипс, зърнени закуски, торти, пудинги и други ултрапреработени храни, въпреки че знаят, че тези храни може да не са здравословни? Според новите научни изследвания това може да се дължи на производствените процеси, които "предварително смилат" суровите хранителни съставки - създават ултрапреработени храни, които заобикалят сигналите на организма за ситост. Какво означава "предварително преработена храна"?

За производството на евтина и вкусна храна, която се пакетира за удобство, основните хранителни култури като царевица, пшеница и картофи се раздробяват на молекулярните им части - нишестени брашна, протеинови изолати, мазнини и масла - или това, което производителите наричат "каши".

"По-голямата част от това, което се извлича, е нишестена суспензия, млечна смес от нишесте и вода, но също така имаме извлечени протеини и фибри", според видеообяснение на процеса от Starch Europe, част от Европейската асоциация на нишестената индустрия.

"Приблизително половината от нишестената суспензия отива за производство на захари на основата на нишесте и други производни", се казва във видеото. "Те се създават чрез хидролиза - процес, подобен на човешкото храносмилане". След това, с помощта на изкуствени оцветители, ароматизатори и емулгатори, подобни на лепило, тези каши се нагряват, разбиват, оформят или екструдират във всякаква храна, която производителят може да измисли. Добавя се точното съотношение на захар, сол и мазнини, за да се погъделичкат вкусовите ни рецептори, и се ражда ултрапреработена храна, която е почти неустоима, казва специалистът по инфекциозни болести д-р Крис ван Тулекен, доцент в Университетския колеж в Лондон.

"Това може да бъде пица, ако сложите малко сирене и домати отгоре. Може да е хлебче за бургер. Може да е зърнено барче, зърнена закуска, сладолед или сладкарски изделия - всички те имат един и същ списък с основни изходни съставки", казва ван Тулекен, сътрудник на Би Би Си, който е автор на книгата "Ultra-Processed People: Защо всички ядем неща, които не са храна... и защо не можем да спрем?"

"Това е илюзия за храна", добавя той. "Но е много скъпо и трудно за една хранителна компания да направи храна, която е истинска и цялостна, и много по-евтино за хранителните компании да унищожат истинските храни, да ги превърнат в молекули и след това да ги сглобят отново, за да направят каквото си искат". Според експертите ултрапреработената храна е бърза и лесна за храносмилане, подобно на храната, с която птиците майки хранят бебетата си в гнездото. Но човешката храносмилателна система не е създадена да работи по този начин.

Започвайки със зъби, предназначени да разкъсват храната, човешката стомашно-чревна система е еволюирала така, че да разгражда цели храни на различните им хранителни компоненти, да абсорбира витамините, минералите и микроелементите и след това да изхвърля несмилаемите остатъци и фибри под формата на изпражнения. Когато обаче храната преминава през храносмилателната система по начин, който майката природа не е предвидила, организмът губи способността си да изпраща сигнал за ситост към мозъка, казва д-р Кац, специалист по превантивна медицина и медицина на начина на живот, основал неправителствената организация True Health Initiative - глобална коалиция от експерти, посветена на медицина на начина на живот. "На практика заобикаляте ефекта на рецептора за разтягане в стомаха", казва Кац.

"Преди още рецепторите за разтягане да ви кажат: "Ей, стига толкова", вие вече сте приели два пъти повече калории, отколкото ви трябват". Според изчисленията 73% от хранителните продукти в САЩ се състоят от ултрапреработени храни.

Въпреки това е трудно да се определи основното въздействие на тези храни върху организма, тъй като почти всички изследвания в областта на храненето са с наблюдателен характер. Трудно е да се направи рандомизирано клинично проучване, което се смята за златен стандарт в изследванията, като се принудят хората да ядат само определени натурални храни.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Започва продажбата на билети за ретро влака за Празника на Розата Билетите са само двупосочни и са на цена от 45 лв. Франсис Форд Копола се завърна в Кан с филма „Мегалополис“ Режисьорът планира този свой проект в продължение на 40 години и дори инвестира личното си състояние в него, продавайки лозята си
Адвокатката на осъдения за убийството на родителите си разкри, че се е предал заради скъсан кабел Венцислав Караджов е искал е да се самоубие тази сутрин, но е приел това като знак на съдбата, каза Зоя Тошкова Младеж почина след ядене на свръхлют чипс Десетки са със сериозни здравословни проблеми след участие в състезание в социалните мрежи
Селският хитрец Алек изигра всички Най-гадното бе, че не позволи на победителките Маги и Надежда да се зарадват, че са финалистки Расте ли марихуана пред сградата на полицията в Русе Според ландшафтния архитект Росица Върбанова растението е от вида канабис сатива, така наречения промишлен коноп
Изоставената Надежда от "Ергенът": Ще науча моят син да не постъпва като Алек Надя е разочарована от поведението на Ергена, но Магдалена твърди, че е влюбена в него  Не ми пука, че ме мислите за страхливец, обяви Ергенът Решението на Алек да си тръгне сам дойде, след като майка му и сестра му се запознаха с двете претендентки за сърцето му
На мен, ако някое такова лигавещо хайванче ми врътне такъв номер – да ме зареже с балната рокля чрез видео писъмце, жална му майка За тези, които се чувстват разочаровани или излъгани, Нордел предлага да последват примера на шведските републикански активисти и да изразят недоволството си по нестандартен начин Ергена е жалко, мамино детенце Никога не е имало толкова жалък ерген
Криминалист хвали полицаите в Пловдив за задържането на Караджов, бил високорисков Дори да не е виновен за смъртта на родителите си, е закоравял до такава степен, че може лесно да премине границата, коментира Иван Савов Забраната за износ на инсулин се удължава с месец Антибиотиците, предназначени за деца, също със забрана за износ