Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ако получавате „хипертония на бялата престилка”, измервайте кръвното налягане вкъщи

При хипертониците е задължително да измерват кръвното налягане в домашни условия два пъти дневно и стриктно да записват показателите, коментира кардиологът д-р Ваня Господинова
Ключови думи: хипертония, апарат за кръвно, измерване на кръвно налягане, правила

Кардиолозите от МЦ „Д-р Стайков“ Бургас са забелязали, че при някои пациенти,  измереното в лекарския кабинет кръвното налягане е повишено. При по-подробен разговор става ясно, че използваният в домашни условия апарат е показал други резултати. „Когато кръвното налягане е повишено, а останалите стойности са нормални, се счита, че пациентът има „хипертония на бялата престилка” Тя се дължи на притеснението на преглеждания човек, коментира д-р Ваня Господинова.

Кардиологът разясни подробно как най-точно и правилно да измерваме кръвното си налягане в домашни условия:

„Измерването на артериалното налягане в домашни условия е с важно клинично значение. По този начин Вие можете да предоставите информация на лекуващия лекар за ефекта на антихипертензивното лечение. Стойностите на кръвното налягане варират не само в зависимост от възрастта и здравословното състояние на човека, но и от фактори, пряко свързани с моментното физическо натоварване, емоционалното състояние, температурата на външната среда. Тези временни повишения на кръвното налягане са нормални и не са причина за безпокойство, но могат да повлияят на точността на резултата от измерването. 

Точно затова е необходимо да имате предвид някои малки правила за измерване на кръвното налягане.  

Необходими условия за правилно измерване на кръвното налягане:

Измерването на кръвното налягане трябва да се извършва в абсолютен покой. Дори едно изкачване на стълбите повишава сравнително кръвното налягане. Затова изчакайте поне 10-15 минути, за да се стабилизират стойностите му. Релаксирайте със затворени очи, вдишвайте и издишвайте дълбоко.

Измервайте кръвното налягане поне два пъти на ден, сутрин след ставане от леглото и вечерно време. Препоръчително е това да се случва приблизително по едно и също време на деня.

Кръвното налягане се измерва най-добре в седнало положение в близост до кухненска маса с нормална височина (холните масички не са подходящи). По време на измерването седнете на стола с крака на пода и поставете ръката на масата, така че лакътът ви да е приблизително на нивото на сърцето. Краката не трябва да бъдат кръстосани, а да се опират плътно на пода, без да висят, гърбът трябва да бъде подпрян, тъй като всяко мускулно напрежение по време на измерването причинява временно повишаване на АН.

Поставете маншета на апарата за кръвно налягане на гола ръка, на 2 см над лакътната гънка.

Не говорете по време на измерването и не движете ръката си.

Добре е, преди измерване на кръвното налягане, пикочният мехур да бъде изпразнен.

Правят се 3 последователни измервания на кръвното налягане и се взема средно аритмитичната стойност, като се оставя интервал от 5 минути между измерванията.

Не пийте напитка с кофеин и не пушете 30 минути преди тестването. Една цигара повишава горната граница с 5-6 mm Hg за 15 минути. 

Изчакайте с измерването след прием на храна. След поемане на обилно количество храна, кръвта се съсредоточава в стомаха, за да подпомогне храносмилателните процеси. Поради тази причина, най-често при възрастните хора, се наблюдава понижено кръвно налягане непосредствено след прием на храна.

Трябва да се положат усилия за отстраняване на всякакви външни стимули по време на измерването. Ако пациентът очаква неприятно усещане или се страхува от резултата на изследването, това води до повишаване на АН и лъжливо завишаване на неговата стойност.

Описаните условия трябва да са налице независимо с какъв апарат измерваме кръвното. Ако е с електронен натискаме копчето и чакаме апарата да измери актуалното кръвно налягане. Ето начините за правилно измерване на артериалното налягане с обикновен апарат.

Начин за правилно измерване на артериалното налягане с обикновен апарат

Поставете маншета така, че участъка където излизат гумените маркучи за манометъра и ръчната помпта да се разположи върху пулсиращата артерия, след което обвийте плътно маншета около мишницата. Избягвайте навиването на ръкава, така че той да образува стягане около мишницата. Хлабавото поставяне на маншета води до отчитане на завишена стойност на АН.

Напомпайте маншета бързо до 70 mmHg и след това повишавайте налягането с по 10 mmHg до около 20mmHg над обичайното АН. Ако не знаете колко е то напомпайте до 220-240mmHg.

Накрайниците на стетоскопа трябва да са поставени в ушния канал, така че да прилепнат плътно. Правилното поставяне  може да се провери с леко почукване върху мембраната на слушалката.

Поставете главата на стетоскопа или т.нар. слушалка върху артериалната пулсация в лакътната ямка под нивото на маншета и я придържайте добре притисната, така че  да е в плътен контакт с кожата. Вмъкването на стетоскопа под маншета може да освободи едната ръка на измерващия, но води до провеждане на много външни шумове.

Започнете да изпускате бавно със скорост 2mmHg докато се появят тоновете.  Докато налягането се понижава, отчетете нивото на появяването на тоновете, приглушавенто им и изчезването им. Докато се чуват пулсиращите тонове, скоростта на изпускане на напомпания въздух не трябва да се променя.

След последния тон напомпаният в маншета въздух се изпуска бавно в продължение на още 10 mmHg, за да се убедим, че не се чуват повече тонове, след което останалия въздух се изпуска бързо и пациентът се оставя в покой поне за 30 секунди.

Систолното и диастолното налягане трябва да бъдат записани веднага.

Правилното и точно измерване на артериалното налягане е важно както за поставяне на диагнозата артериална хипертония, така и за проследяване ефективността от назначеното лечение.

Правилното измерване на кръвното налягането повишава успеха от лечението на артериалната хипертония. Вие имате възможност активно да участвате в процеса на постигане и контролиране на Вашето артериално налягане“, коментира д-р Господинова.

В Медицински център „Д-р Стайков“ можете да получите още по-подробна информация за състоянието си от д-р Ваня Господинова. Час можете да си запишете на тел.: 056 99 60 06 и 0892 99 60 06 или на място на регистратура. Лечебното заведение се намира на бул. Транспортна 33, точно до мол Бургас Плаза.

В медицинския център работят и други специалисти-кардиолози и терапевти, като пациентите могат да направят своя избор на специалист и между висококвалифицираните д-р Марин Момов, д-р Иван Стайков, д-р Венцислав Григоров, д-р Диян Господинов и  д-р Росица Великова.

Тя е интернет сензацията и звезда в „Хелс Китчън“, но често мисли за самоубийство Къде живеят милионерите и милиардерите с дебелите пачки Ето кои са ТОП 10-те града най-гъсто населени с паралии...
14-годишно дете бере душа след катастрофата при "Маказа" Петима са пострадали в пътния инцидент Пожар избухна в мол във Варшава Няма данни за пострадали
800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина, ето за какво да внимават Синдикат в Германия съветва внимателно да се информират за своите права Катастрофа между три автомобила затвори "Маказа", има пострадали Не уточняват броя и състоянието на пострадалите. Районът е отцепен от полицейски екипи
Русия е открила огромни запаси от нефт и газ в Антарктида Голяма част от тях са в райони, към които има претенции Великобритания Нашенци все повече купуват имоти в Гърция, по-евтини са Това се случва въпреки че и там цените растат
Българската Анджелина Джоли покори Еверест . За 49-годишната бивша шефка на кабинета на спортния министър Красен Кралев това е първа експедиция в Хималаите Учени разкриха как да блокираме гените на стареенето Вижте как можете да удължите живота си...
Продават легендарен завод от соца, направил България № 1 в индустрията Съдбата на завод "Бронз" става ясна на 16 май Всяка трета медсестра е над 65 години, годишно по 1000 напускат системата Едно от решенията - достойно заплащане