Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Комбинирането на антихипертензивни лекарства е 5 пъти по-ефективно от удвояването на дозата при монотерапия

Често хората не желаят да приемат голям брой лекарства и идват с молба да бъдат редуцирани, уточнява д-р Диян Господинов, МЦ „Д-р Стайков“
Ключови думи: Дилян Господинов, кардиолог Бургас, сърдечно-съдови заболявания, хипертония

Д-р Диян Господинов е уважаван млад кардиолог и началник на „Интензивен сектор“ в МБАЛ „Бургасмед“ - Бургас. Завършва медицина през 2016г. в „Тракийски университет“ - Стара Загора. Специализира кардиология в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов"- Варна. От 2023г. провежда магистратура по „Здравен мениджмънт". Д-р Господинов е редовен докторант в „Тракийски университет“ – Стара Загора с тема на дисертационния труд насочен към сърдечната недостатъчност. Автор и съавтор е на няколко публикации в международни списания. Преподава на студенти по медицина в Стара Загора.

От 2022 г. д-р Господинов консултира пациенти в кардиологичния кабинет на Медицински център „Д-р Стайков" – Бургас. Професионалните му интереси са насочени в областта на ехокардиографията и превантивната кардиология. Притежава сертификат за високоспециализирана дейност – ехокардиография. Има участия в национални и международни конгреси, обучения и семинари по специалността.

Той е зам. председател на Сдружение „Младите лекари“, член на Българския лекарски съюз, Дружеството на кардиолозите в България, Българска асоциация по сърдечносъдова образна диагностика, Съюза на учените, Европейската асоциация за сърдечен ритъм и на Европейското дружество по кардиология. 

-Д-р Господинов, многокартно сме разговаряли за високото кръвно и защо е важно да се контролира в нормални граници. Бихте ли припомнили отново какви са стойностите на кръвното налягане, които определят наличието на хипертония и нуждата от посещение при кардиолог?

-Артериалната хипертония остава най-важният модифицируем рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания и според Световната здравна организация (СЗО) все още е водещата причина за преждевременна смърт в света. Съгласно указанията на Европейското кардиологично дружество и Европейското дружество по хипертония, хипертонията се дефинира като систолично кръвно налягане над 140 mmHg и/или диастолично кръвно налягане над 90 mmHg. Нивото на кръвното налягане показва линейна връзка със смъртността и честотата на сърдечно-съдовите заболявания, напр. инфаркт, инсулт или периферно артериално заболяване, както и бъбречна недостатъчност във всички възрастови и етнически групи, както при жените, така и при мъжете. През 2025 г. се прогнозира, че над 1,5 милиарда души по света ще имат хипертония, като над 180 милиона са в Централна и Източна Европа. По данни на СЗО един на всеки четирима мъже (25%) и една на всеки пет жени (20%) са имали високо кръвно налягане. Данните на СЗО показват още, че в световен мащаб по-малко от една четвърт от пациентите с артериална хипертония са адекватно контролирани, според възприетите от нас в момента прицелни стойности на артериалното налягане. Тези пациенти остават изложени на значителен риск за развитие на сърдечно-съдови заболявания.

-Може ли промяна в начина на живот като спирането на цигарите и алкохола, мазните храни и повишаването на физическата активност да намалят риска от сърдечно-съдов инцидент?

-Основната цел при лечението на пациенти с хипертония е да се намали смъртността и глобалния риск от сърдечно-съдови и бъбречни усложнения. Корекциите в начина на живот и фармакологичното лечение са два добре установени начина за понижаване на кръвното налягане. Въпреки че промените в начина на живот могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане и в някои случаи на сърдечно-съдовия риск, повечето хора с хипертония се нуждаят и от лекарства. Промените в начина на живот се отнасят до намаляване на телесното тегло, правилна диета без наситени мазнини, повишена консумация на зеленчуци и плодове, намалена консумация на алкохол и сол, отказ от пушене и повишена редовна физическа активност. При хипертония втора степен, при която систоличното налягане е между 160 - 179 mmHg, а диастоличното е 100 - 109 mmHg, както и при хипертония трета степен с кръвно налягане по-голямо или равно на 180 mmHg/ 110 mmHg, фармакологичното лечение трябва да започне незабавно, заедно с промени в начина на живот. При хипертония първа степен, когато кръвното е в границите между 140 - 159 mmHg на 90 - 99 mmHg, първо трябва да се започне нефармакологично лечение, а в случай на висок сърдечно-съдов риск трябва да се добавят и лекарства за понижаване на кръвното налягане.

-Защо тогава, въпреки терапията, някои пациенти не достигат таргетното кръвно и се налага по-често да посещават кардиолог?

-Има множество причини, които не позволяват да се достигне до тези таргетни стойности. Най-важната от тях е липсата на кооперабилност (сътрудничество – бел.ред.) от страна на пациента да следва назначеното лечение. Затова е важно да се подбере медикамент с безопасен профил, който да няма странични ефекти, демотивиращи болния да продължи с терапията. Повечето нежелани странични ефекти са дозозависими и използването на по-ниски дози често решава проблема. Друга причина е предписването на сложни дозови режими, при които особено възрастните пациенти се объркват и пропускат прием на важен медикамент или бъркат начина на приемане. Често при мен идват пациенти, които не са разбрали как да приемат своите медикаменти. Има ясни доказателства, че антихипертензивните средства, дозирани два пъти на ден, се приемат с по-малка готовност от тези, дозирани еднократно дневно. Затова, когато е възможно, пациентите трябва да бъдат лекувани с медикаменти с еднократен дневен прием. При избора на тези медикаменти е важно да се използват такива с доказана 24-часова ефикасност.

-Възможно ли е обаче само с една таблетка да се постигне добър контрол на кръвното налягане? Има възрастни хора, които пият по една шепа хапчета.

-Сигурно ще Ви изненадам, но в България полипрагмазията (предписването на няколко медикамента наведнъж – бел.ред.) е средна, т.е. средният брой медикаменти приеман от един човек е между 3 и 5. Въпреки това често се сблъсквам с хора, които не желаят да приемат голям брой лекарства и идват с молба да бъдат редуцирани. По този начин използваме комбинирани медикаменти, такива които в едно хапче съдържат няколко активни вещества. Комбинирането на лекарства за понижаване на кръвното налягане от различни класове е приблизително 5 пъти по-ефективно от удвояването на дозата на едно лекарство. От това следва, че за да постигнем максимална ефикасност на комбинираната терапия трябва да използваме ниски дози, за да минимизираме страничните ефекти. Комбинираната терапия е значително по-добра от монотерапията и трябва да се разглежда като рутинна начална терапия, когато не се постигне желания контрол с монотерапия в ниска доза. Започването на антихипертензивно лечение с двойна терапия е по-ефективно при не по-високи разходи от обичайната първоначална монотерапия и има потенциала да подобри контрола на артериалното налягане и да намали тежестта на сърдечно-съдовите заболявания. С използването на комбинирано хапче успяваме да разрешим този проблем, като по този начин и пациентите са доволни.

-По-евтино или по-скъпо е лечението с комбинирана терапия в една таблетка?

-Определено комбинираните медикаменти са много по-достъпни за пациента заради намалените разходи при производството им. Например когато едно хапче съдържа три различни активни вещества, Вие ще платите само за една опаковка, а не за три различни. Прекалено скъпото лечение може да демотивира пациентите, които не могат да си го позволят. По тази причина често хората самоволно преустановяват приема на някой от предписаните медикаменти. Смятам, че това е сериозен проблем, пред който сме изправени не само като лекари, но и като хора. Затова винаги се опитвам да коригирам и наглася така терапията, че болният да може да си я позволи и да е мотивиран да я приема.

-И все пак, може ли да се има доверие в ефикасността на комбинираната терапия в една таблетка при ниски дози на активните вещества?

-Напълно! Проучванията сочат, че комбинирането на определени активни вещества в едно хапче имат потенциращ ефект. Тъй като нежеланите събития, свързани с антихипертензивното лечение са дозозависими, с изключение на кашлицата индуцирана от АСЕ инхибиторите, пациентите на висока доза монотерапия, всъщност е по-вероятно да имат странични ефекти, отколкото тези, лекувани и контролирани с нискодозирана комбинирана терапия. Проучването „НОТ“ за оптимално лечение показва, че са необходими средно 3.3 лекарства за постигане на целевото диастолично артериално налягане <80 mmHg. От тази гледа точка използването на комбинация, когато е възможно решава този проблем.

Д-р Диян Господинов приема пациенти в МЦ „Д-р Стайков“. Повече информация и час за преглед може да запишете на тел.: 0896 996 006, 056 996 006 и 0892 996 006 или на регистратура на адрес: Бургас, ул. „Транспортна“ №33 /до МОЛ Бургас Плаза/.

Верижна катастрофа в тунел „Люлин“ в София Движението в посока към жилищния квартал е затруднено Последният мач на Мбапе в Париж с екипа на ПСЖ е тази вечер Възпитаниците на Луис Енрике вече си осигуриха 12-ата титла
Проблемите със съня при децата водят до психози след пубертета Рискът е, когато се превърне в постоянен и хроничен проблем Почина легенда на Холивуд - откривателят на Скорсезе и Копола Роджър Корман си отиде на 98 години
Три наши салати в топ 10 на света, бихме италианската "Капрезе" Класацията е на кулинарния пътеводител "Тейст Атлас" Полицаи откриха пребито 19-годишно момиче, издирват нападателя Тя е била отвлечена
Тя е интернет сензацията и звезда в „Хелс Китчън“, но често мисли за самоубийство Къде живеят милионерите и милиардерите с дебелите пачки Ето кои са ТОП 10-те града най-гъсто населени с паралии...
14-годишно дете бере душа след катастрофата при "Маказа" Петима са пострадали в пътния инцидент Пожар избухна в мол във Варшава Няма данни за пострадали
800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина, ето за какво да внимават Синдикат в Германия съветва внимателно да се информират за своите права Катастрофа между три автомобила затвори "Маказа", има пострадали Не уточняват броя и състоянието на пострадалите. Районът е отцепен от полицейски екипи