Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Доклад на НАСА: Откакто има измервания, последните 9 години са най-топли

Ключови думи: наса, доклад, зима, топла зима, време

За трета поредна година температурите у нас през януари са по-скоро пролетни, отколкото зимни. Това може да е добра новина за хората, които не обичат студа, но не и за метеоролозите.

Проблемът със затоплянето наистина е глобален, както показва най-новото климатично изследване на НАСА. Изводите от него са, че 2022 г. е петата най-топла година от 1880 г. насам., а последните 9 последователни години са били и 9-те най-топли, откакто има метеорологични изследвания, съобщи bTV.

В какво се изразява това глобално повишение на температурите?

Отрицателните факти са повече от положителните. НАСА доказва, че парниковите газове, които стимулират изменението на климата, отново поставят нови рекорди.

Американската агенция изпрати нов инструмент на Международната космическа станция. Той регистрира критично високи нива на метан и въглероден диоксид по целия свят, включително Туркменистан, Иран и Ню Мексико. Тези газове повишават глобалните температури.

Каква е връзката между ураганите и глобалното затопляне?

Доста сериозна, защото допълнителната топлина в климатичната система се натрупва в океана. През 2022 г. имаше и рекорди за най-високи температурите на океанските води. Тази повишена океанска топлина предизвика интензивни тропически бури, като например урагана „Иън“ през септември.

България изключение ли е от тези климатични процеси?

За съжаление, не. Вече трета поредна година температурите през ноември, декември и януари са по-високи от обичайните. Сняг вали повече през февруари, март и дори април, отколкото през останалите зимни месеци.
НАСА показва температурните аномалии в глобален мащаб от 1880 г. до 2022 г. С жълт цвят е посочено затоплянето с до 1 градус над обичайното, а с оранжев и червен – аномалиите до 2 и повече градуса.

Ако насочим погледа си към България ще забележим, че от началото на Новото хилядолетие повишението на температурите е очевидно. Увеличаването на топлината в глобален мащаб не само е причина за повече вода в атмосферата и по-силни дъждове. Това влошава загубата на почвена влага и продължителното засушаване, показват данните от НАСА.
 

2
Коментара по темата
2.
Пак да питам
15.01.2023 15:41:01
И защо последните девет години са най-важни и трябва само те да се гледат.Напоследък всякаква безумна статистика започва да се пробутва,за да се опитат да убедят овцете,че някой или нещо си е специално.
1.
anonymous
15.01.2023 13:31:25
добре че беше наса да ни каже че се променя климата към по-топло
  Добави Коментар
Горя жилище в Пловдив Жена е в болница Голяма авария във Варна Много хора са без вода
Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок
Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение
Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г. Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“
Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания
Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда