"Нефтохимик 2010" е близо до шампионската титла във волейбола след нов успех пред пълната зала "Младост"

Волейболистите на "Нефтохимик" показаха увереност и стабилност и заслужено поведоха в играта
Ключови думи: волейбол, нефтохимик, зала младост, шампион, флагман

Вицешампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) поведоха с 2:0 победи във финалната серия в efbet Супер Волей. Воденият от Атанас Петров тим се наложи над шампиона Хебър (Пазарджик) с 3:1 (25:23, 25:20, 16:25, 25:21) във втория финален мач помежду им, изигран в зала "Младост".

Следващият двубой е на 29 април (събота) в зала "Васил Левски" в Пазарджик. Играе се до три победи от пет мача. При успех на Хебър четвъртата среща между двата тима ще се проведе на 30 април (неделя).

Стартов състав:

Нефтохимик: Душан Лопар, Калоян Балабанов, Красимир Георгиев, Иван Станев, Матей Михайлович, Аксел Трухчев, Симеон Добрев - либеро (Мариян Наков, Любослав Телкийски, Ивайло Лалов, Тодор Димитров, Петър Бъчваров)

Хебър: Якопо Масари, Александър Туш, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев, Джулио Саби, Теодор Салпаров - либеро (Илия Петков, Пламен Шекерджиев, Добромир Димитров, Трифон Лапков).

Зала „Младост“ отново бе пълна до краен предел, а атмосферата бе подобаваща за финален двубой. Разликата в мача дойде основно от настроението, настройката за игра и физическата свежест.

След невероятния успех в първия мач, Нефтохимик показа увереност и стабилност. Подкрепяни от публиката в залата, домакините играха окрилено, играта им вървеше. Справиха се със силния начален удар на съперника, същевременно бяха демонстрирани много добри изяви в защита.

От своя страна тежката загубата в първия мач се отрази на Хебър. Гостите нямаха ден. В първите два гейма по-голямата част от елементите не им се получаваха. Играха с много лични грешки и проблеми в посрещане. Третият гейм отбеляза възход и Хебър остана в мача, но той не бе запазен. В четвъртата част гостите отново се пропукаха, като останаха само с един спечелен гейм в срещата.

Вицешампионите тръгнаха силно отначало (4:1 и 6:2), след което съперникът успя да изравни след серия. Играта тръгна равностойно след шестата точка, като се запази така до средата на гейма. Момчетата на Атанас Петров набраха инерция, оформяйки преднина от три точки (16:13). "Тигрите" се доближиха на точка от домакините, но Нефтохимик успя да излезе от ситуацията. Това се повтори няколко пъти, но бургазлии показаха стабилност и устояха, въпреки съпротивата на пазарджиклии, които успяха да изравнят (23:23). Лидерът в редовния сезон поведе в мача след сервис на Любослав Телкийски и последвала контраатака на Душан Лопар.

Двата отбора бяха равностойни във втория гейм, но след шестата точка състезателите на Атанас Петров поведоха (8:6). Разликата се запази, въпреки мощния сервис на съперника. В края на гейма (22:15) родният първенец намали изоставането си на четири точки (18:22), но не се случи нищо повече. Домакините спечелиха частта по-категорично, отколкото в предходната (25:20).

"Тигрите" започнаха ударно (3:0), но началният удар на домакините изравни резултата (3:3). Пазарджиклии поведоха за 5:3, но не успяха да задържат разликата. Ситуацията се повтори при 9:7, след което два аса на Джулио Саби увеличиха разликата. Старши треньорът на бургазлии прибегна до смяна - на мястото на Симеон Добрев се появи Ивайло Лалов. Гостите продължиха да диктуват положението, домакините допуснаха повече грешки. Пазарджиклии намалиха изоставането си на 1:2 гейма.

С равностойна игра започна решителният четвърти гейм, след което вицешампионите взеха превес (6:3 и 7:4). Играта бе изравнена, но момчетата на Атанас Петров отново дръпнаха. Повтори се предходната ситуация, в следващите минути имаше амплитуди, борбата бе за  всяка точка и всяка топка. Нефтохимик за пореден път взе нещата в свои ръце, противникът обаче продължи мобилизирано. Битката край мрежата ставаше все по-ожесточена, но бургазлии демонстрираха характер, както в първата среща, но надделяха по-категорично. Така те поведоха с 2:0 успеха в серията.

Най-резултатен бе Матей Михайлович с 16 точки (2 аса). 15 точки добави Аксел Трухчев (4 аса). За съперника Джулио Саби завърши с 16 точки (3 аса), 10 точки реализира Виктор Йосифов (2 аса, 4 блокади).