Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как сирийските бежанци станаха нежелани в Турция

Ключови думи: бежанци, сирийци, турция, турци

Няколко души са се скупчили пред сграда в истанбулския квартал Багджълар. “Дали и аз не бих могъл да ида в Сирия и да убия там някого?”, вика един от мъжете, а после сам си отговаря: “Не”. Мъжът е силно разгневен. Брат му, работник в текстилната индустрия, е бил застрелян от сириец по време на сбиване между две групи.

Синан Оган, кандидат-президент от дяснонационалистическото обединение Ата, посещава семейството. “Обещавам ви, че ще изгоним сирийците възможно най-бързо. Няма да позволим нито един турчин повече да бъде убит от сириец”, казва Оган.

Той е един от четиримата кандидати за президент на изборите в Турция на 14 май. И не е единственият, който провокира ксенофобски настроения по време на кампанията. Почти всички партии са включили в предизборните си обещания да екстрадират близо четири милиона сирийски бежанци обратно в родината им. Единствено прокюрдското обединение на Зелените е против такава мярка.

Кълъчдароглу иска да преговаря с Асад за бежанците

Кандидатът на най-голямата опозиционната коалиция Кемал Кълъчдароглу отрано усети недоволството сред турското население и още преди няколко години превърна въпроса за бежанците в свой приоритет. Сега той обещава да преговаря с правителството в Дамаск за връщане на всички бежанци в Сирия. Опозиционната коалиция иска да преразгледа споразумението за бежанците с ЕС. Говори се и за мониторинг по границата и дори за издигане на стени, с цел да се предотврати нежеланата миграция. Облекченото издаване на визи за определени държави също се поставя под въпрос.

Допреди година управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) защитаваше сирийските бежанци. Най-вече защото гледаше на тях като на евтина работна ръка, която е важна за турската икономика. ПСР обаче промени позицията си, след като инфлацията, икономическата криза и увеличаващата се бедност накараха много турци да преосмислят отношението си към сирийците. “Настроенията се промениха, когато стана ясно, че те няма след година-две просто да се върнат обратно в Сирия”, обяснява изследователят Мурат Ердоган от Университета в Анкара. Президентът Ердоган обяви, че ще осигури на сирийците безопасно връщане в родината им и напоследък се хвали с успешните си процедури по депортация.

Близо 90% одобряват връщането на сирийците обратно

Изследователят Мурат Ердоган вече от години проучва съжителството между турци и сирийци в страната. “Всяка година питаме хората колко важен е бежанския въпрос за обществото”, обяснява той. Засега винаги е бил сред първите три или четири най-важни неща според анкетираните. “При последното проучване бе дори на второ място, веднага след икономическата криза”, добавя Ердоган.

Дали този въпрос ще се отрази на начина, по който ще гласуват турските граждани? “Около 60 на сто от анкетираните отговориха положително”, казва изследователят. „Установихме, че 88,5% от турците искат сирийските бежанци да се върнат в родината си“, добавя той.

Нереалистични обещания

Социологът не смята, че екстрадирането на сирийските бежанци е реалистично. Повече от 3,5 милиона сирийци се ползват с временна закрила като бежанци в Турция, а други 100 000 имат разрешително за престой. Между 200 000 и 300 000 вече са натурализирани.

Данните на социолога сочат, че незаконните бежанци са около 400 000 души. Те са основно от Афганистан, Пакистан, Ирак и от Африка. Има и близо един милион души, които вече са определени за екстрадиране. От тези данни излиза, че в Турция в момента живеят около 5,5 милиона бежанци. „Никой друга страна в света не е приела повече бежанци от Турция“, казва социологът Мурат Ердоган от Анкара.

Много сирийци живеят в страната вече повече от 10 години. Децата им ходят на училище, възрастните имат работа, дори и в много от случаите тя да не е законна. “Не е възможно просто така да ги пратим обратно в Сирия, както обещават партиите”, казва социологът. „Близо 900 000 деца на сирийци са родени в Турция. За тях Сирия вече не е родина“.

Насилие срещу бежанци

Галопиращата инфлация, високата безработица и бедността направиха живота на турците труден в последно време. Десните и популистки партии се възползват от напрегнатата ситуация, за да разпространяват ксенофобия и да подклаждат страх от бежанците. “Турция е на път да бъде асимилирана от млади мъже от чужди държави”, твърдят те.

Междувременно все по-често се стига и до насилия. През август 2021 тълпа разгневени турци опустоши редица магазини на сирийци в Анкара, които уж не плащали данъци и живеели на гърба на държавата. В средата на януари 2022 година група маскирани мъже убиха 19-годишния сириец Наил Алнаиф в Истанбул, докато спял в апартамента си. През юни 2022 турските сили за сигурност застреляха 35 бежанци, за които твърдяха, че се опитвали да избягат от бежански лагер. А непосредствено след земетресението през февруари много сирийци бяха обвинени в мародерство и станаха обект на насилие.

Сирийците искат да се отправят към Европа

Тези настроения влияят и на бежанците. Все повече от тях искат да напуснат Турция и да се отправят към Европа. “Не виждат бъдеще за себе си в Сирия, но не се чувстват сигурни и в Турция”, обяснява изследователят Мурат Ердоган. Преди четири години 25 на сто от сирийските бежанци в Турция са искали да емигрират. При последната анкета те вече са били 55 на сто. “Ако попитаме сега, сигурно ще надминат и 70%”, убеден е социологът.

Източник: DW

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
По какво личи, че той не би ви изневерил Партньорът ви е доказал, че няма от какво да се притеснявате, когато не сте заедно. Установили сте дълбоко доверие помежду си 4 грешки в любовта, които неуверените хора правят Концентрирате се върху собствените си емоции
Как се забавляват зодиите Водолеите обичат общуването, а Близнаците обичат шумните забавления в многолюдна компания Такъв крем с маскарпоне и ананас не сте яли Вижте рецептата
Убедителни причини защо е добре да се разходим след вечеря Кратка разходка след последното ви хранене има много положителни ефекти върху  тялото и ума Шок за лекарите! Жена, обявена за починала, отиде на преглед Поради объркването на жената вече не се изплащали обезщетения, за да се грижи за своя съпруг с увреждания
Скандал с романа на годината! Елена Алексиева върна наградата Проблемът е, че Борис Минков, който е редактор на романа, е и член на журито Гърция размаха пръст на новия президент на Северна Македония  Пътят към ЕС минава през изпълнение на Преспанското споразумение, напомниха в Атина на Скопие след гафа на Гордана Силяновска
Голям успех за куклени актьори от Бургас Неделина Роселинова и Десислава Минчева-Тодорова спечелиха награди от Международен фестивал за млада публика "Вълшебната завеса" Първият в света човек с бъбрек, трансплантиран от прасе, почина 62-годишният мъж страдал от тежко бъбречно заболяване
Вълненията със "SoLiSiMi" продължават в Дома на НХК Входът е свободен С гаф Гордана Силяновска положи клетва като президент По време на церемонията тя не използва официалното наименование – Република Северна Македония