Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Нов закон изкарва на светло троловете в социалните мрежи

Ключови думи: тролове, новини, флагман, бургас, демократична българия

"Демократична България" предлага промяна в Закона за електронната търговия, която да осветли неистинските и анонимни потребителски профили в социалните мрежи. Целта е големите онлайн платформи да прилагат серия от технически мерки за ограничаване на т.нар тролове в периода на предизборната кампания, както и две седмици преди началото ѝ, пише в мотивите на депутатите.

Законодателят предвижда да се създаде система за разпознаване на фалшивите профили. Това ще става по няколко начина. Ще се проверява дали потребителят има връзка с улуги за анонимизиране на интернет трафика, дали използваната от него снимка принадлежи над друг потребител или пакет от стокови снимки. Ще се следи дали новият потребител бързо се е свързал с голям брой други профили, включително с новорегистрирани, както и дали се е присъединил бързо към голям брой групи. Освен това ще се гледа за разминаване между личните данни, въведени на различни места на платформата и дали профилът използва средства за автоматизация на публикуването на съдържанието. 

"Големите онлайн платформи изпращат обобщена информация за идентифицираните профили и действията, предприети срещу тях, на координатора на цифровите услуги и на Централната избирателна комисия", пише в законопроекта.

Освен това се създава правото на извънсъдебно уреждане на спорове при използването на онлайн платформи. Националният орган за това става Комисията за защита на потребителите. "Ако ни блокират за 30 дни, вече Фейсбук няма да е най-горна инстанция", обяснява бившият министър на електронното управление Божидар Божанов, който е вносител на проекта. Във връзка с това се въвежда и прозрачност по отношение на подизпълнителите на социалните мрежи - фирми, които са наети да модерират съдържанието, като могат да решават дали си нарушил правилата на платформата. Имената на компаниите, които са подизпълнители, ще трябва да бъдат публични, както и да разполагат с определен брой български служители, за да модерират съдържание на български език. 

"Координаторът на цифровите услуги определя списък с големите онлайн платформи, които системно осъществяват модерация и попадат в обхвата на този закон", казва законопроектът. Имуществената санкция, която се предвижда, ако големите онлайн платформи не изпълнят задълженията си, може да достигне до 1 на сто от световния годишен оборот.

6
Коментара по темата
6.
А Австралия не успя
11.11.2022 09:24:15
Австралия, която е държава континент не успя да се оправи с Тиутър и Фейсбук, ама България начело с Бойкикеви ще го направи.
5.
Мдам
11.11.2022 01:14:49
Всичката Мара втасала,оправиха Гешев и Тиквoча и сега вече това им е проблема на тези шушляци
4.
няма значение
10.11.2022 20:52:35
Пахахахах сами не си вярват. Да пишат на armenski.pop@facebook.com ако имат оплаквания, ще ги отразят сигурен съм
3.
Fakulteto
10.11.2022 19:55:18
Ясно. Те досега плащаха на други, сега вече имат оправдание да си прибират платеното.

Смешници
2.
Михаил Пеев - тъпото
10.11.2022 19:49:31
Ми аз ще мога ли пак да троля цял ден в флагман защитавайки бащицата бойко и оплювайки кирчо кокорчо, ппппп, дббб, прокопи, лорер, млорер и т.н.?
1.
Лобизъм
10.11.2022 19:46:10
Гати смешката. За Прокопиев не е проблем да плаща, те парите са американски и на изданията и сайтовете му си ги пише. Ристю тъпото иска да си узакони троловете.
  Добави Коментар
Горивата в Германия поевтиняват, вижте цените В Мюнхен литър E10 е значително по-нисък от 2 евро в повечето бензиностанции Иван Демерджиев: Ние ще накараме институциите да заработят и да спазват стриктно закона Прогресивна България“ е политическа сила, коята има намерението да приключи модела на отдавна изтеклите мандати в съдебната система, на нетърпимото положение, на което сме свидетели днес, обяви Демерджиев
Какво крие МВР за катастрофата в Ботевград Контролът от страна на МВР е фокусиран главно върху скоростните режими, което ние намираме за крайно недостатъчно и неефективно, написа Диана Русинова  Как да приготвим агнешки котлети с мед и горчица: Лесна рецепта за празнична трапеза Елегантна гозба
Работници на протест, искат 13-а и 14-а заплата Действията се случват точно до България Кошмар за Йокич в НБА Звездата напуска плейофите с Денвър след разочарование в Минесота
Арестуваха известна турска актриса за наркотици Ханде Ерчел долетя в Турция от Лондон и веднага беше задържана от полицията на летището Съдбовни промени за 3 зодии през май За някои зодиакални знаци това ще е време за активни действия и нови възможности, докато за други ще бъде период на размисъл, почивка и внимателни решения
Слави Василев: Дневният ред ще го ръководим ние и другите ще се съобразят с това "Продължаваме промяната" и "Демократична България" са естественият партньор за диалог за промени в съдебната система, каза той Прост и евтин трик със сол прави чудеса по време на пране Този трик е особено полезен за тези, които искат да удължат живота на любимите си дрехи, без да използват агресивни химикали
Брутално! Отвлякоха и пребиха жестоко глухоням Той е настанен с травми в плевенска болница Президентът: Недопустимо е в 21 век да има „работещи бедни“ Йотова подчерта, че са нужни „смели и грамотни политици“, които не само на думи, а с действия да гарантират достойни условия за труд и доходи