Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Варненски съд отказа да екстрадира украинец, търсен за пет тежки престъпления

Ключови думи: украинец, престъпления, екстрадация, новини от варна

Апелативният съд във Варна отказа да екстрадира украинец, търсен за 5 тежки криминални престъпления, включително участие във въоръжена престъпна група. Решението на магистратите по казуса с Игор Е. е окончателно.

Според съда при военното положение в Украйна правата на 30-годишния мъж не са гарантирани. Апелативните магистрати потвърдиха решението на първата инстанция, която вече отказа екстрадицията на Игор Е. Пресслужбата на съда припомня, че съд в Одеса е постановил задържането на Игор Е. под стража, а главната прокуратура на Украйна е помолила българския съд за екстрадицията му. Чужденецът бе задържан във Варна в края на февруари.

Делото стигна до апелативния съд, защото прокуратурата оспори решението на Окръжния съд да откаже предаването. Българската държава е предоставила на Игор Е. временна закрила, която не представлява убежище, тоест статутът няма основание за отказ за предаването му на Украйна. Горната инстанция допълни мотивите на окръжния съд, че са налице абсолютните законови предпоставки екстрадицията да бъде отказана.

С въведеното в Украйна военно положение временно са ограничени определени права и свободи на гражданите. На 2 март 2022 г. Киев декларира пред Съвета на Европа, че временно спира изпълнението на някои свои задължения по Европейската конвенция за правата на човека, сред които и правото на справедлив съдебен процес. Към това се добавя и изразената от Украйна миналия април невъзможност да гарантира пълното изпълнение на над 15 международни договора до пълното прекратяване на чуждата агресия и на нарушаването на суверенитета.

Сред тези договори е Европейската конвенция за екстрадиция, допълва Апелативният съд във Варна. Затова предаването на лицето за водене на наказателно производство срещу него към момента би довело до накърняване на негови права, гарантирани от международни договори, по които България е страна.

След като отказа екстрадицията, апелативният съд отмени и ареста на Игор Е.

3
Коментара по темата
3.
Тони
30.03.2023 03:08:15
У нас всички укри имат права, свободи и привилегии за разлика от нас, горките.
2.
Точно така
30.03.2023 02:39:40
Екстрадирайте съдиите.Тъкмо ще могат да се убедят на място дали са прави.
1.
Българина
29.03.2023 20:11:14
За какво го търси украинската прокуратура?..
  Добави Коментар
Какво се случва с децата от жестоката катастрофа в Горна Оряховица Две момчета са настанени в "Пирогов" с медицински хеликоптери Фатален полет с парапланер: 63-годишен мъж се оплете в жици и почина Властите разследват трагедията
Надуха цената на царевицата по плажа Някои коментират, че в по-малките и отдалечени курорти царевицата струва 4 евро Великобритания доставя 150 000 дрона на Украйна до края на 2026 г. Пакетът е част от по-широк британски заем за Украйна на стойност 2,26 милиарда паунда
Какво става с Варна?! Мъж стреля и хвърля ножове Същият често изправя на нокти хората от квартал „Трошево“  Под 17% от битовите отпадъци у нас се рециклират Екоминистърът заяви, че е много вероятно до две години страната ни да получи осъдително решение във връзка с прилагането на принципа "замърсителят плаща"
Зеленски се закани: Ако Украйна гори, Москва също ще гори Ако Путин не иска да сложи край на войната, Украйна няма да остане пасивна и ще отговори Абсурд: В Англия искат съдебна забрана за знамена край пътищата по време на Мондиала В Англия искат съдебна забрана за знамена край пътищата по време на Мондиала
Осъдиха родителите на детето, извършило масово убийство в училище в Белград Извършителят се намира в заведение за психично болни Защо Меси се разплака, след като отбеляза първия си гол Звездата на Аржентина преминава през труден период извън терена
Възпитаник на Софийския университет е напът да спечели президентския пост в Колумбия Левият кандидат Иван Сепеда, завършил философия в столицата ни Детският футбол превзе Царево: Бешикташ, ЦСКА и Левски сред призьорите Заместник-кметът Денис Диханов награди призьорите на Международната купа Созопол - Царево 2026 преди началото на втория етап от надпреварата