Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

До 2050 година санират половината сгради у нас, ще ни струва 7,8 млрд. лева

Ключови думи: саниране, сгради, ток, апартамент, отопление

Около половината от съществуващите сгради у нас ще се санират до 2050 г. Това предвижда пуснатата за обществено обсъждане актуализация на интегрирания план за енергетиката и климата, която се появи на сайта на енергийното министерство в навечерието на новата година. За жилищните сгради в плана се казва, че до 2030 г.

Ще се обновят около 8% от апартаментите или малко над 19 млн. квадратни метра. В това число влизат и онези 2022 блока, които бяха санирани по националната програма от 2016 г. с 2 млрд. лв. от бюджета. В списъка са и около хиляда блока, които се санират по започналия вече национален план за възстановяване и устойчивост с още 1,1 млрд. лв. Тук попадат и още няколко десетки, за които финансиране ще има по втория етап на плана, при което се изисква 20% самоучастие.

Пътната карта, включена в интегрирания план, предвижда до края на десетилетието между 2030 и 2040 г. да се обновят общо 43 млн. квадратни метра съществуващи жилища, с което

санираните да достигнат общо 18%

А едно десетилетие по-късно – до 2050-а, да са 48 млн. квадратни метра, или 20% от съществуващите жилища.

Към това трябва да се добавят и онези 24,2%, за които последното преброяване на населението установи, че са с пълна топлоизолация. Има и още около 7,7% с частична. Техните обитатели не са ползвали европейска или друга помощ, но заедно с тях се оказва, че до 2050 г. поне половината от апартаментите ще отговарят на съвременните изисквания за потребление на енергия.

Всичко това би трябвало да спестява по 7329 гигаватчаса на година - това е примерно произведеният ток в България за 45 дни. Отделно ще се изхвърлят и по 3,2 млн. тона по-малко въглеродни емисии годишно.

Сред посочените в плана сгради, които подлежат на обновление, се добавят още около 7 пъти по-малко като площ съществуващи нежилищни – административни, производствени, хотели, общежития и т.н. С тях процентът на обновени и енергийно ефективни сгради надхвърля половината от наличния фонд.

В стратегията няма посочени конкретни средства, които ще се отпускат за саниране, но се предвижда създаването на Национален декарбонизационен фонд, който ще се състои от три подфонда - за публичния сектор, за търговските дружества и за жилищните сгради.

Фондът няма да се създава тепърва – с промяна в Закона за енергийната ефективност съществуващият от 2004 г. “Енергийна ефективност и възобновяеми източници” ще се трансформира в декарбонизационен фонд. 

Според последния му финансов отчет

той има към 16 млн. лв. капитал

и през 2022 г. е раздал малко над 5 млн. лв. кредити за саниране - почти всички на търговски дружества. Финансовият резултат от дейността му през 2022 г. е 195 хил. лв. загуба. В самия фонд се събират средства от едновремешния Глобален екологичен фонд и други донори. 

В интегрирания план обаче за новия декарбонизационен фонд се предвиждат към 7,8 млрд. лв. до 2030 г. Повечето от тях идват по линия на европейските фондове.

Предвидени са също и средства от ЕИБ, ЕБВР, Фонда за справедлив преход InvestEU, наши и международни банки. Присъствието им във фонда е предвидено като гаранция за отпускането на нисколихвени или безлихвени кредити, с които

хората да допълват недостигащото им от европейските фондове финансиране

за санирането. За тази цел в плана са предвидени средства, които държавата да отпуска като гаранция за тези кредити.  Не се посочва обаче каква ще бъде тяхната сума.

В плана се говори за въвеждане в практиката на договори с гарантиран резултат. Те предвиждат фирми, които ще се лицензират, да финансират сами санирането на жилищни сгради, да ги топлоизолират и после да си възвърнат средствата, като

вземат разликата между предишните сметки на хората за отопление и новите

След санирането се очаква те да са поне с 30-40% по-ниски.

За тази цел трябва да се подписват тристранни договори между етажната собственост, фирмата и съответното комунално дружество, което доставя топлоенергията или тока.

Друга серия от мерки в плана пък предвиждат

санирането на публични сгради да служи като пример за повишаване на енергийната ефективност

Затова е залегнало, че всяка година минимум по 5% от площта на сградите, които ползва централната или общинската администрация, ще се топлоизолира и ще се приложат и други мерки за повишаване на енергийната им ефективност.

Самите строителни стандарти периодично ще се преразглеждат, а

обследванията ще се правят веднъж на всеки 4 години

Те ще са задължителни за всяка сграда с над 250 квадратни метра и трябва да установят дали потреблението на енергия не е прекалено високо.

Ако обследването покаже, че има нужда от мерки за намаление на енергийното потребление, те трябва да се предприемат през следващите 3 години.

4
Коментара по темата
4.
Да се знае!
04.01.2024 06:45:37
Това че ще се изхарчат 8 милиатра не означава, че санирането им струва толкова!
3.
Иван
03.01.2024 18:05:47
За собствениците на апартаменти е ясно ще ни таковат отвсякаде, но е интересно как ще обследват сараите на богатите, всички те са над 250кв.м.
Аз не разбирам защо ще искат от мен да санирам апартамент в който не харча за отопление? Радиаторите на топлофикация са свалени преди 20 години, а тока е по 30-50 лв на месец, защото готвя. за тръби топлофикация ми иска едни 70 лв месечно зимата. Защо да санирам, не само няма да плащам по малко, ами и ще се набутам с 20% от цената, която са измислили за саниране на собствеността ми!?!
Защо не вземат първо да проверят колко се харчи за отопление и тогава да смята 40% спестяване има ли смисъл
2.
паткан
03.01.2024 18:02:02
То колкото всичките ни F16, дето Русия щеше да ги свали за една вечер ..
1.
Хахахахахаха
03.01.2024 17:59:52
Санирайте, санирайте! После като ви налепят фибран ще видите какво е мухал и влага. Една от най-големите глупости е това "саниране". Материалите им са под всякаква критика. Дограмата на третата година е за смяна. Стъклопакетите и те. Санирайте! Ама се организирайте сами и си платете за стойности материали!
  Добави Коментар
Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг
Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането 86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън
Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"
Ключов момент в "Ергенът" Един от мъжете ще говори с майките на дамите, които го вълнуват МВнР отговори на Путин "Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение"