Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

4 начина да настроите правилно личните си финанси и да се справите с целите си

Ключови думи: лични финанси, спестявания, заплата, пари, бюджет, цели

Финансовите цели могат да включват изплащане на дългове, закупуване на нов автомобил или влагане на повече средства в инвестиции и спестявания - всичко зависи от вас и можете да го постигнете с правилните инструменти, бюджетни навици и правилно водене на счетоводството за лични финанси. Ето как да въведете ред в личните си финанси.

1. ОСИГУРЕТЕ ПАРИ ЗА ЧЕРНИ ДНИ

Никога не знаем кога ще изпадне ремонт по автомобила, ремонт на домакинските уреди, неочаквани разходи свързани със здравни грижи или в най-лошия случай загуба на работа. Точно затова са парите за черни дни. Те ще ви дадат нужното чувство на увереност, когато напредвате с други финансови цели. Започнете, като определите каква сума трябва да спестите, и я заделяйте с всяка заплата. Както се казва: „Животът е пълен с изненади!“

2. ОПРЕДЕЛЕТЕ МЕСЕЧЕН БЮДЖЕТ

Ако никога досега не сте разработвали месечен бюджет, опитайте се да използвате правилото 50/30/20 с вашите доходи. Това означава, че 50% от месечния ви доход трябва да отиват за неизбежните разходи (ток, вода, телефони, гориво), 30% от месечния ви доход може да отиде за желания (нова дрешка, вечеря навън, карта за фитнеса), а останалите 20% трябва да бъдат спестени. Ако неизбежните ви разходи надхвърлят 50% от бюджета ви, вземете от 30 % за желания, докато не успеете да ги коригирате. Ако имате по-големи или по-непосредствени финансови цели, с които искате да се заемете, като например инвестиране, изплащане на дългове или развиване на бизнес, можете да разработите по-конкретен месечен бюджет, който ще ви държи в течение на навременното постигане на тези цели.

3. ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТЕЛЕФОНА СИ

Вашият телефон и компютър могат да бъдат оборудвани с безкрайно много приложения, но със сигурност не говорим за Instagram или Facebook. Има най-различни видове приложения, които можете да използвате, за да започнете и поддържате здравословни финансови навици. Независимо дали използвате приложение за лични финанси на телефона си или счетоводен софтуер в домашния си офис, организирането на финансовите ви данни е една от първите стъпки за започване на правилния път с финансите ви през новата година.

4. ПЛАНИРАЙТЕ ЦЕЛИ В КАЛЕНДАРА СИ

Отнасяйте се към финансовия си календар така, както към работния си календар, и се уверете, че изпълнявате задачите, които сте си поставили в определените дни от седмицата или месеца. В зависимост от целите ви, намалете социалния живот и подсигурете нужния паричен поток, който ви трябва за осъществяване на целта ви.

Също така редовно проверявайте изпълнението на финансовите си цели. Спомняте ли си финансовите цели, които сте си поставили през изминалите години? Може би не. Може да забравите тазгодишните си цели до края на другия месец. Ако не оценявате редовно къде се намирате по отношение на финансовите си цели и дали са необходими корекции, за да ги постигнете, може да се окажете в беда.

Определете си реалистични, редовни срокове - независимо дали ще е на всеки няколко дни, седмици или месеци, за да се уверите, че спазвате бюджета си и правилно водите счетоводството си. Правилното настройване на финансите ви може да изглежда като трудна задача, но това е важна стъпка към финансовата свобода.

Въпреки че приложенията за лични финанси и ефективното управление на календара не гарантират финансов успех, те са полезни инструменти, които ще ви насочат в правилната посока. Струва си да изпробвате няколко от тези методи, за да видите кое върви и кое не, но след известно време на проби и грешки можете да намерите системата, която работи най-добре за вас.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Торнадо в близост до Родопите На много места се съобщава и за градушка, с големина на лешник МВнР: Българите в Грузия да избягват големи събирания При нужда да се обръщат към българското представителство в Тбилиси
Оперирали Цецо Елвиса заради трудова злополука с жена Тръгва на мащабно турне из България България е на последно място по продължителност на живота в ЕС В Европа е 81,5 г., а у нас - 75,8 
Кошмар в небето за куп българи, тръгнали към Санторини След няколко часа изчакване на летището в гръцката столица самолетът е пренасочен за връщане към София заради лошите метеорологични условия Пети мандат президент: Путин официално встъпва на 7 май В Кремъл тече трескава подготовка 
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица