Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Земята има нова квазилуна

Ключови думи: квазилуна, космическо тяло, спътник

Астрономи откриха нова квазилуна - космическо тяло, което обикаля около нея, но гравитационно е свързано със Слънцето, съобщи "Дейли мейл".

Космическият обект, наречен 2023 FW13, е открит от експерти с помощта на телескопа Pan-STARRS на върха на вулкана Халеакала на хавайския о-в Мауи и е един от малкото известни квазилуни.

Експертите смятат, че древният космически спътник е бил в близост до Земята от 100 г. пр.н.е. и ще продължи да обикаля около нашата планета поне още 1500 години, до 3700 г.

Нито 2023 FW13, нито подобна квази-луна, наречена 469219 Камо'оалева, се смята, представляват опасност за хората на Земята. Предлагани са няколко кандидати за втора луна на Земята, но засега никой от тях не е потвърден, пише dariknews.bg.

Квазилуната е подкатегория на близки до Земята астероиди, които обикалят Слънцето, но остават до планетата ни. Те се движат по елиптична орбита около Слънцето, която прилича много на земната. Изглеждат сякаш са на орбита около Земята, но гравитационно са свързани със Слънцето.

2023 FW13 е наблюдавана за първи път на 28 март тази година с телескопа Pan-STARRS, след което съществуването й е потвърдено и с други телескопи. Тя е вписана от Центъра за малки планети към Международния астрономически съюз. Макар и размерът й да не е потвърден, специалистът по астероиди Ричард Бинзел го изчислява на около 10 - 15 м в диаметър.

Това е нищожно в сравнение с размера на Луната, чийто диаметър е 3476 км, макар и Луната да е класифицирана като такава заради орбиталните й халрактеристики, а не заради размера. 2023 FW13 обикаля Слънцето за 365,42 дни, колкото и Земята. Макар и орбитата й да е около земята, тя е толкова удължена, че стига до средата на пътя до Марс и до средата на разстоянието до Венера.

Земята има няколко известни космически спътници, много от които са квазисателити, въпреки че, както показва 2023 FW13, вероятно има още много други, които трябва да бъдат открити.

Квазисателитите обикновено следват "стабилен" път около Земята повече от няколко десетилетия, преди в крайна сметка да напуснат орбитата на планетата.
Камо'оалева (или 2016 HO3) е открит от телескопа Pan-STARRS в Хавай през 2016 г. Неговият диаметър е около 100 м. Той ще бъде на тази орбита около 300 години, според Рену Малхотра, експерт от университета в Аризона.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Скандал с Макрон Някои твърдят, че се е дрогирал във влака за Киев! От Франция категорично отрекоха Взима важно решение Васил има 2 рози, дамите пък са двойно повече
Много е болна Кели от "Женени с деца" почти не излиза от къщи Буря в "Ергенът" Мартин и Даниела с първи скандал, след като заживяха в едно имение
Получи огромно признание Надал с разгромна победа в престижна класация Прави съдбоносен избор Виктор решава за Любомира и Клаудия в утрешния епизод на реалитито
Информационният здравен център Ashkan Life чества 10 години и посреща в нов офис Широкият спектър медицински услуги – от диагностика до крайния стадий на лечението и индивидуалният подход са най-важният белег за успеха Пожар в къщата на Стармър Гъмжи от полиция около дома
Проблем с тока и метрото в Лондон Преустановено е било движението по две линии на метрото Тръмп е готов да отиде в Истанбул, чака се решение на Путин Може да има среща между 4 президенти
Шокиращ инцидент в Германия, замесени са деца 14-годишно момче е прободено много тежко от 17-годишен, друг тийнейджър също е ранен Почина известен бизнесмен Близките му веднага подали сигнал на спешния телефон 112, но пристигналите медици само констатирали смъртта му