Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

„Невидими“ солари вече захранват древния Помпей

Ключови думи: помпей, електричество, невидими фотоволтаици

Древният римски град Помпей приема над 3.5 милиона туристи от цял свят всяка година, които отиват да се възхищават на руините, оставени от изригването на вулкана Везувий. Руините днес вече са снабдени с невидими слънчеви панели, в ход, който ще допринесе за усилията за устойчивост на археологическия обект и ще намали разходите.

Иновативните солари, които се сливат с фона чрез имитиране на традиционни материали, вече са поставени в две от най-известните точки за туристите - къщата на Cerere, както и в къщата на Vettii, която наскоро беше отворена отново след 20 години реставрация.

„Те (бел. р. – слънчевите панели) изглеждат точно като теракотените плочки, използвани от римляните, но произвеждат електричеството, от което се нуждаем, за да осветим фреските“, разказва Габриел Цухтригел, директор на Археологическия парк на Помпей.

Пред CNN той сподели, че за да развива туризма си, градът се нуждае от обширна осветителна система, предава economic.bg.

Можехме или да продължим да консумираме енергия, оставяйки стълбове и кабели наоколо и обезобразявайки пейзажа, или да изберем да го уважим и да спестим милиони евро“.

С този смел ход управата на градчето се надява чрез милионите туристи, които посещават обектите всяка година, да изпратят послание към света

Културното наследство може да се управлява по различен начин и по по-устойчив начин“.

Скорошното поставяне на въпросните панели в Помпей е само началото, каза Цухтригел. „Отсега нататък ще вземем предвид това решение за всички бъдещи проекти за обновяване и реставрация“.

„Невидимите“ фотоволтаици
Иновативните солари се наричат „традиционни фотоволтаични плочки“ и идват от Camisano Vicentino, малко италианско градче по средата между Падуа и Виченца. Те са разработени и патентовани от семейния бизнес Dyaqua.

„Това съм аз, баща ми, майка ми и брат ми“, казва Елизабета Куалиато. „Тъй като производството на фотоволтаици се увеличава, ние се разширяваме и вече имаме и двама служители.“

Традиционните фотоволтаични плочки са направени от полимерно съединение, което им позволява да приличат на плочки, изработени от конвенционални материали.

Можем също така да им придадем вид на камък, дърво, бетон и тухла. В резултат на това такова решение може да се монтира не само на покриви, но и на стени и подове“, обяснява Куалиато.

Невидимата слънчева технология се използва отскоро още и от музеят за съвременно изкуство Maxxi в Рим.

2
Коментара по темата
2.
*********
13.02.2023 18:12:25
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
1.
Хан Курбан
13.02.2023 15:46:13
Хм... аз нищо не виждам! ;)
  Добави Коментар
Направи гръмко изказване за Русия От Кремъл отдавна искат мир, твърди Лукашенко Новият папа е голям фен на... Лъв Четиринадесети е привърженик на италианския Рома
Много се харесват Памела Андерсън и Лиъм Нийсън - това ли е новата звездна двойка? Преследва я маниак Мъж тормози Анистън
Продават на загуба Бившата двойка иска да се отърве от имение Спират им парите? Скандал със Семен Новиков и Кирил Милов
Притеснителна информация за Варна Наркотици отведоха трима в арестите Извънредно: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента Причината е идеята за референдум за еврото
Задава ли се потоп в областите Бургас и Ямбол  BG-ALERT с предупреждение за опасност Див екшън в Перник Четирима младежи са задържани
Голям проблем с водата в... Село Полковник Серафимово Гръмна бомба за него Ще води "белия балет"