Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Тактическото ядрено оръжие е в „сивата зона” в арсенала за масово поразяване

То е по-скоро инструмент, който се използва за политически цели и не би следвало да има реална употреба във война, но заплахата не бива да се подценява
Ключови думи: тактическо ядрено оръжие, политика, коментар, путин, русия, украйна, сащ, война, конфликт, употреба

Политиката на „плашилото” е крайно лишена от креативност. Описваната сега картина – на лудия руски президент, който изброява последните си намаляващи опции за край на конфликта в Украйна, успя да плени въображението на медии, пропагандатори, тролове и населението на Запад и всички се питат: Ще стигне Лудия Влад до крайност и ще използва ли ядрено оръжие?

Всъщност изказванията на руския президент действително говорят за такава възможност. Путин обеща да „използва всички налични военни системи” в случай, че териториалната цялост на Русия е заплашена. Така руската доктрина се премества от това да използва ядрено оръжие да се защитава към защита на „териториалната цялост”, а това предполага сериозна ревизия и между двете понятия има осезаема разлика. Но нека не се фокусираме само върху обичайната тропа за лудия руснак, който търси конфликт и насилие. Тактическите ядрени оръжия винаги са витаели във въздуха като съвсем оправдано средство за политика от тези, които притежават такова.

Още когато пада първата ядрена бомба над Хирошима през август 1945 г., оръжията за масово поразяване, каквито са ядрените, са превърнаха в политическа опция – средство, с което да се плашат опонентите и да се показва сила. Което е по-лошо – това създаде мотив за тези, които имат такова оръжие, да спрат останалите държави също да се сдобият с такова.  Така пък се създаде своеобразен „клуб на ексклузивните” – държави, които само заради факта, че имат ядрен арсенал, получават определени привилегии и удобства на геополитическата сцена.

По време на Студената война на няколко пъти човечеството се размина на косъм от ядрен конфликт и анихилация. От особено значение бяха кризите в Куба, Берлин и Близкия Изток. Това, че все пак все още сме тук след всичко това е следствие само и единственото на късмет. Така с времето се създаде и прие, колкото и да е абсурдна, идеята, че е много добре да притежаваш такова смъртоносно оръжие. Едва ли не, точно защото са толкова поразяващи, ядрените оръжия не биха се използвали в активен конфликт. С други думи – самият факт, че ги имаш води до нежелание на опонентите ти да се занимават с теб военно. Въпреки това обаче една категория от ядрените оръжия остава в „сивата зона”, с което се дава обезпокоителна легитимност на употребата им във въоръжен конфликт. Става въпрос, разбира се, за т.нар. „тактическо ядрено оръжие” (ТЯО).

ТЯО са изненадващо съблазнителна част от арсенала на всяка имаща го държава. Тъй като е по-малък заряда на самата бомба – еквивалент на между 1 и 50 килотона тротил, тези снаряди се разглеждат като допустими, описвани още като „много потребни за военното дело и по-малко подлежащи на политическа критика”. Но малцина схващат, че в категорията „ТЯО” влизат и бомби със заряд, по-висок от този на бомбата, пусната над Хирошима, която събаря до основи целия над 100-хиляден японски град. А всъщност има и подкатегории на тактическите ядрени оръжия. Такива например са мините, артилерията, както и ракетите, всички от които могат да носят именно такъв заряд.

1953 г. САЩ експериментират с ядрен снаряд, изстрелван от 280 милиметрово оръдие

 

През 2018 г. от доклад, поръчан от Вашингтон става ясно, че дългосрочната политика на САЩ би следвало да бъде такава, че страната да подобри арсенала си срещу Русия в различни сфери, включително и „нестратегическата ядрена възможност”. Москва попадна под прицел наскоро, след като стана ясно, че „проповядва” ограничена употреба на ядрени оръжия с нисък заряд превантивно, като целта е да „предостави сериозно преимущество в криза и да намали ескалацията на конфликти”. И за разлика от НАТО, Русия действително е инвестирала през годините значително в своя тактически арсенал.

„Не смятаме, че Русия щеше да харчи ограничените си ресурси да модернизира и разширява тактическия си арсенал, ако не смяташе, че тази стратегия има ефект”, казва през 2018 г. зам.-директора по стратегическата стабилност на САЩ Грег Уивър, който е един от съставителите на доклада.

По време на Войната в Залива през 1991 г. тогавашния секретар на отбраната на САЩ Дик Чейни предъвка сериозно темата с използването на тактически ядрени оръжия срещу армията на Ирак. Той стигна до там, че назначи да бъде извършено проучване за това колко ТЯО ще са необходими, за да, по думите на тогавашния президент Джордж Буш-старши, „... се отнесе Иракската Републиканска армия”.

Изненадващият отговор беше 17 броя. По време на администрацията на Буш-младши пък тактическите оръжия пак бяха сериозна тема на разговор. След грозните сцени на пътнически самолети, откриващи цивилните си целите си в Ню Йорк, този интерес се увеличи. И със сигурност той продължава да е „на картата” в Пентагона. Когато обаче става въпрос за ТЯО двете страни трябва да знаят добре какви ще са последиците. И колкото и странно да е, изглежда знаят.

„Путин добре разбира, че ядрена война не може да се води и никога не може да бъде спечелена”, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Думите му са на практика огледални с тези на руския президент, въпреки интерпретациите им като заплаха. Всъщност самото притежание на ядрен арсенал е достатъчна заплаха за всички, независимо дали са пряко участващи в конфликт, или не.

Ядрените оръжия са политическа стратегия. И всяка страна, притежаваща такива, има право да ги използва точно така. И да се надяваме, че употребата им ще остане ограничена само до политическите изказвания, каквито сега прави Путин, а преди това са правели от САЩ.

 

5
Коментара по темата
5.
До 4
28.10.2022 06:57:56
На майка ти мършавата вулва. Педерас.
4.
CIA до 3
28.10.2022 06:31:35
Внимавай какво пишеш!
3.
До 1
28.10.2022 05:26:12
Те си ги взривиха сам, умник всичко е конспирация от това което се написа и даде като информация после че някъде си Осама организирал атентат а той случайно агент на ЦРУ
2.
Дернев
27.10.2022 22:25:30
"...самият факт, че ги имаш води до нежелание на опонентите ти да се занимават с теб военно." Но Щатите го правят, като си мислят, че са скрити зад Украйна, а западняците зад тях. В Европа не трябва първоначално използване на какъвто ида е вид ядрено оръжие. Това трябва да стане напълно ясно на САЩ.
1.
Истината
27.10.2022 21:11:34
Ирак, Иран и Саудитска Арабия трябва да целуват ръка на чичо им Сам, за това че не им превърна държавите в стъклени пустини. След атентатите в Пентагона и Кулите Близнаци американците жадуваха много кръв. Ислямистите леко се разминаха.
  Добави Коментар
По какво личи, че той не би ви изневерил Партньорът ви е доказал, че няма от какво да се притеснявате, когато не сте заедно. Установили сте дълбоко доверие помежду си 4 грешки в любовта, които неуверените хора правят Концентрирате се върху собствените си емоции
Как се забавляват зодиите Водолеите обичат общуването, а Близнаците обичат шумните забавления в многолюдна компания Такъв крем с маскарпоне и ананас не сте яли Вижте рецептата
Убедителни причини защо е добре да се разходим след вечеря Кратка разходка след последното ви хранене има много положителни ефекти върху  тялото и ума Шок за лекарите! Жена, обявена за починала, отиде на преглед Поради объркването на жената вече не се изплащали обезщетения, за да се грижи за своя съпруг с увреждания
Скандал с романа на годината! Елена Алексиева върна наградата Проблемът е, че Борис Минков, който е редактор на романа, е и член на журито Гърция размаха пръст на новия президент на Северна Македония  Пътят към ЕС минава през изпълнение на Преспанското споразумение, напомниха в Атина на Скопие след гафа на Гордана Силяновска
Голям успех за куклени актьори от Бургас Неделина Роселинова и Десислава Минчева-Тодорова спечелиха награди от Международен фестивал за млада публика "Вълшебната завеса" Първият в света човек с бъбрек, трансплантиран от прасе, почина 62-годишният мъж страдал от тежко бъбречно заболяване
Вълненията със "SoLiSiMi" продължават в Дома на НХК Входът е свободен С гаф Гордана Силяновска положи клетва като президент По време на церемонията тя не използва официалното наименование – Република Северна Македония