Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Коя е жената опълченец на Шипка, която се сражава, преоблечена като мъж

Източник: Една.бг
Ключови думи: шипка, жена, опълченец

В българската история имаме хиляди примери за велики и храбри воини, чиито имена си спомняме с благодарност и възхищение. Те са воювали за България и много от тях дори са дали живота си, за да защитят родината.

Сред тях е записано и името на една българка, която може би е била единствената жена сред героите, защитили връх Шипка по време на Руско-турската война. Нещо повече – нейните подвизи на бойното поле далеч не приключват там.

Какво я е накарало да облече мъжки дрехи и стане доброволец? Какво е пожертвала, борейки се за родината? Нейната история разказваме днес.

За произхода на Йона Маркова се знае малко. Смята се, че е родена през 1855-1857 г. във видинското село Бойница. Рано остава без родители и е отгледана от семейство в село Кула. Съдбата на сирачета като Йона по това време не е лека и тя едва ли се е радвала на безгрижието да бъде дете.

От малка е изпратена да работи като слугиня при богат българин във Видин. Когато е само на 11 години, е омъжена насила за 25-годишен слабоумен ратай на име Въло.

В абсурдната роля на съпруга детето живее едва три месеца, след които избягва от мъжа си и се връща в родното си село. Отрано познала болките и нещастията на живота, Йона решава да се облича като мъж. Това вероятно бил нейният протест срещу разбирането, че трябва да се срамува, че е напуснала мъжа си.

Йона е решителна, трудолюбива и смела жена. Започва да пасе добитък и вечер заедно с другите овчари си разказват за славните подвизи на смелите хайдути и войводи от техния край.

Нейният буен характер и непримиримост ѝ печелят прозвището „лудата“ или „мъжката“ Йонка, а тя доказва, че понякога една жена може да бъде по-смела и силна духом от много мъже.

В началото Йона започва да се упражнява да стреля със старата пушка на баща си, а когато Априлското въстание събужда нови надежди за освобождение на България, тя изчезва от селото.

През 1877 г. вече е в Кишинев и се записва в опълченския легион под името Иван Марков. Дегизирана като мъж, храбрата жена се сражава на Шипка, а след това и при Шейново и Стара Загора.

За подвизите на бойното поле получава Георгиевски кръст за храбрoст, а австрийски журналист пише репортаж, че е единствената жена, участвала в бойните действия – останалите са в медицинските и помощните служби.

След Овобождението Йона се омъжва, но когато Сърбия обявява война на България, тя става доброволец заедно със съпруга си. Макар че отново е под мъжко име, скоро всички разбират, че сред тях има жена.

Нейните храброст и непоколебимост отново не остават незабелязани на бойното поле. Историците ще я нарекат „прочутата по своята войнственост жена“, а оцелелите от боевете при Три уши, Сливница и Пирот ще помнят нейните бойни викове и смелост. По-късно участва и в Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година.

За бойните си заслуги Йона получава орден на храброст, сребърен и златен медал.

Лично княз Александър Батенберг я награждава с орден „За храброст“ ІV степен с думите: „Ти показа на какви подвизи е способна българката, вдъхновена от любов към Отечеството. Нека примерът ти бъде винаги жив!“

По време на Балканската война Йона за пореден път става войник, заедно със съпруга си, като тогава вече тя е редови член на българската войска.

Изглежда решението да бъде войник вместо майка и домакиня коства на Йона нейния брак. Мъжът ѝ се развежда с нея, вероятно защото не може да се примири с нейния избор и славата ѝ.

Така Йона заживява в София, като получава скромна пенсия за многобройните си подвизи на бойното поле. До края на живота си носи мъжки дрехи, като тя е сред първите жени в столицата, които ходят по улиците с панталони. Умира на 68 години в София, като е погребана с военни почести.

Детската градина в родното ѝ село носи нейното име, а на паметната плоча е изобразена с мъжката униформа, с която геройски се е сражавала.

4
Коментара по темата
4.
Не съм чувал за нея
16.01.2024 21:05:41
Ако е родена през 1855 и е живяла 68 години, значи е починала през 1923г, т.е. може би е участвала в Септемврийското въстание.
Никога не съм чувал за нея и даже се чудя дали е истина или е някоя австрийска джендърска история
3.
Бургазлия
16.01.2024 19:10:56
"Възражденски" измишльотини!
2.
Do 1 Ник Щайн
16.01.2024 18:48:43
Дебил, не ръси Простотии за тази Свята жена!
Дори след Сто прераждания, няма да можеш да достигнеш и една десета от Морала й!
1.
Ник Щайн
16.01.2024 17:49:10
Това е била Лена Бориславова преродена, била е любовница на командира на опълченците, но когато идват руснаците започва афера с ген Гурко и годеника и я хваща на парапета на руската палатка като се натиска с генерала.След това годеника и се самоубива от мъка и сломената Лена изпада в крайна ярост и намразва руснаците и всичко руско от дън душа.
  Добави Коментар
28 жертви след труса в Япония, още търсят оцелели Жертвите след земетресението с магнитуд 7,1 в Кумамото достигнаха 28. Спасители търсят хора под рухнал търговски център и фабричен комин Гасене на пожар завърши с трагедия: Седем загинаха при падането на хеликоптер в Аржентина Сред жертвите са висши ръководители на полицията, пожарната и гражданската защита, пилотът и двама федерални спасители
Родители търсят 48 депутати, за да оспорят Бюджет 2026 пред Конституционния съд Те настояват за проверка дали спорните бюджетни текстове нарушават конституционната закрила на семейството, майчинството и децата Дневен хороскоп за 30 юли: Любовта ви вдъхновява, но страстите могат да донесат изпитания Романтични срещи, силни емоции и важни избори очакват зодиите. Денят носи шанс за нови чувства, но предупреждава да се пазите от прибързани решения и излишни конфликти.
Асен Блатечки лично покани бургазлии на театър под звездите на Морска гара Хитовата комедия „Мръсното копеле“ с Николай Урумов, Светлана Бонин и Христо Бонин ще се играе на 19 август от 20:30 часа Без КЕП и без хартия: Бургазлии получават здравното си досие в телефона Приложението еЗдраве се активира в РЗИ, РЗОК и Информационно обслужване след лично посещение с телефон и документ за самоличност
Дунав отстъпи и разкри останки от мамут край Ряхово Учени откриха долна челюст, два бивника и вероятно ребро от праисторическото животно 238 051 българи губят част от отпуска си: Новите правила удрят работещите на 4 до 7 часа От 1 януари 2027 г. трудовият стаж ще се изчислява пропорционално на отработените часове, което ще забави и натрупването на клас прослужено време
Установиха коя е жената, открита в куфар в Атина 38-годишната британка е пристигнала през Кипър, причината за смъртта още се изяснява Дженифър Анистън обмисля трета сватба, но годеж още няма Актрисата и Джим Къртис са заедно повече от година, а близки до двойката твърдят, че вече разговарят за общото си бъдеще
BMW реже 8000 работни места, Германия ще понесе основния удар Служителите в производството няма да бъдат засегнати, а преструктурирането ще обхване администрацията, развойните звена, планирането и част от мениджмънта Почина Том Чадбън - актьорът от Игра на тронове, Доктор Кой и Казино Роял Британският артист си отиде на 80-годишна възраст след кариера с повече от 120 роли в киното и телевизията