Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ръст на издръжката на малки деца у нас

Ключови думи: издръжка, малки деца, средства, родители

Издръжката на малки деца в България е скочила с около 15-20%. До този извод стига Нова телевизия, която сравнява разходите за малчугани у нас, в Австрия, Франция и Великобритания.

"Аз съм майка на две деца, за образование, основни потребности, храна и дрехи сметката може да отиде и до 2500 лв. месечно", изчислява младата майката Наталия Такова.

Едното й дете е прието и ходи в държавна градина, другото е на частна/ 

Във Франция средните разходи за малко дете с между 1000 и 1200 лв. - за продукти за храна, хигиена и ясла. Във Великобритания - около 2000 лв. а в Австрия минава 2500 лева.

Проверка показва и колко струват пелени, адаптирано мляко, пюре и шише с биберон. Доставките са се увеличили двойно, затова и цените са увеличени с 15-20%, отбелязват родните продавачи. Така за четирите продукта в България трябват малко над 67 лв. Най-евтино те излизат във Великобритания - около 60 лв., най-скъпо се оказва в Австрия. Пакет пелени в Обединеното кралство е 10 лв. - двойно по-евтин от останалите страни.

В частните градини у нас месечните такси межди 600 и 1700 лв. Разходите за отглеждане на дете у нас са се повишили с 10-15%. 

 Размерът на таксите във Франция зависи от доходите на родителите - за семейство с ограничени е около 300 евро, за високи - около 1000. В частно заведение сумата започва от 1000 евро на месец, по-евтин вариант са бавачките, които гледат до 4 деца в дома си. В семейство с неработещ родител, детето може да посещава държавно заведение не повече от 2 пъти в седмицата.

В Австрия таксата е между 200 и 240 евро на месец, но само за родители с постоянен адрес, за останалите вариант е частна градина от по над 500 евро. Държавните градини са безплатни само до обяд. Във Великобритания градината излиза между 1200 и 1500 паунда.

У нас има еднократни помощи и за бременност и за раждане на дете, отделно има данъчни облекчения, напомня медията.

В Австрия еднократна помощ при раждане на дете няма, а при майчинство родителите получават между 80% и 90% от заплатата и имат намален данък ДОД. Във Великобритания помощи има само за семейства с доход под 50 000 паунда на година, майките получават майчинство само 6 месеца. Във Франция има 900 евро за раждане на дете, а за всяко следващо се увеличава с 200 евро. 

1
Коментара по темата
1.
Boiko
13.02.2023 14:37:38
BULGARIA SABUDI SE!!!
  Добави Коментар
Горя жилище в Пловдив Жена е в болница Голяма авария във Варна Много хора са без вода
Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок
Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение
Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г. Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“
Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания
Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда