Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Изложба на непоказвани досега артефакти в реставрираната мелница в Несебър (СНИМКИ)

Експозицията откриха кметът на община Несебър Николай Димитров и Тодор Марваков – директор на Музей „Старинен Несебър“
Ключови думи: несебър, мелница, изложба, артефакти, флагман

От днес Мелницата на провлака е дом на изложбата „Богатствата на античния некропол на Месамбрия”. Над 100 артефакта, повечето от които за пръв път, са представени в реконструираната  вътрешност  на сградата. Предметите са от  периода V в. пр. Хр. до IV в. сл. Хр. и са открити в некропола на Несебър, който се проучва от 1911 г.

С това събитие се дава нов живот за един от символните за Несебър паметници на културата. Сградата, ще бъде използвана за експониране на постоянни и пътуващи изложби. 

Експозицията откриха кметът на община Несебър Николай Димитров и Тодор Марваков – директор на Музей „Старинен Несебър“.  

Мелницата на провлака е открита за първи път за посещение след сериозни реставрационни и консервационни дейности, извършени от Община Несебър.  

Общината носи огромната отговорност да съхранява и популяризира историческото  наследство, което притежава. Грижата за  архитектурните шедьоври, които правят града уникален, е съсредоточена не само върху  паметниците  на културата, но и в заобикалящата ги среда.  В изпълнение на целите за постигане на автентичност  и естетика в облика на района около мелницата, Община Несебър изпълни ремонт на северната алея на провлака, състоящ се в полагане на гранитен паваж върху старата, неподходяща за облика и статута на античния Несебър бетонна настилка.

Целта, която Община Несебър изпълнява чрез ревитализацията на мелницата и естетизирането на северната алея на провлака,  е не само да съхрани  архитектурното и историческо наследство на града, но и да  създаде усещане за едно общо интегрирано културно пространство, което да се впише в жизнения елемент на съвременен Несебър.
 

Пак отписват Джокович в Мелбърн Ще има ли втора изненада? Ледената кралица Линдзи Вон влезе в болница Падането й идва малко преди ОИ
Джокович със смайващи думи към Синер Ноле демонстрира чувство за хумор Римляните използвали човешки изпражнения като лекарство? Това се случвало преди 2000 години, миризмата прикривали с мащерка, твърдят учени
Цената на цигарите скача Причината - новите и по-високи акцизни ставки Друго си е да знаеш български - ето какво се случи с най-добрата дружка на Мони Николов в Новосибирск Дмитрий Лизик може да е щастлив, че Локомотив привлече Симеон
Полезни храни против остеопороза Калцият изгражда структурата на костите, правилното хранене може да е ключово Младите мъже "полудяха" по пластичните операции Между 2018 и 2024 г. броят на хирургичните козметични процедури, извършвани върху мъже, е нараснал с близо 95%
Тези 3 храни поскъпнаха най-много след приемането на еврото Шопската салата може да се превърне в лукс Манчестър Юнайтед не забрави за Димитър Бербатов Митко получи куп поздрави за рождения си ден, най-престижен изглежда този от "Олд Трафорд"
Февруари носи пари и успех на три зодии Звездите са благосклонни към знаците Овен, Дева и Козирог Лудогорец даде 4 милиона, но си струваше Петър Станич е диамант в селекцията на "орлите"