Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

На общините е нужна децентрализация, но няма държавник, който е готов да я извърши

Децентрализацията ще промени кардинално живота в общините, каза Георги Димитров, член на УС на НСОРБ
Ключови думи: Георги Димитров, новини, Флагман, Карнобат, децентрализация, кметове, Национално сдружение на общините в Република България

Кметът на Карнобат Георги Димитров е член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Разговаряме с него след последното заседание на Сдружението, на което присъства и служебният премиер Гълъб Донев.

Кметовете повдихнаха редица важни питания – от увеличаване на държавното съфинансиране по европейски проекти до подготовката ни за влизане в Еврозоната, дигитализацията и голямата болка на Общините – децентрализацията, за която са лъгани от всяко едно правителство в последните 15-20 години.

- Г-н Димитров, какви въпроси поставихте на служебния премиер Гълъб Донев на заседанието на НСОРБ?

- Радвам се, че се получи един открит и изключително откровен разговор. Служебният премиер беше честен с нас. За съжаление не чухме нищо добро, което да ни зарадва и се оказва, че преди юни-юли няма да може да работим пълноценно. Липсата на републикански бюджет ни връзва ръцете. Дори такъв да бъде внесен от служебното правителство, кметовете не сме големи оптимисти, защото в този бюджет няма да има ясни политики, а оттам и ние няма да може да развием нашите идеи.

Знаете, че общинските бюджети се изготвят след републиканския, защото в тях има различен вид субсидии (изравнителни или за държавно делегирани дейности, б.а.). Свързани са като скачени съдове, но в момента основният съд, който трябва да произведе политика го няма. Надявам се след 2 април да се сглоби правителство, да има работещ парламент и да приеме бюджет, защото така спъва и нас кметовете. В момента работим по преходни обекти и такива, които се нуждаят от авариен и текущ ремонт. Истината е, че липсата на държавен бюджет създава чувство на безвремие.

- Даде ли ви министър-председателя „зелена светлина“ за актуализация на държавното съфинансиране по европейските програми и ще започнете ли изобщо работа по тях?

- И в момента вече работим за подготовката на проекти по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Те имат много допирни точки с европейските програми, но и някои по-различни правила. За разлика от европейските програми тук няма управление на проекта, размива се отговорността.

Радостното е, че някои от европейските програми работят, а други скоро ще отворят. Една от тях, например, е „Човешки ресурси“. Тя работи и слава Богу, защото е насочена към социално най-уязвимите. В момента се подготвяме и за „Региони в растеж“ и „Наука и образование“.

- Не смятате ли, че е време вече категорично да поискате децентрализация, за да не сте зависими от турбулентните ситуации в държавата? Все пак Общините се доказахте като най-устойчивите по време на криза.

- Не сме спирали да го искаме. Това е една от основните ни задачи за 2023 година. Имаме виждане какво трябва да представлява децентрализацията, но за съжаление никой не иска да я извърши. Всяко правителство, което идва обещава, че ще го направи, но впоследствие забравя. А ние, кметовете искаме няколко елементарни неща. Едно от тях, например е споделен данък върху доходите на физическите лица -  20 % от този налог да остава за общините. Това ще даде възможност на общинските ръководства да стимулират инвеститора за създаване на качествени работни места. Ще се увеличат заплатите, а и с това приходите на общината и ще се подобряват градовете много по-бързо и ефективно.

- Но ще трябва да извоювате тези пари да не са целеви, а да ви се даде повече свобода…

- Действително това е един от ключовите моменти, защото сега 60 % от парите, които влизат в общините са целеви – за държавно делегирани дейности или капиталови разходи със строга насоченост. Същото се касае и за собствените средства. Целеви са таксата за битови отпадъци, както и парите, които получаваме от данъците за превозни средства. Искаме малко повече свобода. За нас думата „свобода“ и „децентрализация“ е с еднаква стойност.

- Кои мерки ще бъдат приоритет за Вас?

- Децентрализацията е комплекс от мерки, които не могат да бъдат решавани парче по парче. Ако едно се промени, а друго – не, просто няма да имаме децентрализация. Досега е правено точно това.  Даже имаме цял екип в МРРБ, но напредъкът е много малък.

- Но вие, кметовете, няма ли да загубите битката, след като го искате пълна децентрализация? Ясно е, че никой не е подготвен за кардинални реформи.

- Децентрализация е реформа, а една реформа не може да се прави на парче. Статуквото винаги е искало да удържа реформите, защото това променя спокойствието на някои хора. А и по-лесно е да управляваш централизирано. За съжаление в действията на последните няколко правителства забелязвам, че не само, че никой не е готов за децентрализация, а правят точно обратното. Давам ви бърз пример - въведоха единно информационно обслужване и работа с единни програмни продукти, които може и да са добри, но не си дават сметка колко затруднения ни създават, защото този софтуер се поддържа от 5 или 10 човека в цялата страна. Така, когато в Карнобат се получи един срив, няма кой да го оправи своевременно, а гражданите с право негодуват, защото за тях виновни са служителите на Общината и кмета.

Спират V блок на АЕЦ „Козлодуй“ за планов ремонт и зареждане с гориво от „Уестингхаус“ VI блок работи съгласно графика за електропроизводство „Сиела Норма“ ще осигури машинния вот за изборите на 9 юни  Тя беше единствената, която подаде документи за участие в процедурата
Главчев сезира прокуратурата и ДАНС заради скандала „Мама и Аз“ Решението на министър-председателя било в отговор на широкия обществен отзвук, свързан с проекта НАТО тренира мащабен въздушен десант в Румъния Учението "Swift Response 24" се провежда в периода 5 - 25 май
Смислени преговори - най-рано през втората половина на 2025 г., прогнозира украински топразузнавач Генерал-майор Вадим Скибицки, заместник-началник на ГУР, коментира ситуацията пред списание "Икономист" Олимпиакос срази като гост Астън Вила с 2:4 на полуфинала в Лигата на Конференциите В другата среща от турнира Фиорентина се справи с доста мъка на свой терен с белгийския Брюж с 3:2
Избягвайте местата с бръшлян и високи треви, пълно е с кърлежи! Кърлежът хапе там и се напива с кръв, където е най-тънка кожата – сгъвките на краката и ръцете, ингвиналните гънки, каза проф. Кантарджиев Удари по Израел с крилати ракети „Аркуб“ от Ирак  Насочени били срещу Тел Авив
Разпети петък e, вярващите не пият днес дори и вода Камбаните ще забият траурно след опелото Христово Венелин Венков напуска „Ку-Ку Бенд“ Слави Трифонов ще търси нови барабанист и певица с конкурси
Володимир Зеленски разкри как ще принуди Русия да преговаря за мир По думите му Кремъл ще се опита да направи всичко по силите си, за да разстрои провеждането на предстоящата среща в Швейцария  Петте малки тайни на щастливата връзка Никога не изневерявайте на себе си