Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Авторът на „Дунавско хоро“ Дико Илиев копае на село заради мизерия

Ключови думи: Дунавско хоро, Дико, автор на Дунавско хоро, Дико Илиев

Когато 11-годишният Дико – будно момче от село Карлуково, Луковитска околия, чува за пръв път флигорна, онемява. Влюбва се завинаги във вълшебния инструмент, а България даже не подозира, че в този момент се е родил геният, когото поколения нашенци ще боготворят заради „Дунавското хоро“ и ред композиции, докоснали сърцето на нацията и останали в него, пише вестник Ретро.

Дико Илиев е роден на 15 февруари 1898 г. в семейството на Цона и Илия Дикови. Учи в родното Карлуково до четвърто отделение, като от малък проявява особен интерес към музиката. Самичък си изработва върбова свирка.

През 1911 г. Дико Илиев става музикантски ученик във военния духов оркестър на 16-и Ловчански полк в град Орхание – дн. Ботевград. Тогава е на 13 години. Започва да се учи на тромбон, тъй като местата за любимата флигорна са заети. Още след петия месец показва умение и талант и е включен да свири в оркестъра. Известен е случаят, когато малкият Дико пише върху черната дъска ноти на своята първа творческа мелодия. Диригентът на оркестъра строго пита кой е написал нотите и дали, ако се изтрият, може да ги напише отново. Дико Илиев си признава, изтрива написаното и повторно нанася нотите на петолинието. Получава заслужена похвала.

При избухването на Балканската (септември 1912 – май 1913 г.) и Междусъюзническата война (от юни – юли 1913 г.) Дико Илиев заминава за фронта с военния оркестър на 16-и пехотен Ловчански полк. След кратък мирен период през октомври 1915 г. България е въвлечена в Първата световна война. Дико Илиев трябва да бъде уволнен след 4-годишна служба като музикантски ученик, но той е задължен да остане в полка и да тръгне с него отново по бойните полета. 

На Серетския фронт през 1917 г. написва първото си хоро за духов оркестър с името „Искърско хоро“. Когато полкът е в Македония, Дико Илиев среща случайно баща си – момент, запазен от една стара снимка. След края на ПСВ Дико Илиев се завръща в родното си село Карлуково. През пролетта на 1919 г. се явява на изпити във Военното училище в София. Представя се успешно и влиза в състава на училищния оркестър. Този оркестър заедно с Гвардейската музика образуват сборния симфоничен оркестър на Софийската народна опера. В неговия състав Дико Илиев свири в оперите „Кармен“, „Травиата“, „Трубадур“.

През 1920 г. Дико Илиев създава семейство. Заедно със съпругата си Анастасия се завръща в родния си край, защото средствата в столицата не достигат. След кратък престой в село Карлуково става писар в село Войводово. От 1922 до 1930 г. живее в с. Букьовци – дн. гр. Мизия. Занимава се със земеделие, но не прекъсва с музиката. Свири с любимата си флигорна на сватби, кръщенета, панаири и сборове из Оряховско и Белослатинско. Това е период, когато Дико Илиев популяризира духовата музика сред населението, запалва интереса и обичта към духовите музиканти.

Създава и ръководи духови оркестри в Букьовци – 1928 г. (Мизия), Селановци и Комарево. Композира хората „Букьовско“, „Еленино“, „Грънчарско“, „Веселият Иванчо“. Те са мелодични и лесни за изпълнение.

Пред 1931 г. народният композитор идва в Оряхово. Постъпва като музикант баритонист към духовия оркестър на 3-та жандармерийска дружина, настанена в града от 1929 г. Тук той написва творбите „Зиг-заг“, „Селски въздишки“, „Майски цветя“, „Оряховска идилия“. През 1935 г. умира дъщеря му Александрийка. От бащината мъка се ражда хорото „Александрийка“.

От 1936 до 1938 г. Дико Илиев е на служба в Софийския военен оркестър с капелмайстор Иван Касабов. После отново се връща в Оряхово. Свири във военната музика и същевременно е щаб-тръбач на възстановения 36-и Козлодуйски полк. Благотворно влияние му оказва диригентът Александър Вейнер – чех по прозход. В тези години създава нови десетки музикални творби, между които и обичаното от всички „Дунавско хоро“ (1937).

По време на Втората световна война Дико Илиев е на фронтовете заедно с войниците на 36-и пехотен Козлодуйски полк. Събитията, отразени в душата му, водят до композирането на музикалната композиция „Народно ехо“. След войната Дико Илиев основава Оряховското професионално околийско дружество на музикантите. Организира 19 професионални музикантски групи. През 1948 г. е удостоен с офицерско звание и е назначен за диригент на полковия оркестър. Продължава да композира. От този период особено известен е маршът „Сливенци при Драва“, с който дълги години Радио София открива своята програма.

Дико Илиев достига звание капитан, създава детски музикални школи в Оряхово (1956) и Мизия. След разформироване на полка е диригент на основания през 1957 г. Оряховски духов оркестър към читалището. Пенсионира се през 1958 г.

Музикалното наследство на Дико Илиев наброява 56 народни хора, 16 марша, 7 китки, 1 рапсодия, редица градски шлагери.

4
Коментара по темата
4.
Gluposti
12.02.2023 16:19:43
На кои фронтове и кои събития...е бил г-н Илиев през втората световна? И Балкантон заедно с комунистическия режим навремето не даваше никакви дивиденти и дори не осигуряваше артистите. За това и на Лили Иванова пенсията и е минимална ... и на този артист също. А отностно коментара на 1. Лщдете не са алчни, а са със подписани договори от същия този господин. Просто тъй като прозиведението му се слуша в малък обем само и единствено по Нова година получава малко възнаграждение. За сравнение Слави Трифонов не се оплаква...но си е създал медия, пуска в Ю Тюб, Амазон мюзик и др.
3.
Fox81
12.02.2023 13:06:34
На мен ми е много интересно, как Музикаутор-шит имат авторски права на Дико Илиев. Човека е записвал в Балкантон, работил е за фържавата, получавал е възнаграждение за това. И изведнъж авторски права. Диктатор ни трябва на нас, не свободия!
2.
ДРЕМЕ МИ.....
12.02.2023 04:05:09
на уя.....
1.
ю
11.02.2023 23:15:20
И благодарение на алчни люде Дунавското му хоро няма да се слуша на новогодишните празници
  Добави Коментар
Тя е известна актриса, но явно не може да кара мотоциклет, потроши се цялата Нина Добрев е шинирана след жестъка катастрофа Забравете за такива спасители, тази година дядовци ще ни вадят от водата 70-годишни ще работят като лайфгардове 
Почина голяма футболна легенда През 1966-а година той играе на финала на Световното първенство, но Германия губи от Англия с 2:4 след продължения в един от най-дискусионните мачове за титлата Внимавайте с бързите кредити, има ръст на делата за отпуснати заеми Златното правило е, че размерът на задълженията към кредитни институции не трябва да надвишава 30-40% от нетния доход, припомни Десислава Николова
Пепи Усмивката стреля по зет си и запали дома на сестра си Той е затворник, сега е върнат в килията и го чакат нови обвинения Забъркай тази вкусотийка с яйца и зелен лук, всички ще лапат и ще искат още Ето я рецептата
НАП тръгна по петите на производителите на череши Те трябва да декларират реколтата си Проф. Рачев с добра прогноза за времето Ден, изпълнен със слънце, и без дъжд, ни очаква днес
Жандармеристи пазят пътници от пияници и скитници в нощните влакове, но мъж преби кондуктор Началникът на сигурност БДЖ Тодор Тодоров разкри, че нападателят, който крещи, че е с жълта книжка, е рецидивист  Ще пуснат ли тъщата на убития Пейо Пеев на свобода Апелативният съд гледа мярката й
Почитаме светците Константин и Елена  Днес в Странджа нестинарите ходят по огън с техните икони в ръце Роберт Фицо вече разговаря с лекарите Състоянието на простреляният словашки премиер се подобрява