Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Поколението Z - защо младите пият по-малко алкохол

Ключови думи: поколение z, алкохол

За мнозина е трудно да си представят празници и парти без алкохол. Но младежите, родени в периода 1997 - 2012 година, предпочитат да употребяват по-малки количества алкохол, пише Deutsche Welle.

Поколението Z, известно още и като Zoomers (хората, родени между 1997 и 2012 година), статистически намалява консумацията на алкохол. Свидетели ли сме на нова тенденция сред днешните младежи, която постепенно води към трезвен начин на живот?

Отговорът гласи "да" - поне така казва статистиката. Консумацията на големи количества алкохол на парти, т.е. от пет питиета нагоре, намалява от 2004 година насам, сочат данните на Федералния център за здравно образование (BZgA). Проучване сред младите хора в Германия на възраст между 12 и 25 години показва, че употребата на алкохол в тази възрастова група намалява - включително като дългосрочна тенденция.

Така например ако през 2004 година цели 21 процента от подрастващите на възраст от 12 до 17 години са пили алкохол поне веднъж в седмицата, през 2021 година техният дял е спаднал до под 9 на сто. По-малко алкохол консумират също и младежите от 18 до 25 години - от 44% през 2004 на 32% през 2021.

Страхът от загуба на самоконтрол

"Ако не можеш да бъдеш забавен и без алкохол или да бъдеш себе си, значи нещо не е наред", казва през агенция ДПА 21-годишната Зерин от Берлин. Докато много от хората на трийсет и повече години са склонни да злоупотребяват с алкохола, тези от поколението Z се опитват да избягват запоите.

"Една от основните причини за това е страхът от загуба на самоконтрол", казва социологът Хайно Щьовер от Института за изследване на зависимостта към Франкфуртския университет за приложни науки. Той смята, че именно контролът над собственото поведение определя ежедневието на повечето млади хора, особено що се отнася до поведението им в социалните мрежи. Така например едно небрежно или неправилно формулирано съобщение в Уотсап може да създаде проблеми или дори да разруши приятелство или по-емоционална връзка.

Социалните медии формират поведението

Това се отнася и за начина, по който младите хора се представят в различните социални мрежи - Инстаграм, Фейсбук или Ютюб. Ако се появят снимки с алкохолни напитки, те са внимателно подбрани, за да отговарят на добрия стил. "Да можеш да пиеш красиво и да го показваш може да се сравни например с това да обработваш снимките си с фотошоп", казва шеговито Щьовер. Самоусъвършенстването и представянето са много важни придобити умения за младите хора от поколението Z, уверява той.

С други думи - неугледният външен вид и нетрезвото състояние са опасни за потребителите на социалните мрежи. Зерин от Берлин например смята, че много хора пият, за да се отпуснат и да добият смелост на публични места. Тя съветва да се работи върху самочувствието, вместо това да става изкуствено с помощта на алкохол.

Пандемията промени младите?

Промени ли пандемията от COVID-19 социалния живот на младите хора? Психоложката Паулине Щокман казва, че противопандемичните ограничения неизбежно са довели до засилване на онлайн активностите на младите хора. Именно социалните медии намалиха изолацията, но пък от друга страна изостриха други аспекти от живота на младите - например отношението им към външния вид и стила на поведение.

Психоложката смята, че причините за въздържанието от алкохол при поколението Z са потребността на младите хора да се грижат повече за себе си и желанието им за промяна на установените традиции. "Освен това днешното плуралистично общество предлага повече форми на себеизразяване", добавя социологът Хайно Щьовер. "В едно мултикултурно общество все по-често се наблюдава тенденцията за осмиване на хората, употребяващи алкохол", казва той.

7
Коментара по темата
7.
_nib_
22.03.2023 08:47:36
,,Пиенето-не е като спорта.Тука се иска здраве."
6.
Моите 5 стинки
21.03.2023 16:11:50
Щото се друсат?
5.
РЕАЛНОСТТА
21.03.2023 15:23:25
Е илюзия,породена от липсата на алкохол,,,,,!!!!
4.
КЛУБ НА АНОНИМНИТЕ АЛКОХОЛИЦИ
21.03.2023 15:20:53
Алкохола не решава проблемите........ама......и млякото не ги решава.......
3.
Констатация
21.03.2023 14:30:20
Ами,защото има наркотици много ясно!!!
2.
Jack daniels single barrel
21.03.2023 14:14:28
Umrqha ot narkotici
Zatui ne upotrebqvat alcohol
1.
орк. Кристали
21.03.2023 13:27:34
Водка Хайзенберг с мнооого айс и да не хабиме алкхола.
  Добави Коментар
Правите ли тези 5 неща в леглото, сексът е страхотен Благодарение на тях ще си осигурите много приятни мигове с половинката Сух режим в спалнята: 5 странични ефекта от липсата на секс Е, оказва се, че нашите тела и умове могат да изпитат някои странични ефекти, когато се въздържаме от сексуална активност за продължителен период от време
Баба ми сподели най-старата рецепта за неустоима българска баница със сирене Толкова е вкусна, че ще искате да я правите всеки ден 4 зодии, за които юни ще е фантастичен За кои зодии месецът ще е невероятен
Рецепта за вегетарианско чили с боб и царевица с правилните подправки месото изобщо няма да ви липсва Меган Фокс: Всички в шоубизнеса мислеха само как да правят секс с мен
Зехтинът предпазва от деменция Редовните потребители на зехтин са по-малко склонни да развият и диабет Деца стрелят с автомати в училище Отново провеждат военно обучение
Съветът на ЕС с промени в Шенген относно злоупотребите с мигранти Предвижда се процедура за справяне с вторичното движение на бежанци от една държава в друга Наздраве с новия експеримент – бира от отпадни води Безопасно ли е пивото? 
Русия атакува сателитите на Илон Мъск с нови оръжия и срива Украйна Starlink предоставя на Киев жизненоважна интернет услуга, която му помага да насочва дронове срещу Москва Дийпфейк застрашава евроизборите (ВИДЕО) Лекотата, с която се създават и разпространяват фалшифи видеа, е в разрез с обещанието на технологичните компании да се борят с тях