Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Домашните на учениците няма да се намаляват, учителите ще им дават и изследователски задачи

Министър Галин Цоков разкри, че през учебния срок учителите трябва да изпитат най-малко три пъти един ученик, за да му не е субективна оценката му
Ключови думи: Галин Цоков, ученици, домашни ученици, учители, външно оценяване

Домашните на учениците няма да се намаляват. Учителите ще им дават и изследователски задачи. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.

„Става въпрос за определени индивидуални или екипни задачи, които учениците да изпълняват след учебните часове. Учителите ще могат да дават и по-продължителни изследователски задачи, които да бъдат отработвани индивидуално или екипно. Продуктите, свързани с тези практически задачи, могат да бъдат оценявани от учителите и да бъде поставяна текуща оценка на всеки ученик индивидуално“, обясни той.

"Основните промени, които успяхме да подготвим за новата учебна година, са насочени в няколко посоки. Първо – свързани с графика на учебните часове и провеждането на държавните зрелостни изпити и националното външно оценяване", посочи още министър Цоков.

"Успяхме да предложим разделяне на изпитите за националното външно оценяване след десети и седми клас и те да не са на една дата. Изместихме изпитите за седмокласниците една седмица по-късно. Това е в интерес и на учениците, и на учителите, защото по този начин децата ще имат една седмица повече да се подготвят, а директорите ще са по-спокойни при организирането на тези тежки изпити, защото логистиката е много трудна", добави той.

Със заповед на министъра на образованието ще има възможност за определяне на втора дата за НВО за ученици, които са в болница, карантинирани или има смърт в семейството.

„Това досега години наред не беше направено. Успяхме да намерим начин това да се случи през новата учебна година“, допълни Галин Цоков.

„Намаляваме минималния брой изпитвания по определен учебен предмет. По отношение на учебни дисциплини, които имат 4 и повече часа седмично хорариум в учебните програми. От 4 изпитвания ще станат три по математика и по български език. Не ограничаваме свободата и автономията на учителите. Това са минималните текущи оценки, а максималните зависи от стила на педагога. По-малко от три-четири изпитвания обаче трудно могат да оформят обективна оценка за ученика“, коментира той.

След като водещият го пита дали ще се бори с т.нар. феномен – качествено образование, концентрирано само в няколко гимназии, повечето от тях концентрирани в столицата, Пловдив, Варна и Бургас, проф. Цоков отговори, че затова ще се приеме нова наредба.

„Това са желани училища, даващи добра подготовка на учениците. Това, което правим, е Наредба за качеството в образователните институции, защото такава нямаше повече от пет години и липсваха тези индикатори, които да ни покажат какво е качествено образование. Тя ще ни покаже как в училища, където няма толкова високи успехи, как се движи прогрес, академичната кариера и доколко учителите успяват да добавят стойност в обучението, за да има личностно развитие и успех на съответните ученици“, добави той.

Не съм този министър, който ще подпише отпадане на понятието спасение от учебната програма, уверява Цоков.

„А ще върнете ли понятия като родина и отечество, които също ги няма? Това ни разказа проф. Атанас Семов“, каза пък Златимир Йочев. 

„Разбира се. Дискусията за учебното съдържание ще продължава като ще търсим друг подход към тази нея“, отговори министърът. 


 

9
Коментара по темата
9.
До 8
28.08.2023 12:30:26
Е как ще се въведе мандатност като за 15 години 90% от директорите са членове на ГЕРБ. Даже сега с новите условия за конкурсите искат да махнат представителя на правителството (МОН) в изпитните комисии и само общинските феодали да си ги назначават. Май както висшето образование, курортите по отговорните българи ще вземат да пращат децата си и за средно образоание в чужбина. Тука ще останат само децата на тзи от различните системи и ромляните
8.
abe
28.08.2023 12:13:53
Срам! Не е нормално това, което се случва! Аз като бях ученик, ми даваха СПИСЪК СЪС КНИГИ ЗА ЧЕТЕНЕ през ваканцията! Сега им давам преразкази, един тон задачи по математика и т.н. А по време на учебните срокове се пришат домашни до 9 вечертам, правят се ПРЕЗЕНТАЦИИ. Това НЕ Е нормално уваеми учители и МОН.
7.
Анонимен
28.08.2023 12:07:26
Кога ще се въведе мандатност на директорите?
6.
Учител
28.08.2023 12:01:35
Тоя сигурно от квотата на тиквуна. Но каква да очакваш от един университетски академичен бюрократ. Няма си хал хабер от образование (основно, средно) . Не случайно преди няколко дни Денков каза че при ротацията той ще си заемеме мястото на министър на образованието, където според него имало много изостанали проекти и натрупани проблеми - а това си е явна критика.
5.
1
28.08.2023 11:39:26
Системата е тотално сбъркана от реформатори последните 30 години. Учителите ги е страх да тропнат с крак, че после проблеми с родители и директор. Само за да е всичко наред се "работи" деликатно, всички да са доволни. Дисциплина -нулева. Бачка се ден да мине, друг да дойде. Накрая децата цял живот теглят за липсващото образование.
4.
Куку
28.08.2023 11:27:47
На мен въобще не ми се учеше и правех в банята злобарки, затова затъпях много.
3.
off
28.08.2023 10:43:41
поредният откачалник. като натовариш ученици и най-вече учители, какво постигаш? нищо на п-та степен....малоумник
2.
Бря бря бря
28.08.2023 10:43:29
А директорските конкурси кога?
Докато се наумуват, калинките кадруват.
1.
И ние навремето
28.08.2023 10:37:05
имахме изследователски задачи, макар и да не бяха възлагани от училището !
Например редовно изследвахме мазетата на съседите за компоти и сладка, проверявахме редовно и терасите им за някоя забравена луканка за сушене, изследвахме и околните градини за сливи и череши, ей такива работи !
  Добави Коментар
Стана ясно какво са яли натровените деца в Сливен Дали им печен сандвич с яйце и сирене Цяла България издирва това момче Детето е обявено за общодържавно издирване
Почина най-известният инвеститор за всички времена Американският милиардер, родом от Масачузетс, основава инвестиционната компания Renaissance Technologies през 1982 г., а също така използва математически алгоритъм за търговия на фондовата борса Няма места в ясла и забавачка за 10 000 от София Столицата разполага със 198 общински детски градини, в които се полага грижа за приблизително 44 000 деца
Забраняват вноса на твърде стари автомобили Целта е модернизиране на автомобилния парк в страната Ще смени ли Халваджиян най-големия хейтър в журито на Капките - Фънки Старая се да правя градивна критика и влагам точно това в коментарите ми. Не правя коментар, за да го мачкам, а за да му дам тласък за работа, посочи той
Кой да почерпи днес Църквата почита светите братя Кирил и Методий Надя потресе всички, след като се вмъкна в леглото на Ергенът "Не я интересувал никой... Но даже и че детето й ще гледа това предаване, достатъчно е голямо  И поведението на майка си, което нито е за пример, нито е възпитателно! Горкото!", пише зрителка на Фейсбук страницата
Не правете това днес! Днес има забрана да се работи  Разгеле! Уволниха Банда Банда от БНТ От управата все се надявали водещата да стане по-уверена, да заеква по-малко и да намали броя на лапсусите
С концертна премиера на бургаския композитор Петя Тончева стартира "СОЛиСиМи" Публиката в залата на НХК се наслади и на соловите изпълнения на обой, флейта, виола, ксилофон, тъпан, цигулка и др. Времето се затопля, до 25 градуса на Томина неделя В предстоящата седмица времето ще остане неустойчиво и типично за май