Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Радвам се, че ще съм един от признатите фаропазачи, любовта ни с Бургас е взаимна

Обезобразяваме езика си. Не се грижим за него, не отглеждаме думите, не предаваме цветността и емоционалността им, за това тъгува днес Ваньо Вълчев
Ключови думи: ваньо вълчев, поет, писател, бургас, почетен гражданин, ключът от кулата на фаропазача

В навечерието на Никулден разговаряме с Ваньо Вълчев. Тази година той ще получи от кмета на Бургас Димитър Николов „Ключът от Кулата на фаропазача“ за приноса му към развитието на българската култура и по повод неговата 85-годишнина. Ваньо Вълчев е от хората, на които по-често трябва да бъде давана думата и трябва да се вслушваме в това, което те казват. Защото той говори и пише тогава, когато има какво да каже. Той е поет, писател, театрал, кино и телевизионен режисьор, журналист. Съосновател и председател на Дружество „Български писател” в Бургас. Той е сред учредителите на сдружението „Бургаска писателска общност“.

Ваньо Вълчев е известен като най-безмилостен сатирик и най-нежен лирик. Поетичното му вдъхновение създава едни от най-пламенните песни в българската популярна музика – „Телефонна любов”, „Огън от любов”, „А дали е така“ и много други. Автор и редактор на над 20 книги с лирика, сатира, разкази, детски стихотворения. Точно преди 20 години Ваньо Вълчев става почетен гражданин на Бургас, а тази година получава „Ключът от кулата“. Ето какво сподели той пред репортер на Флагман.бг.

- Г-н Вълчев, българинът Ви познава като най-безмилостен сатирик и разказвач, най-нежен лирик, но и любим поет за най-малките. В какво настроение трябва да е творецът, за да пише в различните жанрове, които изброихме?

- Струва ми се, че просто трябва да има нагласа да поглежда на нещата откъм различната им страна – откъм лиричната, откъм смешната, откъм трагичната, откъм грозната. А този поглед вече определя и жанра. Както казва един приятел, страстен ловджия: „Не може да убиеш мечка със сачми за заек. Е, трябва и да можеш да се прицелиш!”. Важното е с написаното да си искрен, да търсиш у читателя сърдечен събеседник, а не обект, когото да поучаваш.

След като представи преди седмица последната си детска книжка "Кога ще порасна", Ваньо Вълчев раздава автографи за най-малките си почитатели от ОУ "Любен Каравелов"

- Няма българин, който да не е чувал „Телефонна любов“, разкажете ни обаче хумористичната историята на този Ваш текст. Телефонната любов може би в 21 век можем да я наречем и емотиконна…

- Вижте, това стихотворение е една закачка. Една веселяшка закачка, не искам да я разказвам, че май става досадно. Днес то се възприема по един начин. Но е писано във време, когато за да имаш домашен телефон, от онези с шайбите, трябва да подадеш молба и да чакаш. Понякога по десетина години. А ако случайно имаш под ръка телефон и отсреща един мечтан човек – неописуемо щастие!  За да стане стихотворението вълнуваща песен, заслугата е на големия Тончо Русев. Музиката му предаде на текста необикновен лиричен драматизъм , който буди вълнения и днес.

- Много пъти сте били в журито на „Бургас и морето“, от години обаче няма запомняща се българска естрадна песен, на какво се дължи това, според Вас? Синът Ви Ивайло Вълчев, например, създава текстове, които всички знаем, но поети и сценаристи като него се броят на пръсти.

- Песните от ранните издания на „Бургас и морето” ставаха по-популярни и се пееха повече, отколкото песните на официоза „Златният Орфей”. Но бургаският конкурс имаше физиономия, знаеше се, че това е конкурс за шлагерна песен. И мереха сили най-добрите композитори в този жанр. Днес „Бургас и морето” е малко тюрлю-гювеч, уж разнообразно, а то често – безлико, каквото дойде. Както казват – много парчета, малко песни! Колкото до текстовете на Ивайло Вълчев, харесват ги, запомнят ги. Сигурно защото не са изсмукани от пръстите, а са негови лирични изповеди пред Бургас, когото той дълбоко и искрено обича.

- Вие сте сред учредителите на Бургаската писателска общност. Творците са особена порода хора, сред тях винаги има кръгове по интереси, всеки смята, че е значим. Много хора искат да пишат, но колко от тях притежават истински талант и как се разпознава той?

- При творците старото детско състезание „Кой е по-по-най??”  се играе непрестанно. От там и кръговете от хора, признаващи само себе си. Лошото е, когато при оценката на тези кръгове се подхожда с предпочитание към „по-нашите”. А кои са истински талантливите? Припомнете си, например, колко десетки, а може би стотици романи  са видели бял свят в нашата литература през последното десетилетие. Припомнете си оценки и възхвали. И в края на краищата от всичката тази многотия ще видите, че читателят тихомълком е припознал само няколко книги, които са претърпели многократно преиздаване. Мерилото е читателят. И времето.

- Избройте няколко млади автори, които си струва да прочетем и да знаем имената им. Вие, например, участвахте в литературно четене заедно с талантливата бургазлийка Яна Вълчева, това е огромно признание за всеки поет. Защо приехте да застанете с авторитета си до Яна?

- Не бих искал да изброявам поименно. Бургас наистина ражда таланти. И, може би, за щастие, те не обичат организираното и приличащо на партийна организация съществуване. Понякога мислят, че светът започва с тях, но нали затова са млади. Животът в литературното творчество ще ги научи! А колкото до съвместното ни четене с Яна Вълчева. Просто и двамата сме убедени, че поезията трябва понякога да излиза от страниците и да се среща на живо с читателите си. Не бих казал, че съм застанал с авторитета си до Яна. Тя литературния авторитет си го има. Но застанахме пред слушателите един до друг, защото открихме много общи неща в лиричното си творчество, еднакво възхищение и преклонение пред обичта, която заслужава да се претворява в стихове.

- Обезценяваме ли думите и българския език в днешни дни?

- Не зная дали обезценяваме думите, но съм сигурен, че ги научихме да не казват това, което означават. Не се изповядваме чрез тях, а ги ползваме, за да се скрием зад тях! И още – обезобразяваме езика си. Не се грижим за него, не отглеждаме думите, не предаваме цветността и емоционалността им. Престъпно небрежни сме към най-ценното българско наследство – майчиния език! Предаваме езика си и това предателство е грях, за който прошка няма!

- На Никулден ще получите от кмета на Бургас Димитър Николов Ключа от Кулата на фаропазача. Коя е най-ценната награда в живота Ви?

- Радвам се, че ще съм един от признатите бургаски фаропазачи! Всяка награда е скъпоценно вълнение, защото е признание на нещо, което наистина си извършил. Ценя, че съм Почетен гражданин на Бургас, че любовта ни с Бургас е взаимна. И – до край.

- Говорите ли си за политика със сина Ви Ивайло, какви бащински съвети му давате?

- Колкото и да ви се вижда странно – не, не говорим за политика. И не му давам съвети. В политиката най-добрите съвети ги дават опитът и времето.

- През февруари ще имате представяне заедно с Елка Стоянова, открехнете малко завесата за това събитие?

- Представянето с Елка Стоянова е в сферата на очаквано събитие. Не очаквайте лирични изблици. Ще обърнем внимание на хумора, ще поканим, може би, и други млади хумористи и сатирици. И ще си направим малко смях, макар той да минава за второ качество литература.

- Как искате Бургас да Ви запомни?

- Не зная как искам да ме запомни Бургас. Всеки случай – дано е с усмивка!

- Какъв е заветът, който искате да оставите на поколенията?

-  Едва ли поколенията ще се интересуват от моите завети. Пък и по-добре е да им оставим нещо свършено, вместо високапарни завети. Във всеки случай – обичайте Бургас!

3
Коментара по темата
3.
Дедо Пръцко
06.12.2022 11:16:33
Браво, за признанието на един ерудиран човек...
Добре, че не го направиха Бург-ия на Бургас...
Поредната недомислица у нас!
2.
Някъде неграмотността е по-голяма
06.12.2022 07:12:14
Обезобразяваме езика си. Не се грижим за него, не отглеждаме думите, не предаваме цветността и емоционалността им, за това тъгува днес Ваньо Вълчев
------
Щом като толкова милее за езика ни, защо е отишъл да го интервюират във Флагман?
1.
Димитър
05.12.2022 23:24:27
Изключително ерудиран човек. Имал съм щастието и удоволствието да работя с него. Много малко са хората като него.
  Добави Коментар
Децата обожават тези малки вкусни Великденски зайчета от тесто, задължително да присъстват на трапезата ви! За тeзи сладкиши няматe нужда от точилка или твърдe много продукти Всяка пухкава дама трябва да има тези неща в гардероба си за пролетта Те ще ви помогнат с лекота да създавате безупречни визии, подчертавайки индивидуалността си
Накълцаната с макетно ножче Дебора свали перуката, мрежата прегря Тук съм, за да припомня на всички вас, че трябва да се обичаме без значение как изглеждаме - каза тя В коя страна официално забраниха домашните работи Правителството на министър-председателя Доналд Туск иска модернизация на образователната система
Увеличиха заплатите на военните с 30% Решението ще влезе в сила от 1 януари 2025 г. Димитър Николов поздравява бургазлии за Лазаровден и Цветница Лазаровден и Цветница идват в навечерието на Възкресение Христово, за да ни дадат надежда и упование, се казва в празничния поздрав на Димитър Николов
Путин отива на визита в Китай през май Носи на Си книга на руски революционер Пухкав козунак по рецептата на баба, с който ще оберете всички точки на Великден Щом отхапете от него, моментално ще ви връхлетят милите спомени от детството, свързани с трескавата подготовка за празника и отрупаната с лакомства трапеза
Часовникът на най-богатия пасажер, загинал на „Титаник“, се продава на търг Бизнесменът Джон Джейкъб Астор загива на 47 годишна възраст, когато „Титаник“ потъва през 1912 г. Съпругата му се спасява Голяма секира за шофьорите, въвеждат синя зона и в неделя Предложението е общинари от "Спаси София" за столицата
Край на алармите от съседи! Строителен експерт каза как да шумоизолираме дома си Според Федор Василиев когато купуваме новия си дом е най-добре да отидем вечер и да се запознаем с живеещите над нас Соня ми издаде рецептата за този леопардов кекс - изненадващо лесен, красив, ефектен и разкошен на вкус Непременно опитайте тази разкошна рецепта