Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Засушаванията и горещите вълни водят до покафеняване на горите в Европа

Ключови думи: засушаване, горещи вълни, гори, европа, покафеняване

Дали зелените летни гори в Европа са вече в миналото? Засушаванията и горещите вълни водят до покафеняване на горите в Европа през летните месеци.

Миналата година 37% от горите в Средиземноморието и Централна Европа са били засегнати, показва ново проучване, предава dnes.bg.

Изследователи от университета ETH в Цюрих и Швейцарския федерален институт за изследване на горите, снега и ландшафта (WSL) проучват явлението през последните 21 години.

Резултатите, публикувани в списанието Biogeosciences, показват, че лятното покафеняване на горите се разпространява в цяла Европа.

Какво се крие зад кафявите летни гори в Европа?

Използвайки сателитни данни с висока резолюция, изследователите установяват периоди, в които горските площи не са толкова зелени, колкото трябва да бъдат през лятото.

Макар че сушата играе основна роля за потъмняването на горите, последиците от нея не са непосредствени.

Изследователите отбелязаха "наследствения ефект" на интензивните и продължителни сухи периоди, което означава, че способността на дърветата да оцеляват при горещина и суша зависи не само от текущото време, но и от това от предишни месеци и години.

Проучвайки историята на събитията със слаба зеленина, изследователите установиха метеорологични сигнали, които са повлияли на дърветата в продължение на години. По-специално, честите периоди с малко дъжд в продължение на две до три години са били предвестник на лятното покафеняване на дърветата.

Честите периоди на високи температури в продължение на поне две години в умерените зони също оказват значително влияние.

"Преди да се стигне до слабото позеленяване на горите в Централна Европа, обикновено наблюдавахме две сухи и горещи лета подред", казва Мауро Херман, докторант в ETH и водещ автор на изследването.

Засушаването също така благоприятства заразяването с корояди и гъби, както и горските пожари - всички те могат косвено да допринесат за покафеняването, отбелязват изследователите.

Кои части на Европа са най-силно засегнати от кафяви гори?

Средиземноморието страда от лятно покафеняване на горите от началото на 2000 г. насам.

През последните години проблемът се разпространи и в горите с умерен климат в Централна Европа.

През 2022 г., когато на континента е регистрирано най-горещото лято, в Европа се наблюдава най-мащабното оцветяване в кафяво досега - повече от една трета от горите в тези региони са засегнати.

Това е "много повече от всяко друго събитие през последните две десетилетия", смята Херман.

Какво означава това покафеняване за горите в Европа?

Намалената зеленина е признак за намалена жизненост и повишен стрес в горите. То също така показва отмирането им.

В миналото горещите и сухи лета са били по-редки в Европа. След рекордната гореща вълна през 2003 г. цветът на горите в Европа почти не е бил засегнат.

Но от 2018 г. насам повтарящите се широкомащабни засушавания и високи температури доведоха до обширно покафеняване.

Тъй като тази година се очаква повторение на рекордно горещото и сухо лято от 2022 г., кафявите гори могат да станат още по-разпространени в Европа.

По-специално смърчовете и буковите дървета в Германия и Швейцария изсъхват преждевременно, тъй като цели гори се огъват под постоянния стрес от горещини и суша.

Тъй като времето може да не е единственият фактор, който допринася за това явление, изследователите подчертават, че то не може да се използва за прогнозиране на бъдещето, но може да даде насоки.

"Целенасоченото наблюдение на метеорологичните условия в продължение на няколко сезона би могло да предостави ценна информация дали е вероятно да се появи преждевременно обезцветяване на листата през следващото лято", казва Томас Фолгемут, ръководител на изследователското звено "Динамика на горите" във WSL и съавтор на изследването.

Той добавя, че управлението на горите може да помогне за ограничаване на покафеняването на горите с повишаването на температурите.

2
Коментара по темата
2.
не знам
10.04.2023 10:14:36
но по иглолистните дървета има почти на всеки клон големи пашкули. Горските бездействат, не съм видяла да пръскат, да ги почистват. Срещат се и по пътищата, горичките - какво ще се излюпи не знам, не ми е работа да знам, но няма да е хубаво за дърветата.
1.
ХХ
09.04.2023 21:50:46
Ми няма да горим американските гори, а европейските. Нали сме зелени!
  Добави Коментар
250 000 евро за тристаен в София: Купувачите отстъпват, сделките падат с 15% Семействата се насочват към по-малки жилища, докато високите офертни цени задържат имотите по-дълго на пазара Данъчен удар по туризма в Гърция: 13 287 нарушения и глоби над 1 млн. евро Инспекторите провериха 2252 бизнеса по островите и курортите, а при тежките нарушения затвориха обекти
Сушата остави добитъка без паша, фермери го хранят с краставици и пъпеши В южна Румъния кладенци пресъхнаха, а стопаните вече посягат към фуража, приготвен за зимата Ламин Ямал купи имението на Жерар Пике и Шакира за 11 млн. евро Световният шампион избра прочутия комплекс край Барселона заради близостта до клубната база, спортните съоръжения и строгата охрана
4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август Сблъсъкът край кратера Айнщайн се очаква в 09:35 часа българско време и не носи опасност за Земята Ново проучване свърза червеното месо с риск от предсърдно мъждене Чревните бактерии превръщат хранителни вещества в метаболит, който влияе върху електрическата активност на сърцето
Бургас се превърна в център на бойните спортове Само ден преди официалното теглене за историческото събитие BRAVE 107, част от най-големите звезди на организацията направиха открита демонстративна тренировка, която събра стотици фенове Рекордно нисък Дунав задейства мерки в АЕЦ Козлодуй Двата блока работят по график, а министър Ива Петрова потърси съдействие от Сърбия
Софтуер засече 5000 пътни капана у нас, всяко пето преминаване е с превишена скорост Новата рискова карта показва къде КАТ трябва да насочи патрулите и камерите преди следващата тежка катастрофа Съветниците отрязаха над половината бюджет за концерта в Деня на Варна За празничната сцена край Пантеона бяха одобрени 75 000 евро вместо поисканите 153 420 евро
Дигитално възраждане: Как виртуалната реалност може да събуди спящото археологическо богатство на България Експертът Анселмо Капороси разкрива защо страната ни трябва да преминава от просто популяризиране на забележителности към изграждане на модерни териториални туристически системи 30 000 автомобила на ден през Кърджали: Готвят четири ленти и забрана на левите завои Обсъждат нов режим на най-натовареното кръгово, а местните настояват за околовръстен път