Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кой и защо продаде авиокомпания "Балкан" за 150 хил. долара

Ключови думи: Авиокомпания Балкан, новини, Гад Зееви, Костов

30 юни, 1999 г. В Агенцията за приватизация цари суматоха, чиновници припряно разнасят папки по кабинетите. Спешно трябва да се подпише договорът за продажбата на БГА "Балкан", защото в последния ден на юни изтича срокът, определен в закона за финансово оздравяване на държавни предприятия - над 40 дружества трябва да бъдат продадени или ликвидирани. 

На следващия ден шефът на Агенцията Захари Желязков казва, че продажбата на авиокомпания Балкан" е била подписана "снощи късно през нощта".

75% от акциите на националния авиопревозвач БГА "Балкан" е продаден на израелската компания "Зееви груп" в консорциум с "Аркия". Малко по-късно втората компания се оттегля мистериозно, а в обществото се загнездва съмнението дали тя изобщо е присъствала в сделката. После пък става ясно, че собственикът на "Зееви Груп" - Гад Зееви, всъщност е специалист по ликвидация, а не по оздравяване на дружества.

Но в цялата сага по продажбата на националния ни превозвач два въпроса остават без отговор - защо точно "Зееви Груп" е избрана за купувач след като тя не предлага най-добрата оферта и защо "Балкан" е харизана на цена, която е повече от символична - 150 000 долара, колкото струва по онова време един луксозен апартамент в София.

Възход и падение

БГА Балкан е създадена през 1968 г. като приемник на съществуващото дотогава "ТАБСО". Към 1990 г. разполага със 125 самолета и изпълнява полети до много европейски столици, както и до някои по-далечни дестинации, например до Хараре, Зимбабве.

"Много малко българи днес знаят, че "Балкан" беше най-голямата авиокомпания в социалистическия лагер след "Аерофлот", че ние имахме авиация с история и традиции, и в самолетостроенето включително. Ние сме били едни от водещите в Европа, да не кажа в света, не толкова като мощ, но повече като интелект, като поглед в развитието", разказва години по-късно в интервю Руслан Семерджиев, президент на Авиокомпания "Балкан" през 1992-93 г. По думите му, 1993 г. е единствената година от самостоятелното съществуване на авиокомпанията, през която тя приключва с 1 млн. долара печалба. И то в изключително тежки условия - ембарго, без право на кредити. Тогава е имало пилоти, които са получавали по 2000 долара месечно - гаранция, че няма да избягат. Започва преструктурирането на парка, взимат се на лизинг девет самолета "Боинг" и "Ербъс". Обслужването на пътниците е по швейцарски модел чрез фирмата на гимнастичката Лили Игнатова. Поддържат се 67 дестинации, имаме  представителства в 67 държави.

По това време компанията може би има шанс да бъде спасена. Но вместо към възход, тръгва по стръмния път надолу. Загубите и дълговете нарастват лавинообразно. Особени усилия за оздравяването й не са направени.

Сагата с приватизацията

В началото на 90-те години се взима решение "Балкан" да бъде приватизирана. Първата процедура е закрита през 1995 г. поради липса на интерес. Пропада и втората през 1997 г.

В последния рунд на приватизационната сага през 1999 г. има подадени пет оферти, а българската "Еър България" депозира писмо, с което потвърждава интереса си към сделката.

Избран е израелският консорциум "Зееви-Аркия". Според Едвин Сугарев, който е направил обстойно разследване по случая, подплатено с много документи, в хода на преговорния процес се е стигнало до външна намеса относно избора. Според него най-яркото свидетелство за това е, че само петима от единадесетте членове на комисията подписват решението.

Офертата на предпочетения купувач се състояла от три страници, което е абсурдно при обема на собствеността, за която се кандидатства. Един от другите кандидати - "Улрих Бетелер",  предлага запазване на всички съществуващи дестинации, авиофлот от 28 самолета, запазване на всички работни места и дори плавното им увеличаване, цена от 400 000 долара и инвестиции от 300 милиона долара. В предложението на "Зееви" цената е 150 000 долара, 100 милиона долара са инвестициите, предвижда се съкращение на персонала с повече от 1000 души, авиофлот от 11 самолета и съкращение на 50% от дестинациите. На практика съкращенията обхващат всички дълги полети и спират се тези до страни от арабския свят, където авиокомпанията традиционно развива печеливша дейност.

За сравнение, оценката на 75% от авиокомпанията, направена от Кей Пи Ем Джи към края на 1998 г. по различните методи, е 1.5 - 2 млн. долара.

Надзорният съвет на АП на два пъти връща текста на приватизационния договор с искане да се коригира символичната глоба от 10%, която купувачът трябва да плати, ако не инвестира в компанията сумите от продажба на собственост. УС на АП настоява глобата да е поне 50%. Въпреки това обаче остават 10-те процента, което се оказва фатално при последвалото вампирско изсмукване на активите на "Балкан", пише Едвин Сугарев. Той посочва още един парадокс - въпреки че притежава дял от 20%, държавата престава да се държи като акционер. В органите за управление на компанията няма неин представител.

Скоро след покупката Зееви сприра полетите.

В момента на продажбата превозвачът има 18 самолета Ту-154, а година и половина по-късно - само един.

През 2000 г. адвокатите на Зееви пишат няколко писма до премиера Иван Костов, шефа на АП Захари Желязков и ресорните министри с предупреждение за тежкото състояние на националния превозвач. Отговор няма.

На 29 октомври 2002 г. Софийският градски съд обявява в несъстоятелност авиокомпания "Балкан".

Съдебната сага

Две години след подписването на сделката започва съдебната сага с Гад Зееви. През 2001 г. той завежда в Париж два иска срещу България. Претенциите му са общо за над $230 млн. В същото време, по думите на експерти от компанията, Зееви е спечелил над 300 млн. от разпродажбата на авиопарка, слотовете, акциите в CITA и имотите на БГА "Балкан" по света. По втория иск - за 70 млн. долара, с които по негови твърдения кредитирал "Балкан", Арбитражният съд в Париж присъжда България да плати неустойка от 10 млн. долара. Държавата завежда контрадело, което в крайна сметка печели през 2012 г., но след платени солидни хонорари на международни юридически компании.

Времето минава, следите остават

20 години след сагата адвокат Тодор Батков хвърли известна светлина, която дава отговор на някои въпроси. 

Ето какво разказа Батков в интервю за "Истории от прехода", публикувано през 2021 г.: "Срещнах се с Гад Зееви когато вече беше направил сделката по приватизация на "Балкан" и той гордо ми се похвали, че е платил на българската държава колкото един апартамент в София - 150 хил. долара и едно куфарче с 3 милиона долара! Това ми го е казвал лично на мен. Не уточни на кого, но те са два вариантите. Единият беше начело на изпълнителната власт, другият му беше заместникЕ. Това, което ми каза тогава Зееви, беше: "Пристигнах с бизнес джет в София, имах среща в 5 часа с Е. (няма да му назовавам името), показах му куфарчето и му казах: "Нямам време да ви чакам и да се пазаря или да ви моля! Утре в 11 ч. летя за Лондон и имам бизнес среща! Подгответе всичко за подписване!". Зееви ми каза още, че са работили цяла нощ (Агенцията по приватизация и неговия екип), получили са куфарчето и той е излетял за Лондон".

Това са думите на Тодор Батков по сделката за БГА "Балкан". Със сигурност и други хора могат да хвърлят светлина по нея.

10
Коментара по темата
10.
*********
03.11.2023 20:50:15
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
9.
Invader
03.11.2023 19:39:07
Покойният проф Асен Чилингиров ми разказа преди 6 години удивителна история:
Малко след 9.09.44 г, сьветски офицер отива в двореца Врана, вади на двора богатата колекция от ГЛАГОЛИЧЕСКИ текстове и ги изгаря до фонтана.
Та този офицер е дядо на гадината Гад Зееви.......
Знайте и помнете, и си правете правилните изводи!
8.
Гайдарджия
03.11.2023 19:18:24
Горбачов да ни би да беше генерален секретар на Мачу Пикчу
7.
Запознат
03.11.2023 19:09:44
Руснациите не са правили преврат в България ами продажното псе Горбачов свали режима отвътре с измислената си перестройка, след което продажните псета Луканов и Младенов усетиха накъде духа вятъра и дръпнаха чергата на бай Тодор за да окрадат държавата!И кво, по-добре ли стана?
6.
Ко не
03.11.2023 18:58:19
А руснаците като направиха преврата и свалиха Тодор Живков със слугите си Младенов Луканов и Джуров вие що мълчахте като мушнати гайди
Късно е сега да квичите
5.
Запознат
03.11.2023 18:35:29
Продаде я черното псе Иван Костов, заедно с министър 10% Ал Бож и дори не е за 150хил доларес ами точно за 1 (един) долар с уговорката крадливия чифут да покриел задълженията на компанията.Айде сега познайте дали ги е покрил и за колко милиона я продаде после?
4.
Дрън дрън ярина
03.11.2023 18:32:08
Опашати лъжи на
Тодор Батков дето оправи Левски
3.
холивуд
03.11.2023 18:11:03
По този сценарий се разпродаде и унищожи цялата ни държава.До всички пишман евроатлантици , БЪЛГАРИЯ до 1989г беше една от най силно развитите страни в социалистическият блок, може би с едно от най богатото население в Европа,без хора потънали в непосилни кредити, а напротив всички имаха спестовни книжки с пари в тях и собствени домове,села,вили и коли,а сега вие идиоти ще сте просто едни гастърбайтери по света и ще се чудите кои кредити по напред да връщате.Всички политици няма значение сини,червени или зелени, след тази дата 1989г които се изредиха през властта и единствено рушаха държавата ни и се продаваха за комисионни трябва да влязат в затвора,говоря за тези които още не са гушнали букетът,за другите Господ си знае работата,а техните деца,внуци и правнуци да не им се позволява да припарват до власт.
2.
ОК
03.11.2023 18:03:31
Това си е чисто престъпление , няма ли разследване от прокуратура, съд ДАНС, МАНС или там нещо , което го е грижа за държавните пари ?
1.
E
03.11.2023 17:56:30
то е много трудно да се досетим през 1999 год кой беше начело на изпълнителната власт в България !
Дали и за Нефтохим_Бургас , продаден за 100 милиона долара през същата тази година , няма да има някоя подобна сага?!
  Добави Коментар
Гърция забрани мобилните телефони в гимназиите Целта е да се ограничи психическият тормоз в училищата Този див Перник! Пенсионер заплаши жена си с убийство Грози го затвор до 6 години
Безчинство! Откраднаха кутия за дарения от параклис Стойността на нанесената щета е в процес на установяване Геро разкри как е свалил 20 килограма след напълняването си заради тежката катастрофа
Разчленен труп е намерен под параклис Тялото на жертвата е било запалено, за да се прикрият следите Изкуственият интелект в медицината - вече има конкретни приложения Едно от най-важните неща е персонализирането на терапевтичния подход в лечението на пациентите
Изявен специалист по ортопедия и травматология ще преглежда в Бургас Професионалната му биография е впечатляваща Невиждан екшън! Пияни украинци извикаха такси и налазиха шофьорката, полицията ги спаси от линч (СНИМКИ) Опипвали я и са опитали да я целунат
Хем здравословни, хем вкусни! Не може да устоите на тези кюфтенца с тиквички и топено сирене! Проста рецепта, с която ще впечатлите всички Путин: Русия е готова за преговори за решаването на конфликта с Украйна Путин подкрепи плана на Китай за мирно уреждане на кризата в Украйна
Внимавайте! Това са 4-те най-злобни зодии Те могат за нула време да превърнат живота ви в истински ад 85% са в собствен дом, ама едва го отопляват Страната ни и на челна позиция по липса на вътрешна баня и тоалетна