Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пазят ли се още в подземията на Кремъл тайните архиви на Иван Грозни

Мнозина вярват, че там се пази библиотека на прочутия руски цар
Ключови думи: кремлин, библиотеката на иван грозни, либерия, мистерии, подземия, русия, тайни

Мистериозната библиотека на цар Иван Грозни от векове преследва историци, археолози и просто ентусиасти. Според най-скромните оценки стойността на книгите, включени в тази уникална колекция, надвишава стойността на цялата колекция в Мраморния дворец. Но това е от материална гледна точка, а ако се съди от историческа - Либерия (така самият цар нарича библиотеката си) няма цена. Но съществува ли наистина? Защо при сегашното ниво на технологии най-опитните търсачки не могат да открият голямата колекция от книги в центъра на Москва?

Легендата разказва, че колекцията от книги, известна като библиотеката на Иван Грозни, е събирана от византийските императори в продължение на векове. В Русия колекция от фолианти и ръкописи се оказва зестра на византийската принцеса София Палеологина, която се омъжва за великия княз на Московия Иван III и е баба на Иван Грозни, пише trud.bg.

Съвременници споменават, че библиотеката пристига в Москва през 1472 г. в 70 сандъка и веднага е скрита в подземията на Кремъл. София Палеологина е принудена да вземе тази предпазна мярка поради факта, че дървена Москва постоянно гори и огънят може да унищожи безценното й съкровище. Оказва се, че тази мярка изобщо не е излишна - през 1473 г., само година след пристигането на София в Русия, огромен опустошителен пожар поглъща Москва. По това време дори Кремъл гори, но ценната Либерия, намираща се дълбоко под земята, не е засегната.

Безсмъртни произведения

Сведенията за това какви книги и свитъци са част от библиотеката на византийските императори са много оскъдни. В различни източници от 15-16 век се споменава, че повечето книги са на старогръцки, иврит и латински. Някои съвременници твърдят, че част от съкровището някога е  спасено от опожарената Александрийска библиотека.

От безсмъртните произведения, известни на всички, трябва да се отбележи "Историята" на Тит Ливий, "Енеида" на Вергилий, "Комедиите" на Аристофан, произведенията на Цицерон. Но има и произведения на по-малко известни днес автори като Вафиас, Хелиотроп, Замолей. Някои са абсолютно сигурни, че цар Иван IV, след като получава съкровището, го  допълва с книги от колекцията на казанския хан. Дори се твърди, че има и книги от библиотеката на Ярослав Мъдри. Всичко това не са нищо повече от спекулации, но е глупаво да се отрича, че Либерия има невероятна материална, културна и историческа стойност.

Пазителите на книгите

Интересното е, че по-голямата част от информацията за библиотеката на Иван Грозни идва при нас благодарение на чужденци. Максим Грък, монах от Атонския манастир, е първият, който получава достъп до книгите, изучава ги и ги описва. Той е инструктиран от великия княз Василий III, баща на Иван Грозни, да систематизира творбите и да ги преведе на руски език. Старейшината прекарва 9 години близо до безценната колекция и работата му се споменава в известната „Приказка за Максим Гърка“.

Вторият учен, който получава неограничен достъп до книгите, е съвременник на Иван IV, протестантският пастор Йохан Ветерман от Дорпат, който е заловен по време на война. Царят го довежда в Москва през 1570 г. да изучи задълбочено библиотеката Либерия, но строго му нарежда да мълчи.

Скоро Ветерман успява да избяга от Московия и, разбира се, веднага разказва на всички за съкровището на московския цар. В „Ливонските хроники“ се казва, че библиотеката се помещава в две просторни сводести мазета, входовете на които, при необходимост, се зазиждат и стават невидими. Твърди се, че Ветерман съставя списък от книги по памет, състоящ се от 800 елемента, който скоро е изгубен. Този списък се появява едва през 1834 г. в архивите на естонския град Пярну. Но не е възможно да се провери дали документът е истински, така че не е взет на сериозно.

Неуспешни търсения

Главната кула на Кремъл крие много тайни.

В историята на Либерия има много противоречия, пропуски и несъответствия. Но съдейки по многобройните сведения, оставени от достоверни автори, може да се каже, че тя е съществувала и може би все още се намира в едно от древните подземия на Кремъл.

Библиотеката е видяна за последен път през 16 век и е непрекъснато издирвана. През 1601 г. тайна мисия на ватиканските йезуити пристига в Москва със задачата да намери книгите, но си тръгват без нищо. През 1724 г. се провеждат официални обиски, първите в историята. Те са организирани от руските власти, но отново без резултат. През 19 век мнозина са скептични към библиотеката, смятайки я за част от градския фолклор. Въпреки това попечителят на музея княз Н. С. Щербатов организира мащабни търсения, които отново са неуспешни.

В началото на 20-ти век почти спират да търсят в Кремъл, но започват активно да изследват Александър, Коломенское и Вологда, където Иван Грозни живее дълго време през последните години от живота си. При СССР с Либерия за първи път се заемат през 1933 г. и започват да търсят отново в Москва. Този път вниманието на учените е привлечено от Арсеналската кула на Кремъл, в основата на която има много неизследвани кухини.

Не откриват библиотека под кулата, но намират таен проход, облицован с бели тухли, от които е построен първият Московски Кремъл. Последните сериозни търсения са извършени след разпадането на СССР през 1995-1999 г. Тъй като не е открита никаква следа от ценното книжно съкровище, издирването е прекратено.

Днес библиотеката на Иван Грозни вълнува умовете на ентусиастите, които не спират да се опитват да я открият в московските подземия. Групи аматьори ежедневно се спускат в канализацията на столицата, свързана с древни проходи, с надеждата да намерят книги, слава и богатство.

8
Коментара по темата
8.
До 7
17.07.2023 14:19:33
Аз не твърдя, че има нещо общо.
7.
До 5
17.07.2023 13:44:07
Библиотеката на Иван Грозни няма общо със Симеоновия сборник, който сте споменали, в основата й стоят спасените при падането на Константинопол и донесени като зестра византийски книги от София Палеолог, единствената наследница от последния императорски род на Византия, при брака й с Иван Трети, владетел на Московското княжество. Заедно с книгите зестрата й включва и герба на Палеолозите - двуглавия орел, който по-късно е герб на Руската империя, а сега и на РФ. Иван Грозни е внук на София Палеолог.
6.
Ало, списващия колектив,
17.07.2023 13:36:08
Само за протокола: ЛибЕрия е име на държава, а библиотеката на Иван Грозни се нарича ЛиберЕя. Ако сте в състояние да направите разлика, де.
5.
Обърнете внимание
17.07.2023 08:16:49
Първият руски цар се появява чак през 15 век. Книжовността идва от България. Църквите в Кремъл са строени от италиански архитекти. Въобще копиране отвсякъде. В най-стария им уж руски ръкопис се оказва, че името на княз Симеон е изтрито и отгоре е написано княз Светослав.
4.
Леля чичо
17.07.2023 07:31:10
Иван IV Васильевич е велик правител на Русия, обединява руските княжества и не дава на предателите да си прокарват влиянието, затова е намразен от англосаксите и са измислени всички тези истории и прозвището грозни, по исторически данни той наистина е убивал предатели и колаборационисти като за целия му живот бройката е около 3500 за това е наречен грозни(страшен), докато във франция във въртоломеевата нощ са убити около 30 000 за ЕДНА нощ, но както винаги запада мълчи за тяхните греди в окото а вижда треската в чуждото око
3.
Надя Драганчева,Тутракан
16.07.2023 22:48:52
Съдия Георги Георгиев от Тутракански районен съд,е неадекватен,корумпиран и предубеден към мен и заради него,аз загубих мои предишни дела!!!! Съдия Георги Георгиев няма аналитични мисли и изпълнява чужди поръчки против мен.Позор!!!! Аз ще напиша за това до ООН и ще се явя в "Господари на ефира" и ще кажа всичко!!!! Позор!!! Възмездие!!!! Трагедия голяма,държава няма! Трагедия голяма,правосъдие в Тутракан и Силистра няма!!! Трябва спешно да се уволнят всички магистрати тунеядци от Силистра и Тутракан,заедно с мързеливите им секретарки.Аз,въпреки че съм на 72 години,до последноят ми дъх ще се боря и никога няма да умра на колене,а с високо вдигната глава!!!!! Ще видят всички,коя съм аз Надя Драганчева от Тутракан!!!!!!!!!
2.
Пазят
16.07.2023 22:14:45
Домашното порно на Путин със Ердоган и чаламбаджиите им.
1.
Родоотстъпници
16.07.2023 21:49:52
Какъв Казански хан????
Грозни е унищожителят на България - Волжка България.
Истинското име на катедралния храм символ на Русия известен като Василий Блажени всъщност е покров Богородичен. Това идва от икона, която Иван Грозни краде от Казан и пренася в Москва. Какъв Казански хан, който държи в храма си икона на Света Богородица ви гони?
Самият Иван Грозни до смъртта си се е тигуловал като "Цар на България' След него всички руски князе, царе и императори до 1917 г. са носили и титлата цар на България. Сега се мъчат да лъжат че Казанци са били татари, ама тия татари с икона на Божията майка, а царя им Иван Грозни толкова глупав, че победил татари пък се писал завоевател на България :):):).
Лъжепатриотите отдавна са отписали Волжка България, така както ще отпишат и сегашната стига да им падне възможност и да имат файда.
  Добави Коментар
С тази райска мека тортичка без печене ще забравите за тирамису, направо се топи в устата! Толкова е мекичка, че буквално потъваш в разкоша от бисквитки, плодове и нежен крем Кметът на Царево участва в научна конференция в Ахтопол с изтъкнати учени Той беше сред официалните гости
Трима испански туристи са убити в Афганистан Още четирима са ранени Отпускат 42 млн. лв. за изграждане на зарядни станции за електромобили Те ще бъдат поставени на междуградски пътища до 2 години
НАП разкри 20 млн. лева , укрити от назаконните търговци онлайн Данъкът върху доходите на физически лица от продажби в интернет е със ставка 15%, когато те действат като търговци - системно купуват стоки с цел да ги препродават Продадоха за близо $1 млн. салфетката от трансфера на Меси в "Барса" С нея се гарантира прехвърлянето на 13-годишния футболист 
Защо Роксана се кандидатира за депутат, вижте шокиращото й обяснение Ще поискам ромите да се научат да живеят като пълноправни българи, да спазват законите, каза тя Направете тези заровени кюфтета – царски пир за жълти стотинки Съставките може да са възможно най-прости, но резултатът да е невероятен
Мъж предизвика мащабно наводнение, за да попречи на жена си да се прибере Той умишлено къса дига на река Мисисипи, за да не прекъсне половинката му купона в дома им Голяма промяна с матурите, има изненада и с ваканциите Промените в графика ще позволят едно по-добро и ефективно провеждане на самите изпити
Кървава баня на АМ "Тракия"! Кола излетя от пътя, 21-годишният шофьор е загинал Инцидентът е станал около 10 часа тази сутрин в платното в посока Бургас Кметът на Царево участва в откриването на Лято 2024 в Несебър с президента Готови сме да посрещнем летния туристически сезон, каза Марин Киров