Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

45% от българите смятат, че след 25 години ще се оправим и ще сме по-богати

Ключови думи: население, българи, начин на живот, богатство

Всеки втори гражданин на света смята, че политическите свободи днес в държавата, в която живее, всъщност са недостатъчни, докато все пак поне двама от петима смятат, че са достатъчни. Недоволството е още по-голямо по отношение на икономическите условия – близо две трети смятат, че днешните икономически възможности в страната им са недостатъчни. По-малко от една трета смятат, че са достатъчни. Това сочи изследване на "Галъп Интернешънъл".

Българите оценяват по-скоро песимистично ситуацията днес – но без да се отклоняват силно от регистрираните средни стойности за света и за нашия регион – и не губят надежда за по-добро бъдеще. 37 на сто от запитаните у нас, смятат, че политическите свободи в държавата ни днес са достатъчни, а точно половината от респондентите, участвали в проучването у нас, са на мнение, че политическите свободи не са достатъчни. Останалите не могат да преценят.

Това е картината от проучване, проведено за 75-годишния юбилей на Световната асоциация „Галъп интернешънъл" (GIA), обхващащо около две трети от световното население (и повече от 90% от онези страни, в които свободно се провеждат и публикуват изследвания на общественото мнение).

Общо 58 045 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице", по телефона или онлайн. Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%. В България изследването е финансирано и проведено от „Галъп интернешънъл болкан" за световната Асоциация „Галъп интернешънъл".

Очакванията за бъдещето изглеждат по-положителни, отбелязват анализаторите. 45% очакват, че след 25 години политическите свободи в държавата, в която живеят, ще се увеличат (силно или поне в някаква степен). 19% очакват те да намалеят (да намалеят в известна степен или дори силно).

27% очакват политическите свободи да останат същите. Икономическите очаквания са още по-добри – половината от населението на света очаква, че икономическите възможности в страната им ще се увеличат в рамките на 25 години, а 23% са песимисти. Около една пета от анкетираните очакват възможностите в икономиката да останат същите след четвърт век. Личният и националният доход, възрастта и образованието са ключови фактори, които по комплексен начин влияят на нагласите. Полът, политическата стабилност, религиозните предпочитания и местните традиции очевидно играят важна роля.

Разбира се, въпросът за свободата е доста деликатен и понякога наличието на достатъчно свобода се декларира най-вече там, където тя най-много липсва. А масовото съзнание обикновено реагира по-скоро автоматично на всички видове въпроси, свързани с властта – като често изразява отношение по-скоро към самата нея, а не толкова към конкретната тема на въпроса.

На въпроса за политическите свободи във вашата страна днес, в световен мащаб 42% смятат, че политическите свободи са достатъчни, а 50%, че са недостатъчни. Налице е разлика -8 пункта между положителните и отрицателните мнения. На въпрос за икономическите възможности в тяхната страна днес, 29% в световен мащаб смятат, че възможностите са достатъчни. 64% смятат, че те са недостатъчни.

Очакванията за бъдещето изглеждат по-оптимистични от оценките за настоящето по отношение на свободата. 45% от хората по света вярват, че техните политически свободи ще се увеличат през следващите четвърт век. 19% смятат, че политическите им права ще намалеят, а 27% смятат, че ще останат същите. Хората по света са по-скоро оптимисти за икономическите възможности след 25 години. 48% смятат, че икономическите възможности ще се увеличат след 25 години.

23% смятат, че ще намалеят, а 21% смятат, че ще останат същите. Останалите не могат да отговорят. Обществото у нас е склонно да гледа с малко повече скептицизъм към политическото и икономическото състояние на страната, посочват анализаторите и добавят, че динамиката на последните няколко години за България, а и за региона ни, донесе остра политическа нестабилност и икономически предизвикателства, на фона на които традиционният за българите скептицизъм дори не се проявява в отговорите на респондентите у нас в най-острата си форма.

Българите оценяват по-скоро песимистично ситуацията днес – но без да се отклоняват силно от регистрираните средни стойности за света и за нашия регион – и не губят надежда за по-добро бъдеще. 37 на сто от запитаните у нас, смятат, че политическите свободи в държавата ни днес са достатъчни, а точно половината от респондентите, участвали в проучването у нас, са на мнение, че политическите свободи не са достатъчни.

Останалите не могат да преценят. 14% от запитаните българи смятат, че икономическите възможности в страната ни днес са достатъчни, а 76% са на обратното мнение. Останалите не могат да посочат отговор.

36% от запитаните у нас смятат, че за следващите 25 години политическите свободи у нас ще се увеличават, 31% смятат, че ще останат същите, а 14% очакват влошаване на политическите свободи у нас в бъдеще.

Икономическите възможности ще се увеличат през следващите 25 години според 45% от запитаните у нас, 22% смятат, че ще останат същите или почти същите, а 18% очакват намаляване на икономическите възможности в страната ни през следващия четвърт век. Останалите не могат да преценят.

4
Коментара по темата
4.
___(___
09.05.2023 23:00:05
Дядо ми е 34 набор и той още от тогава ги е слушал приказките за светлото бъдеще хаххахахахха.
3.
XX
09.05.2023 21:28:41
При положение, че 90% са дебили, обнадеждаващо е, че цели 45% не са чак толкоз беграмотни и в такава тежка форма като тези.
2.
Попа
09.05.2023 19:23:55
След 25г,повечето ще сме мъртви,децата териториални роби изплащащи националния дълг и като цяло няма да се оправим...ама чакайте
1.
ИВАН СЛАВКОВ - БАТЕТО
09.05.2023 19:16:38
Ще.....ще.....българите все чЕкат нЕкой да ги оправи.....?????
Големия брат.....малкия братовчед.....царЯ.....сульо...пульо...и филанкишията.....и ни оправят.....ма все те са...отзад........
хахахахахаха.......
  Добави Коментар
15 години затвор за мъжа, застрелял бившата си със самоделна пушка Присъдата подлежи на протест или обжалване пред Апелативен съд Как Meta се подготви за изборите за Европейски парламент? Компанията залага на проверка на фактите и изкуствен интелект, който да засича дезинформацията
Немска монахиня предсказва: Океанът ще потопи САЩ, комета унищожава Земята! Хилдегард от Бинген беше официално канонизирана от папа Бенедикт XVI Как да премахнете лака, ако нямате лакочистител Нямате ацетон, няма проблем
Министерството на отбраната пак повтаря: Няма да пращаме войски в Украйна Правителството отпусна 40 млн. лв. за боеприпаси и гориво за бойна подготовка  Голямата награда на „Златната липа“ 2024 ще отпътува за Грузия Ели Скорчева спечели наградата „Златна липа“ за най-добра женска роля с филма „Уроците на Блага“
Тези зодии обичат само веднъж в живота Залюбите ли се с тях, дори да се разделите, ще останете завинаги в сърцето им Шокиращо видео: Тираджия джигит изпреварва като състезател Полицията още го издирва
Общината и „Бургасбус“ пускат безплатна нощна линия за прибиращите се членове на СИК МОН извънредно: 10 юни ще е неучебен за учениците, които... Изпитът по БЕЛ на учениците от 10-и клас остава за идния понеделник, но ще започне по-късно
С този метод чистя пералнята за под 1 минута! Бърз и удобен начин да поддържате пералнята си в отлично състояние, задължително го пробвайте!  Драстична разлика в пенсиите у нас Най-висока е средната пенсия в София