Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

България с третия най-евтин ток за бита в ЕС

Ключови думи: ток, цена, ес

През първите шест месеца на годината средните цени на електроенергията за домакинствата в Европейския съюз рязко са скочили в сравнение със същия период на 2021 г. Те са достигали 25,3 евро за 100 киловатчаса електроенергия при средна цена за миналогодишното първо полугодие от 22 евро за 100 киловатчаса. Средните цени на газа за същия период също нараснаха значително, до 8,6 евро за 100 киловатчаса спрямо 6,4 евро за 100 киловатчаса година по-рано. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес.

През първото шестмесечие на настоящата година в сравнение със същите месеци на 2021 г. данъчното бреме за домакинствата и различните начислени такси в сметките им за електроенергия и газ са намалели значително, тъй като страните членки въведоха надбавки и субсидии за смекчаване на високите енергийни разходи, обясняват експертите на Евростат.

Делът на данъците в сметката за електроенергия е спаднал до средно равнище за Съюза от 24 на сто през януари-юни 2022 г., докато през същия период на миналата година е бил 39 на сто. В битовите сметки за синьо гориво спадът е до 27 на сто през настоящата година от 36 на сто през миналата година.

Данните сочат още, че през първото полугодие на годината средните цени на електроенергията за бита в България са били 10,9 евро за 100 киловатчаса, при средно ниво за ЕС от 23,5 евро за 100 киловатчаса. Така страната ни се нарежда да третото място сред страните с най-евтина електроенергия за домакинствата в ЕС. През първата половина на миналата година средната цена на тока за българските домакинства бе 10,2 евро за 100 киловатчаса, при средна цена за Съюза от 22 евро за 100 киловатчаса. Между първите шест месеца на миналата година и същите месеци на 2022 г. електроенергията за бита е струвала повече с 6,8 на сто.

В същото време сметките за газ на родните домакинства са поскъпнали със 108 на сто, което е третият най-голям ръст сред страните от ЕС, като преди нас са Естония (+154 на сто) и Литва (+110 на сто).

Само в пет страни от ЕС електроенергията е поевтиняла

Цените на електроенергията за домакинствата се е повишила в 22 от страните членки на Съюза през първата половина на настоящата година на годишна база. Най-много са поскъпнали сметките за ток в Чехия (+62 на сто), Латвия (+59 на сто) и Дания (+57 на сто). На другия край на скалата сред страните с по-ниски сметки за електроенергия за бита спрямо миналата година са били Нидерландия (-54 на сто), Словения (-16 на сто), Полша (-3 на сто) и Португалия и Унгария (-1 на сто за всяка). Намаленията на цените в Нидерландия, Словения и Полша са били свързани с отпускането на държавни субсидии и помощи, докато в Унгария цените са регулирани от държавата.
Изразени в еврова стойност, средните цени на електроенергията за домакинствата през първата половина на 2022 г. са били най-ниски в Нидерландия (5,9 евро за 100 киловатчаса), Унгария (9,5 евро за 100 киловатчаса) и България (10,9 евро за 100 киловатчаса). Най-високи са били сметките в Дания (45,6 евро за 100 киловатчаса), Белгия (33,8 евро за 100 киловатчаса), Германия (32,8 евро за 100 киловатчаса) и Италия (31,2 евро за 100 киловатчаса).

Цените на газа се повишиха в почти всички страни членки на ЕС

Между първата половина на миналата и първата половина на настоящата година цените на газа са скочили в 23 от 24-те страни членки, за които има налични данни. Най-рязко скочиха сметките за газ в Естония (+154 на сто), Литва (+110 на сто) и България (+108 на сто).
Единствената страна от Евросъюза, в която цените на природния газ за битовите потребители са спаднали през същия период е Унгария (-0,5 на сто), където цените са регулирани.
Конвертирани в евро, средните цени на газ за домакинствата през първата половина на 2022 г. са били най-ниски в Унгария (2,9 евро за 100 киловатчаса), Хърватия (4,1 евро за 100 киловатчаса) и Латвия (4,6 евро за 100 киловатчаса), а най-високи в Швеция (22,2 евро за 100 киловатчаса), Дания (16,0 евро за 100 киловатчаса) и Нидерландия (12,9 евро за 100 киловатчаса).

1
Коментара по темата
1.
Бравос! Реториката на Бойко
31.10.2022 19:34:35
Най-евтин като цена или спрямо заплатите?
  Добави Коментар
6 неща, които показват, че ще сме успешни в живота Любопитните хора задават въпроси, защото който пита, получава и отговори 5 сигурни признака, че той все още не е забравил бившата си Ако той постоянно проверява профилите на бившата си в социалните мрежи, харесва публикациите ѝ или дори ги коментира, това е ясен показател
Тези зодии са най-големите флиртаджии на зодиака Ето кои са те  Българите бедни, но не щат под наем - 85% живеят в собствено жилище 85% имат свой апартамент, в Европа процентът е под 70
Задържаха мъж, пребил жена си Боят е предшестван от скандал Барикадиралият се бивш полицай в Пловдив се е предал
7 храни, които не трябва да ядете преди лягане Хапването на някои определени храни може да възпрепятства добрия сън Извадиха далака на жената от катастрофата с НСО, кракът ѝ е смазан 58-годишната Красимира е медикаментозно приспана
Намериха кокаин, трева и патрони в дома на Дъмпела Дъмпела бе задържан за намушкването в сърцето с нож ММА боеца Благой Иванов-Багата Роберт Фицо е бил опериран за втори път По-рано днес полицията претърси дома на заподозрения за атаката срещу словашкия премиер
Путин заяви, че Русия няма да превзема Харков Руските въоръжени сили постигат напредък всеки ден  Река в Италия преля и предизвика мащабно наводнение Екстремното време удари особено силно северните италиански области Венето и Ломбардия