Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Войната за чипове между САЩ и Китай продължава

Ключови думи: сащ, война, чипове, продължава, китай

САЩ бързо набират усилия, за да се опитат да спрат напредъка на Китай в полупроводниковата индустрия, жизненоважна за производството на всичко - от смартфони до военни оръжия, пише BBC в свой специален материал.

През октомври Вашингтон обяви някои от най-широките мерки за контрол на износа досега - изискващи лицензи за компании, изнасящи чипове за Китай, използващи американски инструменти или софтуер, независимо къде са произведени в света, предава economic.bg.

Мерките на Вашингтон също не позволяват на американски граждани и притежатели на зелена карта да работят за някои китайски компании за чипове. Притежателите на зелена карта са постоянни жители на САЩ, които имат право да работят в страната.С това прекъсва ключов поток от американски таланти към Китай, което ще засегне развитието на полупроводници от висок клас.

Защо САЩ правят това?

Усъвършенстваните чипове се използват за захранване на суперкомпютри, изкуствен интелект и военен хардуер. САЩ казват, че използването на технологията от Китай представлява заплаха за собствената им национална сигурност.

Алън Естевес, заместник-секретар в Министерството на търговията на САЩ, обяви правилата, като каза, че намерението му е да гарантира, че САЩ правят всичко възможно, за да предотвратят придобиването на „чувствителни технологии с военни приложения“ от Китай.

Средата на заплахите винаги се променя и ние актуализираме нашите политики днес, за да сме сигурни, че се справяме с предизвикателствата“, каза той.

Междувременно Китай нарече контрола „технологичен тероризъм“. Държави в Азия, които произвеждат чипове - като Тайван, Сингапур и Южна Корея - изразиха опасения за това как тази горчива битка засяга глобалната верига на доставки.

И имаше три важни моменти в конфликта с чипове през изминалата седмица.

Още китайски фирми в „списъка с юридически лица“

Администрацията на Байдън добави още 36 китайски компании, включително големия производител на чипове YMTC, към „списъка на юридическите лица“ на Вашингтон. Това означава, че американските компании ще се нуждаят от разрешение на правителството, за да им продават определени технологии, а това разрешение е трудно да се осигури.

Ограниченията на САЩ имат широки последици. Миналата седмица базираният в Обединеното кралство дизайнер на компютърни чипове Arm потвърди, че не продава най-модерните си дизайни на китайски фирми, включително на технологичния гигант Alibaba поради контрола от САЩ и Обединеното кралство. Arm каза, че е „ангажирана да се придържа към всички приложими експортни закони и разпоредби в юрисдикциите, в които работи.“

Китай се оплака на СТО
Китай подаде жалба срещу САЩ в Световната търговска организация (СТО) заради контрола върху износа на полупроводници и други свързани технологии. Това е първото дело в СТО, което Пекин заведе срещу САЩ, откакто президентът Джо Байдън встъпи в длъжност през януари 2021 г.

В своята декларация до СТО Китай твърди, че САЩ злоупотребяват с контрола върху износа, за да запазят „своето лидерство в секторите на науката, технологиите, инженерството и производството“. Добавят, че действията на САЩ застрашават „стабилността на глобалните промишлени вериги за доставки“.

САЩ казаха в отговор, че търговският орган „не е подходящият форум“ за разрешаване на опасения, свързани с националната сигурност. Помощник-министърът на търговията на САЩ по експортната администрация Теа Кендлър каза, че „интересите на националната сигурност на САЩ изискват да действаме решително, за да откажем достъпа до модерни технологии“.

В жалбата се уточнява, че САЩ са наложили ограничения върху износа на приблизително 2800 китайски стоки, но само 1800 от тях са били разрешени съгласно международните търговски правила. Съединените щати имат 60 дни, за да се опитат да разрешат въпроса. Ако не, на Китай ще бъде позволено да поиска група, която да преразгледа случая.

По-рано този месец СТО постанови, че митата на САЩ върху стоманата и алуминия, наложени от САЩ при бившия президент Доналд Тръмп, нарушават глобалните търговски правила. Две трети от всички стоки, които Китай продава на САЩ, подлежат на мита. САЩ заявиха, че „категорично отхвърлят“ решението и нямат намерение да премахват мерките.

Преговори с Япония и Холандия

Япония и Холандия биха могли евентуално да наложат контрол върху износа на Китай, ограничавайки способността на японски и холандски компании да продават модерни продукти на китайския пазар.

В понеделник съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан каза, че САЩ са провели дискусии с двамата основни доставчици на оборудване за производство на чипове относно приемането на подобен американски контрол върху Пекин.

Няма да изпреварвам никакви съобщения“, каза Съливан пред репортери. „Само ще кажа, че сме много доволни от откровеността, съдържанието и интензивността на дискусиите.“

Контролът на САЩ не е насочен само към производителите на чипове. Те засягат и производителите на оборудване за производство на чипове. Големите компании в Япония или Холандия могат да загубят голям и доходоносен купувач на техните машини от висок клас.

Главният изпълнителен директор на холандския производител на оборудване за чипове ASML Holding NV постави под въпрос дали Холандия трябва да ограничи износа за Китай. Той заяви, че холандското правителство, в отговор на натиска на САЩ, вече е забранило ASML да продава своите най-модерни литографски машини на Китай от 2019 г. насам.

Може би САЩ смятат, че трябва да преговаряме, но ASML вече е пожертвал много", каза той пред холандските медии.

Какво предстои

Производителите също са подложени на натиск да правят по-усъвършенствани чипове, които да поддържат нови продукти. Например, новият лаптоп на Apple ще съдържа чипове от лидера в индустрията Taiwan Semiconductor Manufacturing Company с размери 3 нанометра. За да поставим това в перспектива - човешкият косъм е с размери приблизително 50 000 до 100 000 нанометра.

Анализатори казват, че контролът на САЩ може да постави на колене Китай, въпреки че Пекин открито заяви, че иска да даде приоритет на производството на полупроводници и да стане суперсила в сектора. САЩ вече значително изолираха китайската индустрия за чипове, въпреки че последните мерки не са толкова мащабни, колкото обявените през октомври.

9
Коментара по темата
9.
До 7 ХХ
19.12.2022 12:41:07
Тя майка ти, като не ти е казала, досега, къде е ЕС, по-добре, не питай!
САЩ и ЕС са търговски партньори номера 1 и 2 на Китай.
Само в русоробска празна тиква, никога няма порядък.
Като се има в предвид, че тъпоЧуков и Вацевия от 15 години насам ви пълнят чутурите с мухи, как Китай, аха да унищожи САЩ и Запада и да стане номер 1 в светът, какъв шок, трябва да предизвика, поредната новина, че Китай нарича "тероризъм", това, че Запада и американските партньори Япония, Тайван и Южна Корея, няма да предоставят чипове?
В празна тиква, шок еневъзможен!
Китай, който през ден заплашва Тайван и Япония, възмутен, че нямало да получава от тях, чипове.
Има лесно, да си ги получава от Русия и Северна Корея. Да спре да бъде "фабрика" на САЩ и Запада, и да произвежда техника, автомобили, технолигии и всичко друго на световноизвестните руски концерни. Хахахахаха! Русороб=шизофреник.
Имаше поговорка, че в "една дамска чанта, никога няма, ред", обаче "дамската чанта се оказа подредена като аптека в сравнение с русоробската чутура"!
8.
До ХХ
19.12.2022 10:43:55
ЕС е рамо до рамо със САЩ в партньорство.
7.
XX
18.12.2022 22:40:27
До 1

"САЩ - иноватори
Китай - евтини имитатори"

Ти кажи къде е ЕС с многознайковците като теб!
6.
Сащ
18.12.2022 22:08:06
фък ес!
Факт.
5.
До 4
18.12.2022 20:40:48
Аз съм напълно съгласен с това. Никой нормално мислещ няма да работи за компаниии на тоталитарно комунистически Китай. А тези които мисляд да работят за тея, те трябва да бъдат контролирани, тези са ненормалници и потенциално опасни за околните. С лекота от Китай ще ги индоктринират да станат шпиони или още по-зле - атентатори. Нали искате ред и дисциплина? Като демокрацията борави с малко по-твърда ръка според обстоятелствата ревете иначе.
4.
Технологичен тероризъм е много точно определение
18.12.2022 20:07:35
Мерките на Вашингтон също не позволяват на американски граждани и притежатели на зелена карта да работят за някои китайски компании за чипове.
----
Демокрация та дрънка! В САЩ никога не е имало истинска демокрация
3.
Дундьо,
18.12.2022 19:44:47
все още е актуално, но и ти си прав, нищо няма вечно гарантирано, обрати много е имало през историята, ще го видим какво ще е бъдещето
2.
Дуньо Простия
18.12.2022 19:27:16
Това беше вярно преди 30 години.
След още толкова ще видим как ще е.
1.
Истината
18.12.2022 18:23:27
САЩ - иноватори


Китай - евтини имитатори


:)
  Добави Коментар
Край на сагата, Левски преподписа с Марин Петков 20-годишният офанзивен футболист е един от възловите играчи на "сините"  Задържаха близо 400 г наркотици в Софийско Задържан е 40-годишен мъж
Отново свалиха украински дрон в Татарстан Последният такъв инцидент беше едва на 15 май Майката на загинало на "Алабин" момиче осъди прокуратурата Делото се проточи 15 години 
Жена почина в зъболекарски кабинет ИА „Медицински надзор“ назначи проверка по случая Разследват полицай, предлагал секс на 13-годишно момиче Униформеният е временно отстранен, след като в социалните мрежи е публикуван скандален клип
Крайната десница в Европа е в смут две седмици преди евроизборите Разривът в последния момент подчертава един от традиционните проблеми пред тези партии – фактът, че не формират единен блок Вдигат паметник на гларуса във Варна Нека и морската столица да има такива интересни пластики, както е пикаещото момченце в Брюксел
Празнична селекция „За буквите“ по случай 24 май в EON Видеотека „Момчето си отива“, „Таралежите се раждат без бодли“ и „Преводачката на черно-бели филми“ са само част от интересните заглавоя 200 000 евро за семейството на Шумахер заради генерирано с ИИ интервю Die Aktuelle се извини на близките му 
Проектът на арх. Кирил Арнаудов спечели конкурса за монумент на християнски кръст в Созопол Това е най-силният символ на християнството. Той ще обедини обществото, а туристите  ще видят, че тук живеят смирени християни, каза председателят на сдружението Слави Неделчев. Ето как ученик благодари на своя учител с огромна изненада в Бургас Учителят му по тромпет Светослав Василев получи нов тромпет, засвидетелстващ любовта на неговите възпитаници