Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Радостина Господинова: Знам как да направя общинските фирми печеливши

Един добър мениджмънт в условията на криза означава да намериш подходящата ниша, подходящата бизнес среда за общинското предприятие, казва Радостина Господинова
Ключови думи: Радостина Господинова, кандидат кмет, ВМРО, Бургас

Радостина Господинова е кандидат за кмет на Бургас от ВМРО – Българско национално движение. Собственик на счетоводна къща. Професионалист в сферата на финансите. Човек, който знае как парите на Бургас могат да се харчат само за Вас!

Г-жо Господинова, изборите са в неделя. Какви са Вашите впечатления от предизборната обстановка в Бургас?

- Градът е като на автопилот. Дори няма кой да изчисти падналите есенни листа от главната улица. Иначе съм много впечатлена от хората. И това мое мнение идва от непрекъснатите ми срещи с тях. Може би ще прозвучи нескромно, но навсякъде ме посрещнаха много добре. Впечатли ме това, че хората не питат какво мога да направя за тях, а се интересуват защо нещата не вървят добре. Защо безплатното образование, не е безплатно, защо здравеопазването е в такова лошо състояние. Какво може да се направи и може ли въобще да се подобрят нещата. Болно ми е, че бургазлии са обезверени, не виждат перспектива за себе си и за своите семейства, все по- трудно им е да живеят тук. Това е лошо.

- Общинските фирми са в много тежко финансовo състояние и така е от години. Управлявaщите общината казват, че не може да се подобри работата им. Така ли е?

- Може да се подобри, разбира се. Няма невъзможни неща. Липсва желание за това. Един добър мениджмънт в условията на криза означава да намериш подходящата ниша, подходящата бизнес среда за общинското предприятие. Може да се започне и от преквалифицирането на кадрите за работа в новите условия и това не струва много пари. Необходимо е да се търсят и нови пазари. Трябва да има подкрепа и от страна на общината,така че нейните общински фирми да изпълняват и някои от обществените поръчки. Особено важно е Общинският съвет да има реален и пряк контрол върху дейността им, върху действията на техните управители и ако предприятието е на загуба, да се търси отговорност от тях. Считам, че точно общинските фирми трябва да осигурят възможност за т.нар. първа работа на завършилите висше образование.

- Некачественото здравеопазване в Бургас е тема, която много хора си мисля, че няма защо да я подхващат. Не защото не е жизнено важна, а защото няма излизане от батака. Имат ли бургазлии шансове за по- добро здравеопазване?

- Да. Могат да се заделят повече пари от бюджета за здравеопазване. При 165 млн. лв. бюджет за 2011 г. само 1 милион са отделени за здравеопазване, и то за социални дейности, а са изразходени за ремонт на детски ясли. Смятам, че това е недопустимо. Когато в началото на кампанията за първи път споделих своята идея за медицински университет и болница в Бургас, някои я приеха с насмешка. Аз знам откъде могат да дойдат парите за това начинание. И Бургас може да има общински медицински университет и общинска университетска болница, както има в други държави от ЕС. Защото парите за това са тук, в общината. И веднага ви казвам как. Първо общината трябва да си събере задълженията от общинските предприятия, които и дължат 4 млн. лв. Не само да се наливат пари в тях и да се отписват по давност. Две от общинските фирми са печеливши. От тези печалби трябва да постъпват дивиденти в общинската хазна, както е по закон. Освен това общината притежава около 25 % от бившата Окръжна болница. След като не можем да влияем на управлението и, да продадем дела си на държавата и да получим свеж финансов ресурс. Също така е необходимо общинската администрация да предприеме ефективни мерки и форми за събиране на данъците. И мисля, че с тези първоначални средства, които не са никак малко, можем да започнем изграждането на медицински университет и болница в Бургас.



- Бургас е един от градовете с най- високи местни данъци и такси. Заслужават ли гражданите на Бургас това?

- Определено не. В настоящия момент данъчните оценки, които са база за определяне на данък сгради и такса смет, са с 30% по-високи от реалната продажна цена на имотите. Необходимо е тези данъчни оценки да бъдат реални, а не да се правят на база декларирани данни. Споменах вече за ниската събираемост на данъците. Една от причините е и липсата на единна електронна система между държавните служби и общината. Давам ви и елементарен пример за данъка върху моторните превозни средства. Поради липса на координация между нотариус – КАТ – община, администрацията реално не знае какви автомобили има в града и кой трябва да им плаща данъка, в резултат на което незнание голяма част от дължимите данъци се погасяват по давност. Затова спешно трябва да се въведе електронна община, за да се разбере в крайна сметка кой плаща данъци и кой не. И на всеки да е ясно, че администрацията обслужва гражданите, а не те нея. В крайна сметка данъците на бургазлии трябва да бъдат справедливи и да съответстват на реалната икономическа обстановка в общината и страната.

- Какви трябва да бъдат приоритетите на Бургас?

- Работа. Осигуряването на работни места за гражданите на Бургас. Това трябва да ни бъде основният приоритет, защото когато хората имат работа, те имат доходи и могат да си позволят по-добро качество на живот. Според мен е необходимо пристанището да се отвори към града, морето да стигне до нас,  да се разработят дейности и да се осигурят необходимите работни места. Заедно с това трябва да се развива и един от традиционните поминъци на града – рибарството. Мисля, че има начин да се възстанови консервната и леката промишленост в района. Нека да не забравяме и селското стопанство, в което нашият край има традиции. Необходимо е към общината да се направи специален отдел, в който да работят подготвени кадри, които да подпомагат и съветват  земеделските стопани от общината как да получават средства от еврофондовете. Сериозно внимание трябва да се обърне и на екологичните проблеми на Бургас, които въобще не са малко. Считам, че запазването на всички паркове в града и увеличаване на зелената екосистема е грижа на всеки управляващ.

- Това е първата предизборна кампания, в която участвате? Как се чувства един гражданин сред толкова много професионални политици?

- Да ви кажа честно, не се чувствам много комфортно. Имах по- големи очаквания от местните политици. Аз лично смятах, че тези кандидати за кметове, които имат опит в предизборни кампании, ще се държат съвсем различно. Очаквах сблъсък, и то не лек, по отношение на програми и проекти, по отношение на болните теми на бургаското общество – липсата на работа, безнадеждното бъдеще на младите хора, некачественото здравеопазване, лошата инфраструктура в жилищните комплекси, кварталите и съставните селища. Видях неща, коите не ми харесват. Участвах в три телевизионни диспута и съм безкрайно разочарована от това, което се случи. Единият кандидат говореше само за някаква бъдеща и неясно каква зона, другият за някакви илюзорни милиони евро за пристанището, другите двама пък се караха и обиждаха грозно публично. Това не е моята среда. Аз искам да говорим за общинска икономика, за тежкото финансово състояние на общинските фирми, как да ги направим печеливши, как да напълним с приходи общинската хазна, за да имаме пари за безплатни детски ясли и градини, за подпомагане на майчинството, на хората с увреждания, на възрастните наши съграждани.

- Да не би да съжалявате вече, че се кандидатирахте за кмет на община Бургас?

- В никакъв случай. Дори напротив. Разбрах, че хората имат нужда от мен като професионалист. Аз имам идеи и считам, че мога да ги реализирам. Разбрах, че мога да бъда полезна на много повече хора с моите знания и умения, с личните си качества. Една фирма, за да фалира или да има дългове, както са общинските предприятия например, означава лошо управление, лош мениджмънт. Това със сигурност мога да поправя. Знам как да направя общинските фирми печеливши, за да може общината да си позволи необходимите и неотложни социални разходи, такива каквито ги искат бургазлии. Защото в крайна сметка парите на общината трябва да се харчат за хората!

3
Коментара по темата
3.
Дафи
22.10.2011 21:21:32
Затова ли тази вечер имаше пред входната ми врата , разпръснати дипляни и на ВМРО?! Странно как ще работите съобразно законите и морала след като не спазвате изборният кодекс?!
2.
burgas
21.10.2011 21:10:29
Добре поне, че в края на кампанията г-жата научи, че общината няма само предприятия, а има и фирми :-)))) Ако прочете и закона за обществените поръчки, може би има шанс да стане общински съветник на следващите избори.....
1.
Хмммм....
21.10.2011 11:36:04
....айде ще пуснем някоя бюлетина....
  Добави Коментар
С тази рецепта стъпка по стъпка ще станете голям майстор на болярския тутманик Ароматът му ще ви примами, а пухкавостта му ще ви плени завинаги Парламентът се събира извънредно в неделя Заседанието е насрочено за 15 ч. 
Пробив в Париж. Български килими украсиха френската столица Най-старият килим, който се показва в изложбата е от 1830 г. Тази певица рухна! Психолог й обяснява как да оцелее, не може да приеме, че животът й е пълен провал Не можела да пее и мислила само за пари
Търсят ловци на змии, ето къде В Морската столица хората все по-често се натъкват на влечугото Тя е адреналинка от Господарите, сега пъчи фамозно дупе в Созопол Виктория участваше и в любовното предаване "Един за друг"
Почитаме жертвите на комунистическия режим в лагера "Белене" Поклонението ще се състои днес на остров Персин Децата, които живеят на такива места, са изложени на голяма опасност Депресия, тревожност и психотично поведение – това са проблемит, които ги застигаt
Този май е бил вторият най-студен за последните 20 години Отчетени са средни месечни температури между 12 и 18 градуса Тази певица си оправи хормоните и стопи 30 кила Последната година с Мария Илиева се случи истинско чудо
При 51 университета имаме едва 36% висшисти Това е далеч от общата цел за ЕС от 45% лица до 34 г. с диплома за висше образование Отбелязваме Международния ден на детето! Какво знаем и какво не знаем за празника