Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Сензационно откритие: Ето защо „мама“ е първата дума на детето!

Ключови думи: първа дума, мама, защо, проучване

Проучване на мозъчната активност на бебетата позволи да се разбере, че децата в ранна възраст възприемат езика не чрез фонетика, тоест звуци, а чрез ритъм. Откритието бе направено от учени в университета в Кеймбридж (Великобритания). Научната статия е публикувана в Nature Communications.

„Вярваме, че информацията за ритъма на речта е скрита връзка в основата на развитието на добре функционираща реч. Нашето изследване показва, че отделните звуци на речта не се обработват правилно до около седем месеца, въпреки че повечето бебета могат да разпознават познати думи като „шише“ до този момент“, казва неврологът професор Уша Госвами.

За да стигнат до тези заключения, учените проведоха експеримент с 50 бебета на възраст четири, седем и единадесет месеца, предава Блиц.

На главите им беше поставена „шапка“ със сензори, които записваха модели на електрическа активност в мозъка, докато децата гледаха специално подготвено видео. На него начална учителка изпя 18 детски песнички.

Данните за мозъчните вълни бяха преминати през специален алгоритъм, който „чете“ кодираната фонологична информация.

На първо място, стана ясно, че способността на мозъка да реагира на звуци се променя с напредване на възрастта. Първо, той „чете“ лабиални звуци (например „тати“) и носови звуци (например „мама“). Постепенно мозъчната активност при разпознаване на звуци става все по-подобна на тази, записана при възрастни.

Въпреки това учените отбелязват, че децата реагират на ритмични структури в езика от поне два месеца. Свързано проучване по-рано показа това.

„Бебетата могат да използват ритмична информация като струна, върху която да нанизват мъниста от фонетична информация. Например, те първо научават, че думите обикновено се редуват между силни и слаби части, както в думите „тати“ или „мама“ с ударението върху първата сричка.

Те могат да използват този ритмичен модел, за да познаят къде свършва една дума и започва друга, като слушат естествената реч“, обяснява Госвами.

Изследователят отбелязва, че въпреки че експериментът е проведен с британски деца и използва английски език, ситуацията е една и съща за целия свят: навсякъде, в хода на еволюцията, общностите са разработили свои собствени правила за общуване с деца, които включват интонация ударение, ударение върху определени части от думата и специален начин на произношение.

Също така е обичайно да се използват стихчета, песни, детски песнички и други форми на ритмична реч, когато общувате с бебета по света. Тъй като ритъмът, а не фонетиката се чете от детето, детските стихчета и шегите помагат да се положат основите за владеене на речта в бъдеще.

Проучването помага да се разберат причините за дислексията и проблемите в развитието на речта.

3
Коментара по темата
3.
оригиналната научна статия
03.12.2023 18:15:05
Все пак беше редно да се спомене, че в изследването е посочено, че бебета не могат въобще да разпознават думи до 7 месеца, след това е възможно да почнат да разпознават малки думи с две срички, на около 11 месеца бебетата обикновено произнасят първи думи, но все още не ги разпознават добре, става въпрос за думите на английски 'daddy' или 'mummy'.
Оригиналната статия:
"Ново изследване на невронауката преобръща традиционните теории за ранното езиково обучение при бебета"
https://cutt.ly/4wPtlfhC
Оригиналното научно изследване е малко трудно за разбиране:
"Появата на кортикалното кодиране на фонетичните особености през първата година от живота"
https://cutt.ly/awPtj8Oc
2.
Не вярно
03.12.2023 17:12:25
Знам че първо казват Родител 1, кви са тия мами
1.
Авторът
03.12.2023 12:14:53
На горното, а всъщност преводачът/редакторът (имате либоще редактори?) са напълно невежи - къде в "тати" (защо с "и",
ямболско произношение ли са изследвали?), gfather/dad (за Кеймбридж иде реч) има лабиални звуци, знаете ли изобщо какво значи лабиален? А какви носови звуци има в "мама", mother - в българския език, в руски, английски, немски няма носови "звуци", само във френския има. В "мама" има сонорна съгласна "м" и широка, предна гласна "а".
  Добави Коментар
Веско грубо нареди тази певица: Ти показа, че можеш и да мислиш Фолкаджийката получи висока оценка за певческите си възможности и интелекта си 4 начина да разберете дали партньорът ви крие нещо от вас Ето кои са те 
4 малки неща, които всеки мъж иска в една жена, без съмнение Истинските мъже искат жена, която ги вдъхновява, защото в живота ѝ се случват страхотни неща Зодиите, които карат родителите си да се гордеят с тях Кои знаци имат безмилостен стремеж майка им и баща им да се гордеят с тях
ФК Аполония Созопол триумфира с купата и получи промоция за А окръжна група (СНИМКИ/ВИДЕО) От клуба бяха организирали истински спортен празник на стадиона, който имаше и благотворителна цел за изграждане на паметник на Св. св. Кирил и Методий Рецепта за пай с кайма и картофи Вкусно и засищащо ястие
5 гряха, които ви пречат да отслабнете в областта на корема С възрастта става особено трудно да се премахне коремът - понякога дори диетата и спортът не помагат Рачков влезе в образа на Веско Маринов, изпоти се яко Двамата изпълниха дует - обичания от всички хит "Лятна жълта рокля"
Над 12% от българите нямат сметка в банка Стотици хиляди бягат от вземане-даване с финансовите институции заради високите такси 3 зодии минават през ада през май, но накрая...
Жена спретна номер на мъжа си, ще паднете от смях как той й отмъсти Подобни отношения и случки са неминуема част от семейния живот Обзалагам се, че досега не сте яли толкова вкусен десерт - турското изкушение плачеща торта Името е получено от сочния блат, който е покрит с горещо какао и следователно е прекрасно напоен