Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Аспарух Илиев: Поставянето на втори бустер намалява рисковете от тежко протичане на COVID-19

Ключови думи: бустерна доза, COVID  вълна, ваксина срещу ковид, пандемия от К19

Аспарух Илиев е ръководител на лаборатория по инфекции на мозъка към Университета в Берн, Швейцария от 2016 г. Той завършва медицина през 2000 г. в София, а в периода между 2014 и 2015 г. работи като експерт по безопасност на ваксините към Немската Агенция по Ваксините. Хабилитиран е в областите фармакология, токсикология, анатомия и хистология. В следващите редове Аспарух Илиев отговаря на някои от най-задаваните въпроси, свързани с COVID-19 и разкрива важна информация относно вируса, неговото развитие, успеха на ваксините, какви са страничните ефекти от поставянето им и дали трябва да се подготвим за нова COVID  вълна.

- Г-н Илиев, очаква ли се нова вълна на COVID-19 у нас и как според Вас ще се развие пандемията в следващите месеци?

- В момента лятната COVID  вълна затихва в България. Tова обаче в никакъв случай не трябва да ни прави по-безотговорни. Ако останем само с вариантите на Омикрон, тогава не очаквам да настъпят драматични проблеми (въпреки че хората боледуват нелеко от Омикрон и този вариант е всичко друго, но не и лека болест). Ако обаче възникне нова по-опасна мутация на  Омикрон, можем отново да имаме проблеми. Съветвам всички хора да имат доверие на здравните власти и да следват техните препоръки.

- Вече е разрешено поставянето на четвърта доза или така наречения втори бустер. Вие препоръчвате ли поставянето ѝ и защо?

- Данните от анализите на всички ваксини показват категорично, че поставянето на втори бустер намалява рисковете от тежко протичане на вируса и смърт, особено в най-уязвимите групи хора. С поставяне на ваксина и бустери, все още ще има риск да се разболеете от Омикрон, но боледуването ще бъде много по-леко и вероятно няма да се стигне до хоспитализация. Това е и причината поради, която четвъртата доза е силно препоръчителна. Всяко поставяне на бустер засилва имунната памет, която, за съжаление, при Корона вирусите не е особено дълга. Но това е и причината да трябва да сме упорити в бустерите.

- Дали съществува реална гаранция за успех на ваксините и поставянето на ваксина означава ли, че сме по-защитени от вируса?

- Широко разпространено мнение е, че ваксините защитават цял живот. Искам ясно да отбележа, че това не се отнася за нито една ваксина. Няма ваксина, която да защитава цял живот, някои са активни с години, други за по-кратък период от време, но за съжаление, това зависи най-вече от имунната система, а не от ваксината. Както при другите корона вируси, така и при COVID-19, имунитетът не e особено дълъг. Това наблюдавахме и при преболедувалите, и при ваксинираните. Но в държавите с висок процент на ваксинация сред населението видяхме и драстичен спад на разпространението на COVID-19, респективно и на смъртните случаи. Това е доказателство, че ваксините  работят.

- Съществуват ли странични ефекти от ваксините срещу COVID-19? Ако да – какви са най-често срещаните?

В медицината винаги говорим за баланс между полза и риск. Много е важно да предупреждаваме пациентите за рисковете, които могат да възникнат, когато назначаваме лечение или предписваме медикамент. Основните възможни странични ефекти, както при ваксините срещу COVID-19 , така и при всички останали ваксини, са зачервяване на мястото на поставяне, температура, алергии и др.. Тези странични ефекти обаче отминават в рамките само на няколко дни.

- Много хора си задават един и същи въпрос: Как ваксините срещу COVID-19 бяха направени толкова бързо?

- Тези ваксини не са нови, те са изследвани и тествани в продължение на години. Основата им се базира на добре познати на медицината технологии. Различното при ваксините срещу COVID-19 е, че те бяха адаптирани специално срещу новия коронавирус. Поради спешната ситуация, свързана с общественото здраве, тяхната оценка и разрешаване стана много по-бързо.

Материалът е част от серия публикации в рамките на инициатива „Ти решаваш“, обединяваща лекари, вирусолози, имунолози, общопрактикуващи специалисти, учени, преподаватели и други специалисти в общо усилие да се предоставя вярна и правдива информация относно развитието на COVID пандемията, методите за предпазване, последствията от прекараната болест и други теми, които биха помогнали за вземане на истински информирано решение. Инициативата напълно уважава правото на всеки човек сам да се информира и сам да вземе важното решение дали да си постави ваксина или не, като единствено ще предоставя надеждна, проверена и научна информация.

„Ти решаваш“ е инициатива на БЧК, по програма „Дейности в отговор на COVID-19 в България”, финансирана от Американската агенция за международно развитие (USAID) чрез Глобалния апел на Международната Федерация на Дружествата на Червения кръст и Червения полумесец.

7
Коментара по темата
7.
Нимфоманка
18.10.2022 20:50:03
Абе викам му на моя да ми бие 4ти бустер,той вика сила нямал, та се бустерирах сама.Тъй че,Аспарухчо, върви си с твоите бустери някъде и си ги набивай един по един където ти харесва,недей занимава хората с глупости.
6.
Сз
18.10.2022 16:18:56
ДА НАЛАПАШ КОКАЛА СИ ГОТОВ НА ВСИЧКО
МАМИЦАТА ТИ РАЗБОЙНИЧЕСКА
В ЗАТВОРА ТИ Е МЯСТОТО,ИЗРОД ПРОДАЖЕН,МАФИОТСКИ
5.
Истината
18.10.2022 12:40:11
Ако човек няма ковид и си бие ваксина, няма да има никакъв проблем. Обаче ако има Ковид и не знае, и си бие ваксина става много зле, защото вирусните частици в организма му стават много(и от Ковида и от ваксината) и протича сериозна инфекция...
Ако си слагате ваксина, трябва да сте напълно здрав.
4.
me
18.10.2022 12:02:59
Нагляри! Да питам що не си бием ваксини за грипа от преди 2 години?
3.
Бустер Ман
18.10.2022 11:56:37
Само да ми паднеш такъв бустер ша те нацеля в мазната продажна мутра че ще видиш ковида без микроскоп
2.
Учител
18.10.2022 11:42:41
Твърде много колеги си заминаха след като се боцнаха.
1.
Аспарух Лешников
18.10.2022 11:38:53
Може да е така, а може и да не е
Фифти-фифти?
  Добави Коментар
Скандал с романа на годината! Елена Алексиева върна наградата Проблемът е, че Борис Минков, който е редактор на романа, е и член на журито Гърция размаха пръст на новия президент на Северна Македония  Пътят към ЕС минава през изпълнение на Преспанското споразумение, напомниха в Атина на Скопие след гафа на Гордана Силяновска
Голям успех за куклени актьори от Бургас Неделина Роселинова и Десислава Минчева-Тодорова спечелиха награди от Международен фестивал за млада публика "Вълшебната завеса" Първият в света човек с бъбрек, трансплантиран от прасе, почина 62-годишният мъж страдал от тежко бъбречно заболяване
Вълненията със "SoLiSiMi" продължават в Дома на НХК Входът е свободен С гаф Гордана Силяновска положи клетва като президент По време на церемонията тя не използва официалното наименование – Република Северна Македония
Радост за феновете на Гришо, би Атман в Рим  Григор Димитров обаче изстрада победата си, след като стъпи накриво още в първия сет и доигра мача на куц крак Трагедия в Перник! Млад мъж загина при катастрофа Мотоциклетът е регистриран, а водачът му е бил правоспособен, каза началникът на „Пътна полиция” към ОДМВР- Перник Симеон Георгиев
Верижна катастрофа в тунел „Люлин“ в София Движението в посока към жилищния квартал е затруднено Последният мач на Мбапе в Париж с екипа на ПСЖ е тази вечер Възпитаниците на Луис Енрике вече си осигуриха 12-ата титла
Проблемите със съня при децата водят до психози след пубертета Рискът е, когато се превърне в постоянен и хроничен проблем Почина легенда на Холивуд - откривателят на Скорсезе и Копола Роджър Корман си отиде на 98 години